Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: Jezus nadal przemawia do ludzkich sumień

Graziako

„Jezus od początku i zawsze jest Bogiem. On nadal przemawia do ludzkich sumień” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 17 marca odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji wielkopostnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje wielkopostne dla pracowników „Niedzieli” w dniach od 15 do 17 marca przeprowadził ks. dr Jarosław Krzewicki, kanonista, prawnik i teolog z Rzymu.


Ks. Jarosław Krzewicki

Graziako

Ks. Jarosław Krzewicki


Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Jerzy Bielecki zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. dr Jarosław Krzewicki, rekolekcjonista, ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, kapłani pracujący w redakcji „Niedzieli”: ks. dr Jacek Molka i ks. Mariusz Frukacz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Mszy św. ks. prał. Jerzy Bielecki podkreślił, że „Wielki Post niesie szczególne doświadczenie czasu” - To doświadczenie czasu jest także obecne w przemijaniu - mówił ks. Bielecki.

W homilii abp Depo podkreślił, że „ważne jest kontynuowanie naszej drogi z wiarą, nadzieją i odwagą” - Trzeba stawiać czoła sytuacjom, które są unieważnieniem prawdy - mówił abp Depo i przypomniał za papieżem Franciszkiem, aby „podążać drogą ewangelicznych wskazań i doświadczać czułej miłości Ojca”.

Metropolita częstochowski odnosząc się do czytań mszalnych wskazał na postać Abraham, który „był człowiekiem wiary ożywionej pokorą i i oddaniem zamiarom Boga” - W nim była dyspozycyjność i otwartość na przymierze z Bogiem na wieki - mówił Metropolita częstochowski.

Reklama

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo przypomniał słowa filozofa Leszka Kołakowskiego z książki „Jezus ośmieszony”. „Czy nasza kultura przeżyje, jeśli zapomni Jezusa? Czy wierzymy, że jeśli Jezus zostanie wygnany z naszego świata, ten świat przepadnie? Dlaczego potrzebujemy Jezusa? Czy był Bogiem? Nie ma pojęcia. Ale jeśli jakiś Boży człowiek żył kiedykolwiek na tej ziemi, to był nim On. W przesłaniu Jezusa jest przynajmniej jedna rzecz, która nie wzbudza wątpliwości i nie jest kontrowersyjna: to, że całe Jego życie i całe nauczanie toczy się w cieniu dnia ostatniego, dnia nieuchronnego Sądu. Bez tego apokaliptycznego oczekiwania niczego w chrześcijaństwie nie da się zrozumieć. Jezus nie tylko więc zapowiadał Królestwo - On je przynosił”- napisał Leszek Kołakowski.

Metropolita częstochowski przypomniał również za św. Janem Pawłem II o konieczności „wyobraźni miłosierdzia” - Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba "wyobraźni miłosierdzia", aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem. Potrzeba tej wyobraźni wszędzie tam, gdzie ludzie w potrzebie wołają do Ojca miłosierdzia: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Oby dzięki bratniej miłości tego chleba nikomu nie brakowało!” - powiedział św. Jan Paweł II na Błoniach w Krakowie, w sierpniu 2002 r.

„Wypełniajmy te słowa jako nasze podstawowe zadanie” - zakończył abp Depo.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli” podziękowała metropolicie częstochowskiemu za „stałą i ojcowską obecność w redakcji” i wskazał, że „ dzisiaj w mediach rozbrzmiewa dylemat: Bóg albo nic” - My odpowiadamy na ten dylemat, tylko Bóg - podkreśliła Lidia Dudkiewicz. „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci” - to temat rekolekcji wielkopostnych dla pracowników i redaktorów Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, podczas których ks. Jarosław Krzewicki przypomniał, że „spoglądanie na krzyż powinno być zanurzeniem w nadziei”.

Rekolekcjonista odnosząc się do tematu rekolekcji pytał „na ile słowa z Credo „umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion” przemawiają do współczesnego człowieka?” - Na ile konfrontujemy te słowa z naszym życiem - mówił rekolekcjonista.

Podczas konferencji ks. Krzewicki zwrócił uwagę, że „w dzisiejszym świecie mamy do czynienia z autorozgrzeszeniem, formą „umywania rąk” , by uciec od odpowiedzialności za zło” - Trzeba pamiętać, że zło nigdy nie jest bezimienne. Dlatego musimy walczyć z rutyną i mieć wrażliwość na cierpienie - przypomniał ks. Krzewicki i dodał, że „ w życiu musimy być Szymonami z Cyreny”.

„Krzyż wpisuje się w panoramę ludzkiego upadku. Jezus wypełnia Prawo Miłości” - kontynuował ks. Krzewicki.

Rekolekcjonista podczas konferencji zwrócił uwagę na „doświadczenie śmierci” - W naszych czasach wyzbywamy się doświadczenia śmierci, która jest dramatycznym wołaniem o obecność - mówił rekolekcjonista.

„Nie trzeba bać się myśleć o ostatecznym przejściu, które nieustannie dokonuje się w nas. Tak naprawdę złożenie do grobu jest celebracją nadziei. Dla nas rozważanie męki, śmierci i pogrzebu Jezusa pozwala nam lepiej wniknąć w Boży Plan Zbawienia” - podkreślił ks. Krzewicki.

Rekolekcjonista pytał również jak prawda o nas samych wpisuje się w tajemnicę zmartwychwstania? - By znaleźć odpowiedź na to pytanie to trzeba spojrzeć oczami wiary, która pozwala rozumowi widzieć głębiej - mówił w drugim dniu rekolekcji ks. Krzewicki.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-17 13:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Od Świętej Rodziny uczmy się Ewangelii życia

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Marian Sztajner

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Więcej ...

Papież Franciszek słuchał i dodawał odwagi - poruszające świadectwo biskupa Marka Mendyka

2025-04-21 21:29
Bp Marek Mendyk podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w czasie wizyty „Ad limina Apostolorum” w Watykanie

Archiwum Vatican Media

Bp Marek Mendyk podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w czasie wizyty „Ad limina Apostolorum” w Watykanie

W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia zmarł Papież Franciszek. Jego pontyfikat pozostanie zapamiętany jako czas rozpoczynania procesów, nowych impulsów i otwartych drzwi. Papież, który nie bał się nowości, którego serce biło dla ubogich, migrantów i pokoju. Ojciec Święty przede wszystkim był blisko ludzi i Kościoła żyjącego w codzienności.

Więcej ...

Łódź: Być świadkiem Jezusa

2025-04-22 10:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Kościół

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy