Reklama

Warszawscy biskupi

Niedziela warszawska 43/2003

Warszawa jest jednym z niewielu miast, gdzie mieszka aż trzech biskupów ordynariuszy. Oprócz nich w stolicy pracuje czterech biskupów pomocniczych, jeden biskup senior, a także Nuncjusz Apostolski w Polsce i Sekretarz Generalny Episkopatu. Kim są ci ludzie, gdzie się urodzili, jak długo już piastują swoje funkcje, co lubią robić w wolnych chwilach - o tym w naszym specjalnym raporcie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Glemp lubi literaturę, poezję romantyczną. Chętnie spaceruje. Niekiedy wsiada na rower. Bp Romaniuk też chętnie spaceruje. Codziennie na piechotę pokonuje odcinek pomiędzy swoją rezydencją, a kurią diecezjalną. Jego hobby to przede wszystkim praca naukowa.

Ordynariusze

Ordynariuszami diecezji w Warszawie są: kard. Józef Glemp - arcybiskup metropolita warszawski; bp Kazimierz Romaniuk - ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i bp Sławoj Leszek Głódź - biskup polowy Wojska Polskiego.
Kard. Glemp zarządza archidiecezją, która liczy ok. 3,3 km kw. powierzchni, ok. 1. 525 tys. mieszkańców, 1139 księży i 205 parafii. Natomiast bp Romaniuk zarządza diecezją, która ma porównywalną powierzchnię, ale zamieszkuje ją 1. 161 tys. osób, w tym 445 księży. Całość podzielona jest na 156 parafii. Diecezją, która nie ma określonego terytorium, bo sięga nawet do Iraku i wszędzie, gdzie są polscy żołnierze, zarządza bp Głódź. Ordynariat Polowy obejmuje ok. 800 tys. wiernych, 194 kapłanów i 92 parafie.
W Episkopacie Polski warszawscy ordynariusze pełnią ważne funkcje. Kard. Glemp jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Rady Stałej. Bp Romaniuk jest członkiem Rady Naukowej Episkopatu, a bp Głódź jest członkiem Rady Stałej, członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, członkiem Rady ds. Społecznych, delegatem ds. kombatantów i harcerzy oraz przewodniczącym Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.
Najstarszym z wymienionych ordynariuszy jest bp Romaniuk (76 lat), a najmłodszym bp Głódź (58 lat). Kard. Glemp ma 74 lata. Najdłużej swoją funkcję ordynariusza pełni kard. Glemp. - od 1981 r. Najkrócej ordynariuszem jest bp Romaniuk - od 1992 r. Natomiast bp Głódź jako biskup polowy Wojska Polskiego posługuje od 1991 r. Kard. Glemp urodził się w Inowrocławiu w rodzinie robotniczej, bp Romaniuk w Hołowienkach k. Sokołowa Podlaskiego w rodzinie rolniczej, a bp Głódź w Bobrówce na Białostocczyźnie, także w rodzinie rolniczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biblia i prawo kanoniczne

Każdy z wymienionych wyżej hierarchów ma bogaty dorobek naukowy. Kard. Glemp jest doktorem obojga praw. Posiada liczne odznaczenia, tytuły i doktoraty honoris causa. Jest także m.in. wielkim kanclerzem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Bp Romaniuk jest profesorem zwyczajnym nauk biblijnych. Przetłumaczył całe Pismo Święte z języków oryginalnych na polski. Dzieło zostało wydane pod nazwą Biblia Warszawsko-Praska. Bp Kazimierz jest również autorem ponad 70 książek i ponad 400 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Stale publikuje m.in. w Niedzieli. Natomiast bp Głódź jest doktorem prawa kanonicznego.
Jak lubią spędzać wolny czas? Kard. Glemp lubi literaturę, poezję romantyczną. Chętnie spaceruje. W młodości czynnie uprawiał sport, teraz czasami ogląda transmisje zawodów sportowych, szczególnie lekkoatletycznych. Niekiedy wsiada na rower. Bp Romaniuk też chętnie spaceruje. Codziennie na piechotę pokonuje odcinek pomiędzy swoją rezydencją, a kurią diecezjalną. Jego hobby to przede wszystkim praca naukowa, czytanie i pisanie tekstów naukowych. Wiele tekstów pisze ręcznie, na odwrocie zapisanego już papieru. Wszyscy Biskupi korzystają oczywiście z mediów. Bp. Romaniuka każdego poranka można przyłapać na lekturze... Gazety Wyborczej. Bp Głódź lubi rozpocząć dzień słuchając audycji Sygnały dnia w 1 Programie Polskiego Radia.

Biskupi pomocniczy

W archidiecezji warszawskiej pracuje 3 biskupów pomocniczych: bp Marian Duś, bp Piotr Jarecki i bp Tadeusz Pikus. Najstarszym z nich jest bp Duś (65 lat), a najmłodszym bp Jarecki (48 lat). Bp Pikus ma 54 lata. Najdłużej funkcję biskupa pomocniczego pełni bp Duś - od 1985 r., a najkrócej bp Pikus - od 1999 r. Bp Jarecki biskupem pomocniczym jest od 1994 r.
Miejsce urodzenia bp. Dusia to Róża k. Dębicy, bp. Jareckiego Sierpc, a bp. Pikusa Zabiele na Białostocczyźnie. W Episkopacie Polski pełnią następujące funkcje: bp Duś jest delegatem ds. Duszpasterstwa Policji, bp Jarecki pracuje w Radzie ds. Społecznych oraz w Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu, natomiast bp Pikus jest przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, członkiem Rady ds. Ekumenizmu oraz Rady ds. Dialogu Religijnego. Bp Duś jest doktorem filozofii, bp Jarecki doktorem nauk społecznych, a bp Pikus doktorem habilitowanym teologii w zakresie teologii fundamentalnej.
Bp Duś lubi czytać. Wśród ulubionych lektur wymienia powieści historyczne, książki przyrodnicze i poezję ks. Twardowskiego. W wolnym czasie chętnie wybiera się na górskie wędrówki, uprawia sport lub słucha muzyki poważnej. Jego ulubieni kompozytorzy to: Bach, Strauss i Wieniawski. Natomiast ulubione lektury bp. Jareckiego dotyczą problematyki społecznej. Aktywnie uprawia sport. Jeździ na nartach i na rowerze, gra w tenisa. Interesuje się także muzyką. Ma psa.
W diecezji warszawsko-praskiej jest jeden biskup pomocniczy: bp Stanisław Kędziora. Ma 69 lat. Urodził się w Seligowie k. Łowicza. Biskupem pomocniczym warszawsko-praskim jest od 1992 r., wcześniej był biskupem pomocniczym warszawskim. Jest doktorem teologii dogmatycznej. Przed powołaniem na biskupa był prefektem, wykładowcą i wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz duszpasterzem (pełnił m.in. funkcję proboszcza w warszawskiej parafii Wszystkich Świętych). Bardzo lubi spacerować, także po górach. Z ulubionych lektur wymienia te z dziedziny teologii i powieści historyczne.
Diecezja warszawsko-praska ma również biskupa seniora: bp. Zbigniewa Kraszewskiego. Ma 81 lat. Jest jedynym warszawskim biskupem, który urodził się w Warszawie. Posiada tytuł doktora teologii dogmatycznej. Od 1992 r. był biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej (jednocześnie, od 1970 r. sprawował posługę proboszcza parafii Bożego Ciała na Kamionku). W 1997 r. przeszedł na emeryturę. Wychowany w rodzinie o tradycjach patriotycznych (ojciec legionista), uczestnik Powstania Warszawskiego. 3 maja 1944 r. ofiarował się Matce Bożej jako niewolnik na wzór św. Ludwika Marii Grignion de Monfort. Pisze wiersze. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. Sto dowodów na istnienie Boga.

Nuncjusz i sekretarz Episkopatu

W Warszawie rezyduje nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Ma 65 lat. Urodził się w Jadownikach Mokrych w Kotlinie Sandomierskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego, adwokatem Roty Rzymskiej. Sprawuje funkcje dziekana Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Polsce. Nominację na biskupa oraz nuncjusza otrzymał w 1989 r. Wcześniej studiował w Rzymie, uzyskał też dyplom archiwisty w Tajnym Archiwum Watykańskim. Towarzyszył abp. Luigi Poggiemu, późniejszemu kardynałowi, nuncjuszowi apostolskiemu do specjalnych poruczeń, w jego oficjalnych podróżach do Polski. W 1978 r. został przeniesiony do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie na polecenie Jana Pawła II zorganizował Sekcję Polską i objął jej kierownictwo.
Abp Kowalczyk kieruje się dewizą życiową: „Co masz zrobić jutro, zrób natychmiast”. Do jego ulubionych lektur należy nauczanie Jana Pawła II, poezja Norwida i pisma Witosa. Jako hobby Nuncjusz podaje: troskę o ciągły wzrost Kościoła i entuzjazm ewangeliczny, jazdę samochodem, sport (mecze piłkarskie) i szybkie spacery.
W Warszawie mieszka również bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Ma 52 lata. Urodził się w Katowicach, w rodzinie urzędniczej. Jest doktorem literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Jako kleryk odbył przymusową służbę wojskową w jednostce w Bartoszycach. Ma stopień kapitana Wojska Polskiego. Oprócz funkcji sekretarza jest w Episkopacie także członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. Do ulubionych lektur bp. Libery należą pisma Ojców Kościoła, szczególnie św. Ambrożego z Mediolanu. W wolnych chwilach biega, jeździ na rowerze i gra w tenisa.

Podczas przygotowywania tekstu korzystałem m.in. z wydanych przez KAI „Leksykonu Kościoła katolickiego w Polsce” oraz „Kto jest kim w Kościele”.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...