Reklama

Sesja poświęcona biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi

Wciąż za mało się mówi

Niedziela kielecka 42/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii wygłoszonej do zgromadzonych na Mszy św. wiernych i kapłanów bp Kazimierz Ryczan wspomniał ogromne zasługi bp. Kaczmarka dla Kościoła podkreślając, iż „dla pamiętających go księży pozostaje wzorem pasterza i przewodnika”. Mówiąc o roli cierpienia kieleckiego Pasterza, Ksiądz Biskup stwierdził: „Na jego fundamencie wzrastali nieustraszeni duszpasterze zakotwiczeni w Bożym miłosierdziu”.
Choć od rehabilitacji bp. Kaczmarka minęło już 13 lat, wciąż istnieją pytania bez odpowiedzi. Bogactwo osobowości Ordynariusza kieleckiego, jego szeroka działalność duszpasterska, wątki procesu i aresztowania oraz szereg innych zagadnień, rodzą coraz to nowsze pytania i otwierają nowe przestrzenie badawcze przed światem nauki, co niewątpliwie wymaga odrębnych studiów.
Tegoroczna sesja to już druga tego typu inicjatywa. Pierwsza miała miejsce w 1988 r. Wówczas zostały postawione pierwsze kroki. Wszystkie referaty i materiały opublikowano wtedy w numerze specjalnym Przeglądu Diecezjalnego z 1988 r.
Tegoroczna sesja wiąże się z dwiema ważnymi rocznicami. W br. mija bowiem 50 lat od procesu bp. Karczmarka oraz 40 lat od Jego śmierci.
Sesji przewodniczył rektor WSD w Kielcach, ks. dr Kazimierz Gurda. Pierwszy referat pt.: Biskup kielecki Czesław Karczmarek w starciu z komunistycznym totalitaryzmem wygłosił dr Ryszard Gryz - pracownik i adiunkt AŚ w Kielcach. Szeroko przedstawił on problematykę aresztowania i procesu Biskupa w aspekcie polityki komunistów wobec Kościoła katolickiego w Polsce. Prezentując szczegółowo metody i środki walki władzy ludowej z instytucją Kościoła, poddał głębokiej analizie ewolucję postawy Biskupa wobec porozumienia z władzami komunistycznymi oraz wobec księży patriotów. Dr Gryz mówiąc o procesie, podkreślał rozbieżność stenogramów z procesu z oryginalnymi wypowiedziami sądzonego Biskupa rejestrowanymi przez Radio Wolna Europa. Sam proces Prelegent zaś określił jako „najpoważniejszy konflikt personalny władzy ludowej z Kościołem katolickim”. W takim aspekcie przedstawiona już wcześniej teza o traktowaniu diecezji kieleckiej jako „poligonu doświadczalnego zorganizowanej walki z Kościołem i religią” zdaje się być uzasadniona. Referat został zakończony apelem o głębsze i wnikliwe studia nad postacią bp. Karczmarka, którego osobę większość ludzi kojarzy jedynie ze sfingowanym procesem, jego bogata osobowość wciąż pozostaje odkryta.

Omnia pro Christo Rege

Osobowość Biskupa Kieleckiego Czesława Kaczmarka to tytuł kolejnego referatu zaprezentowanego przez ks. prof. dr hab. Jana Śledzianowskiego. Postać bp. Kaczmarka jest bliska sercu Księdza Profesora nie tylko dlatego, iż był on jego bliskim współpracownikiem, ale również ze względu na bliskie sąsiedztwo w miejscu zamieszkania. Warto podkreślić, iż ks. Śledzianowski jest autorem kilku ważnych publikacji na temat bp. Kaczmarka. Zamysł napisania pierwszej książki podjął już w 1969 r. i, jak tłumaczy, powstał on na fali dużych kontrowersji wśród księży - kontrowersji, które chyba trwają do dziś. Autor, śledząc życiorys Biskupa, opisał cechy jego osobowości. Zaprezentował mniej znane fakty z życia Biskupa, w tym jego pracę duszpasterską w Płocku, gdzie nadzorował 65 stowarzyszeń katolickich, działalność wśród emigrantów polskich we Francji. W kontekście przedstawionych faktów, Ksiądz Profesor sklasyfikował typ jego osobowości jako sangwinistyczny, z dużą dozą ekstrawertyzmu. Bp Kaczmarek był człowiekiem otwartym, pogodnym i energicznym, typem trybuna i przywódcy, umiał zjednywać sobie ludzi. Na tej podstawie Ksiądz Profesor próbował też wyjaśnić zachowanie i reakcje Biskupa podczas więzienia i procesu. Podkreślił, że całe życie bp. Kaczmarka było realizacją biskupiego zawołania: Omnia pro Christo Rege.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Tata w przedszkolu

2024-03-28 11:07

Archiwum przedszkola

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...