Reklama

610 lat parafii Tuligłowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 i 15 sierpnia 2003 r. obchodziliśmy jubileusz - 610 rocznica powstania parafii Tuligłowy w gminie Rokietnica. Uroczystości kościelne odbyły się w sanktuarium Maryi Niepokalanej w Tuligłowach, którego kustoszami obecnie są Księża Michalici. Uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium Niepokalanej rozpoczęły się 14 sierpnia o godz. 19.00 nabożeństwem różańcowym z procesją wokół kościoła z figurka Matki Bożej Niepokalanej. Po zakończeniu odbywały się cogodzinne nabożeństwa ku czci Matki Bożej Niepokalanej. Na zakończenie o godz. 24.00. odbyła się pasterka Wniebowzięcia Matki Bożej.
14 sierpnia w uroczystościach brało udział 30 księży z pobliskich parafii oraz delegacje Księży Michalitów z Krakowa i Miejsca Piastowego oraz rzesze wiernych czcicieli Matki Bożej.
Główna uroczystość odbyła się następnego dnia o godzinie 11.00. Na nowo wybudowanym ołtarzu polowym odbyła się Suma, którą celebrował abp Ignacy Tokarczuk. Wygłosił też homilię, w której przedstawił historię powstania Sanktuarium oraz cuda Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.
W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyły władze samorządu powiatowego Jarosław, władze miejskie Stalowej Woli oraz władze urzędów gminy Rokietnica i sąsiednich gmin. Przybyło też wiele pielgrzymek z pobliskich parafii.
Trzecią z kolei uroczystością, która odbyła się w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej to odpust 8 września br. - święto Narodzenia Matki Bożej zwane świętem Matki Bożej Siewnej. W nabożeństwie odpustowym uczestniczyło wielu księży z Seminarium Duchownego z Miejsca Piastowego i z pobliskich parafii. Oprócz parafian, którzy licznie zgromadzili się w świątyni przybyły pielgrzymki z sąsiednich parafii, władze powiatowe i samorządu gminnego Rokietnica i sąsiednich gmin.
Uroczystą Sumę o godz. 11.00. celebrował rodak z Tuligłów - ks. prałat Stanisław Biegaj. Kazaniem objął bardzo rzeczowo tematykę roli i zadań rodziców w wychowaniu religijnym dzieci i młodzieży oraz kształtowaniu u młodzieży głębokiej wiary. Warto przy tej okazji przypomnieć, że uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny w Tuligłowach odbywają się trzy razy w roku: 2 lipca (święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny), 14 i 15 sierpnia (główny odpust z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) i 8 września (narodzenie Najświętszej Maryi Panny tzw. Najświętszej Maryi Panny Siewnej).

Niech Najświętszej Maryi Panny
nasza miłosierna Łask
wyprasza dla nas zdrój.
Gdyż wszystko może,
Matko nasza,
Jezus - Pan nasz, a Syn Twój,
Bądź dla nas miłosierna
I do łona wszystkie dzieci tul
Usuń z duszy grzechu ciernie,
Łzy usuwaj, ukój ból,
Litościwe Twoje oczy
Na te niwę Polską zwróć,
Ucz nas drogą Bożą kroczyć
A dolę naszą srogą i cierpienia
Matko skróć,
Za opiekę i Twe miłosierdzie
Wiek za wiekiem przyjmij hołd,
Uczyń w Polsce swoja
nabożna twierdze
I w apostolski weź nas żołd.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: Wyrok TK potwierdza zarzuty formułowane przez Kościół

2025-07-03 13:32
Ks. Leszek Gęsiak

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak

Wydany dziś wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 roku w sprawie lekcji religii jest potwierdzeniem zarzutów, jakie wobec tego aktu formułowali przedstawiciele Kościoła katolickiego – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Więcej ...

Św. Elżbieta Portugalska

Św. Elżbieta Portugalska

José Gil de Castro/pl.wikipedia.org

Św. Elżbieta Portugalska

Więcej ...

Szef MSZ: w ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału polskiej ambasady

2025-07-04 11:41
W zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady

PAP/EPA

W zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady

Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał w piątek, że w zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował. Minister podkreślił, że Ukraina pilnie potrzebuje środków obrony przeciwlotniczej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...