Reklama

Polska

Ks. prof. Pawlina: ŚDM przypomina duszpasterzom o obowiązku duchowej walki o młodych

Uczelnie dzisiaj bardzo często przekazują tylko informacje, nie interesują się formacją człowieka –
mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina

Archiwum PWTW

Uczelnie dzisiaj bardzo często przekazują tylko informacje, nie interesują się formacją człowieka – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina

Światowe Dni Młodzieży są świętem, które przypominają duszpasterzom o obowiązku duchowej walki o młodych – uważa ks. prof. Krzysztof Pawlina. Podczas dorocznego dnia formacyjnego proboszczów i rektorów archidiecezji warszawskiej rektor PWTW tłumaczył, jak powinny wyglądać duchowe przygotowania do zbliżającego się międzynarodowego zlotu młodzieży w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Krzysztof Pawlina wyraził ubolewanie, że wielu księży postrzega przygotowania do Światowych Dni Młodzieży jako kłopot – „trzeba to jakoś opanować, ogarnąć, przeżyć, a może i zapomnieć”.

Ale czy można coś więcej? – zastanawiał się rektor PWTW. - Można się od młodych ludzi dużo nauczyć – odpowiadał, przywołując słowa św. Jana Pawła II, inicjatora ŚDM, który powtarzał, że nie jest ważne to, co on jako papież chce się dowiedzieć od młodzieży, ale to, co ona sama chce wyrazić poprzez uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Światowe Dni Młodzieży są okazją do tego, aby młodzi ludzie powiedzieli, co oni w ogóle chcą. Jak siebie widzą w Kościele?” – wyjaśnił ks. Pawlina.

W swoim wystąpieniu porównał młodego człowieka do zatrutej studni. – Jest to młody człowiek, który przychodzi do kościoła, ale – często w swojej parafii - nie może nawiązać relacji z Bogiem. Choć spragniony, mający resztki wiary, nie może zaczerpnąć wody. Światowe Dni Młodzieży to święto Kościoła, to zwołanie przy studni, sposobność, aby młodzi ludzie zaczerpnęli wreszcie wody życia – tłumaczył ks. Pawlina.

ŚDM to także „okazja, aby Kościół usłyszał owo pragnienie dzisiejszej młodzieży: dlaczego są przy studni, a nie piją?” - kontynuował rektor PWTW.

Dalej przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży przypadają na szczególny moment w historii naszego kraju, gdyż w tym roku obchodzona jest 1050. rocznica chrztu Polski. – Chrzest jest sakramentem, przez który staliśmy się dziećmi Boga. A w Krakowie te dzieci Boga zbierają się, by świętować „życie Boże sobie” – mówił.

„Nad Wisłą zbierze się młody świat. Różnorodni, nieznani sobie ludzie z różnych stron świata. Co nas łączy? Ta sama woda chrztu świętego, która wypłynęła z progu świątyni. Woda świata rozcieńcza, woda chrztu oczyszcza, łączy nas wszystkich i umacnia” – powiedział ks. prof. Pawlina.

Reklama

Zauważył też, że dla chrześcijan chrzest nie jest jedynie „pamiątką z przeszłości, ale ciągle nowym i mocnym pomnażaniem tego kapitału duchowego, który w nas jest”. – Tę świadomość ma nam przywrócić właśnie to zwołanie Kościoła – mówił o zbliżającym się ŚDM w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży są świętem, które przypominają duszpasterzom o obowiązku duchowej walki o młodych. – Bo o młodych ludzi bez wątpienia walczy dzisiaj diabeł – konstatował ks. Pawlina, jednocześnie przywołując słowa św. Jana Pawła II, że to przecież młodzież jest przyszłością Kościoła. – My czasem młodymi się gorszymy, narzekamy na nich, a im trzeba błogosławić, aby się gromadzili przy studni, aby czerpali siłę do przezwyciężania zła, aby gasili pragnienia duszy – dodał.

„Chodzi o to, by Kościół nie zaniedbał tej części wiernych, która jest jego potencjałem. Jak my o nich w Kościele nie zadbamy, to wyemigrują duchowo tak, jak wyemigrowali z kraju. I może powrócą do wiary na emeryturze, ale to co oddadzą dla innego królestwa” – przestrzegł ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-14 14:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tysiące pielgrzymów przyjeżdża do Wadowic

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst