Reklama

Plon niesiemy, plon...

W wiejskich parafiach coraz piękniej i okazalej wskrzeszana jest dawna tradycja dorocznego dziękczynienia Bogu za plony pól, sadów i ogrodów. Uroczystości zwane dożynkami skupiają coraz liczniejszą rzeszę rolników. Poszczególne wsie przygotowują tradycyjne wieńce, z tegorocznego ziarna pieczone są dorodne i wyrośnięte bochny chleba, które - wraz z koszami owoców i warzyw - kapłani błogosławią znakiem krzyża i skrapiają kroplami święconej wody. I chociaż obrzędy związane z dożynkami są wszędzie podobne, to w każdej parafii uroczystość ma nieco inny przebieg, zgodny z lokalnym kolorytem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wygiełzów

W tutejszej parafii pw. Nawrócenia św. Pawła nadano dożynkom szczególnie uroczysty charakter. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz NSZZ RI „Solidarność”, na czele z przewodniczącym Romanem Wierzbickim oraz Marianem Figasem - członkiem Rady Krajowej. Prezydenta Łodzi reprezentował Jerzy Leszczczyński.
Orszak dożynkowy poprowadzili starostowie Jan Stempiń i Sabina Perka. W ślad za nimi do świątyni weszli rolnicy, niosąc pachnące bochenki chleba i kolorowe wieńce z kłosów zbóż. Gospodarz dożynek - ksiądz proboszcz Marian Fałek powitał przybyłych słowami: „Owoc ziemi i pracy waszych rąk splata się z darem Najwyższego Gospodarza - Boga Wszechmogącego (...). Wierzę, że nasza wspólna modlitwa zjedna nam wszystkim błogosławieństwo Boga. Prośmy go więc, aby przyjął nasze dziękczynienie i pobłogosławił wasz mozolny trud”.
Uczestnicy Eucharystii ze wzruszeniem wysłuchali kazania Ojca Cystersa z Wąchocka. Następnie Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia darów przyniesionych przez rolników. Wspaniałe bochny chleba ofiarowane zostały, podobnie jak w latach ubiegłych, klasztorowi Mniszek Karmelitanek Bosych w Łodzi. Oprawę muzyczną dożynek w Wygiełzowie zapewniła orkiestra z OSP Kurów. Parafianie przygotowali także i wykonali okolicznościowe przyśpiewki.

Daniela Bednarek

Stróża

Reklama

W tej parafii dożynki urządzane się każdego roku. Tym razem uroczystość miała miejsce 24 sierpnia. Parafianie bryczką zajechali pod plebanię po swojego proboszcza - ks. Ryszarda Ciesonika. Przed świątynią uformował się w tym czasie orszak z wieńcami. Gospodarza dożynek powitano specjalnie ułożonymi na tę okazję przyśpiewkami. Po czym wieńce zostały wprowadzone do kościoła. Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św., dziękując wraz z rolnikami za tegoroczne zbiory i upraszając błogosławieństwo Boga, aby nikomu w Ojczyźnie naszej nie zabrakło chleba. W okolicznościowym kazaniu ks. Ryszard Ciesonik nawiązał do szacunku, jakim chleb cieszył się zawsze wśród Polaków. Zachęcił do kultywowania dobrych i pięknych tradycji związanych z chlebem. Po poświęceniu tegorocznych plonów i zakończeniu Eucharystii dzielono się chlebem, a wielu parafian zabrało poświęcone kromki także do domów.
Podczas uroczystości śpiew prowadziły Stanisława Podwysocka i Czesława Cieśla, które były także autorkami tekstów przyśpiewek. Wiersze recytowały Ania Podwysocka i Paulinka Kostrzewa, a muzycznie liturgię oprawili: Jerzy Dzierdziejewski, Zdzisław Brożyna i Piotr Małańczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Daniela Bednarek

Szydłów

Chleb jest symbolem trudu i ciężkiej pracy rolnika. Jego wartość znają ci, którzy z poświęceniem i wiarą pracują na ten Boski zaczyn. Wyrazem podziękowania za ten święty dar Boga była uroczystość dożynkowa, którą zorganizowano w niedzielę 7 września w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szydłowie. Starostami, a zarazem współgospodarzami tegorocznych dożynek byli Pelagia i Eugeniusz Sudrowie - mieszkańcy wsi Majków Folwark. W korowodzie dożynkowym udział wzięli ponadto rolnicy z innych miejscowości tutejszej parafii, którzy złożyli na Ołtarzu Chrystusowym przyniesione dary - owoc ciężkiej i rzetelnej pracy.
Na zaproszenie proboszcza szydłowskiej parafii - ks. kan. Mariana Kołodziejczaka uroczystości dożynkowej przewodniczył i Mszę św. sprawował ks. Dariusz Burski, dyrektor łódzkiej rozgłośni Radia Plus. Podczas niedzielnej Eucharystii modlitwą otoczono nie tylko wszystkich rolników, ale także ludzi dotkniętych klęską nieurodzaju i głodu. Bożej Opatrzności powierzono również przywódców narodów oraz wszystkich ludzi na ziemi, aby, zabiegając o chleb powszedni, karmili się chlebem eucharystycznym, zmierzając tym samym do jedności serc i pokoju na całym świecie. Myślą przewodnią tegorocznej uroczystości dożynkowej w Szydłowie mogły być słowa ks. Dariusza Burskiego: „Wszystko, co mamy, jest darem Bożej Opatrzności (...). Spróbujmy otworzyć swoje oczy, spróbujmy otworzyć swoje uszy i poczuć się skąpanym w Opatrzności Boskiej”.
Niedzielne świętowanie zakończyło się występem wokalno-muzycznym scholi dziewczęcej „Anielskie Nutki”.

Nina Bąkowska

Parzno

Wszystkich przybyłych na uroczystość Święta Plonów w Parznie, w tym także wójta gminy Bełchatów Marka Pieczarę, wójta gminy Szczerców Włodzimierza Strzelczyka oraz burmistrza Zelowa Sławomira Malinowskiego przywitał proboszcz ks. Leszek Druch, a następnie głos zabrał wójt gminy Kluki Bernard Stein.
Po uroczystym poświęceniu chlebów i wieńców dożynkowych wszyscy zgromadzeni ruszyli w procesji dookoła świątyni prowadzonej przez orkiestrę ze Szczercowa. Następnie udali się do kościoła na uroczystą Mszę św. Ks. Leszek Druch przypomniał w kazaniu fragment niezwykle bogatej historii Parzna, które należy przecież do jednej z najstarszych osad położonych w archidiecezji łódzkiej. Wspomniał o budowniczym tutejszego kościoła - ks. Tomaszu Świniarskim, bowiem właśnie w tym roku mija 100. rocznica poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę obecnej świątyni. Ksiądz Proboszcz nie mógł nie wspomnieć o słudze Bożej Wanadzie Malczewskiej, która ostatnie lata swego życia spędziła właśnie w Parznie i której szczątki spoczywają w krypcie tutejszego kościoła.
Po skończonym kazaniu rolnicy złożyli na ręce Księdza Proboszcza wieńce dożynkowe i bochny chleba, które zostały następnie pokrojone i rozdane wszystkim wiernym znajdującym się na tej uroczystości. Całości dopełniła część artystyczna, podczas której kobiety śpiewały pieśni i recytowały wiersze, a panowie akompaniowali im na instrumentach. Wszystko to zostało oczywiście przyozdobione nutką humoru, co wywołało szczególny entuzjazm u zgromadzonych i zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Można powiedzieć, że uroczystość ta staje się z roku na rok coraz ciekawsza i piękniejsza. Tegoroczne wieńce wyglądały jak prawdziwe dzieła sztuki, przykuwały wzrok wszystkich zgromadzonych. Parafia Parzno godnie zaprezentowała się na dożynkach diecezjalnych w Łodzi, zdobyła równorzędne I miejsce.

Barbara Idzińska

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Wiceprezydent USA na liturgii Męki Pańskiej w bazylice Św. Piotra

2025-04-18 17:29
Wiceprezydent USA JD Vance i jego żona Usha Vance wraz z dziećmi uczestniczą w wielkopiątkowej mszy Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie

PAP/ETTORE FERRARI

Wiceprezydent USA JD Vance i jego żona Usha Vance wraz z dziećmi uczestniczą w wielkopiątkowej mszy Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie

Wiceprezydent USA J.D. Vance, składający wizytę w Rzymie, przybył w Wielki Piątek z rodziną do bazyliki Świętego Piotra na liturgię Męki Pańskiej. Po raz pierwszy tak wysoki rangą przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych uczestniczy w Watykanie w tym nabożeństwie.

Więcej ...

Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

Fot. Monika Książek

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.

Więcej ...

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54
ks. Rafał Główczyński

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...