Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. apostazji jest klęską organizacji skrajnie lewicowych, które same chciałby decydować, kto jest członkiem Kościoła, a kto jest ze wspólnoty wyłączony.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił sześć skarg kasacyjnych Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych przeciwko proboszczom w sprawie odmowy apostazji. To bardzo ważny wyrok, który ukróci dalsze spekulacje nt. ingerencji państwowych instytucji w wewnętrzne procedury Kościoła katolickiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomnę, że w roku 2014 GIODO pięciu proboszczom nakazał naniesienie w księdze chrztów adnotacji o treści zgodnej z żądaniami osób skarżących się. Proboszcz miałby procedować w tej sprawie nie według przepisów kościelnych, ale według woli osoby dokonującej aktu wystąpienia z Kościoła. Inspektor chciał wymusić na proboszczach apostazję na życzenie, a przecież prawo kanoniczne obliguje kapłanów do zachowywania kościelnych procedur.
Reklama
W każdym z tych przypadków proboszczowie wskazywali, jakie wymogi należy spełnić w przypadku wystąpienia z Kościoła katolickiego. W pierwszej kolejności należy uzyskać metrykę chrztu, potem udać się do proboszcza parafii miejsca zamieszkania, aby porozmawiać na temat wystąpienia. Następnie wobec proboszcza i dwóch świadków złożyć oświadczenie woli wraz z podpisem. Na tej podstawie miał być sporządzony dokument, który trafi do kurii i dopiero urzędnicy biskupa mogą wydać zalecenie dotyczące wpisu w księdze chrztów. Skutkiem tego może być wydanie świadectwa chrztu z adnotacją o apostazji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację proboszczom. Państwo w żaden sposób nie może ingerować w sferę przynależności do Kościoła lub związku wyznaniowego, bowiem naruszałoby nie tylko chronioną konstytucyjnie autonomię Kościoła katolickiego, ale wkraczałoby w sferę wolności religii i wyznania. Nie sposób zaakceptować sytuacji, w której o przynależności do Kościoła, lub jej braku, rozstrzygałby organ państwowy, jakim jest GIODO, na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących.
Okazuje się, że dotychczasowe postępowanie inspektora było kuriozalne. Rościł on sobie prawo do rozstrzygania kwestii przynależności do Kościoła katolickiego w drodze samodzielnych ustaleń, a nie na podstawie opinii przedstawicieli Kościoła.
Jest to przegrana prezesa GIODO oraz różnych środowisk lewicowych i ateistycznych, które od wielu lat poszukują narzędzi medialnych, prawnych i instytucjonalnych, aby ingerować w wewnętrzne procedury Kościoła. To oni sześć lat temu na jednym z ateistycznych portali publicznie rzucili rękawicę „państwu konfesyjnemu”, w którym wszystko trzeba „uzgodnić” i „wyjaśnić” z biskupami za plecami sądów.
Cała sprawa pokazuje, że Kościół bardzo poważnie traktuje akt apostazji i nie wystarczy jednorazowe antyklerykalne uniesienie, aby się własnoręcznie wyłączyć ze wspólnoty Kościoła. Dla ludzi wierzący jest to przecież sprawa życia i śmierci.