Reklama

Nowy Rok Akademicki

Niedziela łowicka 44/2003

4 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu uroczyście zainaugurowany został nowy rok akademicki. Ta instytucja powołana przez Biskupa Łowickiego na początku istnienia diecezji pełni dla Kościoła łowickiego bardzo ważną rolę: przygotowuje kapłanów do posługi pasterskiej wśród ludności w tej części Mazowsza. Dlatego rozpoczęcie roku akademickiego ma tak uroczysty i społeczny wymiar. Ponadto jednocześnie zainaugurowano rok akademicki w Instytucie Teologicznym Diecezji Łowickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość inauguracyjna rozpoczęła się w kaplicy seminaryjnej o godz. 10.00 Mszą św. koncelebrowaną przez 28 kapłanów, której przewodniczył bp Alojzy Orszulik. Na wstępnie Główny Celebrans wprowadził uczestników w charakter uroczystości i przywitał przybyłych na nią gości.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił ojciec duchowny Seminarium ks. Paweł Kozakowski. Ukazał w niej, jak dzisiaj trudno być kapłanem, głosić Ewangelię, gdyż zdaniem współczesnych Kościół jest „w kryzysie”. W dalszej części kaznodzieja postawił odważne pytanie: „A kiedy Kościół nie był w kryzysie?”. Od samego początku, kiedy patrzymy na Chrystusa ukrzyżowanego, widzimy naszego Mistrza jako tego, który oddaje swoje życie, uczniowie się rozpraszają. Przeglądając karty historii Kościoła, widzimy bezustanne prześladowania chrześcijan. Chociażby w średniowieczu Kościół przeżywał kryzys moralny. Zawsze jednak w tym kryzysie potrafił wytrwać, a to dzięki temu, że - jak przypomina Jan Paweł II w dokumencie Ecclesia in Europa - ten Kościół Boży trzyma mocno w swoim ręku Chrystus i święci, którzy zapalają w nas iskrę nadziei i pomagają nam wierzyć i życie swoje oddać za wiarę i Kościół”. Tutaj kaznodzieja przywołał przykład patrona dnia św. Franciszka z Asyżu, który był taką iskrą w Kościele epoki średniowiecza.
W dalszej części swojej homilii ks. Kozakowski zwrócił uwagę, iż współczesny kapłan oprócz głębokiej wiary i łączności z Chrystusem powinien być przepojony nadzieją na lepsze jutro Kościoła, a przez własny przykład samemu je budować.
Druga część uroczystości inauguracyjnej odbyła się w auli WSD. Na wstępie tym razem wszystkich gości powitał rektor Seminarium ks. dr Mirosław Jacek Skrobisz. W swoim słowie podziękował bp. Alojzemu Orszulikowi za wszystko, co uczynił dla Seminarium. „Dziś patrzymy na kilka lat istnienia tej diecezji i seminarium i możemy mówić Deo gratias za wszystko: za inspirację Księdza Biskupa do otwarcia tego seminarium, za ludzi, którzy pomagali nam duchowo i materialnie, za dobre i smutne chwile. (…) Rozpoczynamy dzisiaj kolejny rok akademicki z nowym zapałem, pełni dobrych myśli i nadziei. Ale nie sposób zapomnieć o przeszłości, o tym, co Bóg sprawił w naszym życiu w historii tego seminarium. Za wszystko możemy być wdzięczni i dlatego z ufnością patrzeć w przyszłość. Dziś jest czas radosny, kiedy w naszym seminarium witamy 9 nowych alumnów, kiedy witamy wśród nas nowego księdza prefekta Jacka Litwina. To jest również czas sentymentu i czas zadumy, kiedy może po raz ostatni gościmy jako ordynariusza diecezji łowickiej ojca tego seminarium księdza biskupa Alojzego Orszulika, kiedy na piątym roku jest tylko dwóch alumnów. Wszystko powierzamy Panu Bogu: nasze smutki i radości, wiedząc, że On jest Panem wszystkiego i wszystkie rzeczy dobrze czyni”.
Następnie odbyło się ślubowanie i immatrykulacja 9 kleryków - studentów I roku. Wszystkim alumnom indeksy wręczył delegat Papieskiego Wydziału Teologicznego z Warszawy ks. infułat prof. dr. hab. Stanisław Kur.
Kolejnym punktem uroczystości inauguracyjnej było wręczenie 13 studentom Instytutu Teologicznego Diecezji Łowickiej dyplomów licencjata zawodowego z teologii w zakresie nauczania religii, czego dokonał bp Alojzy Orszulik.
Wreszcie nastąpił moment, w którym ks. dr Leszek Niewiadomski wygłosił wykład inauguracyjny. W wykładzie pt. Dramat ludzkiego ciała starał się wykazać, iż jednym z największych dramatów historii kultury europejskiej jest ten dotyczący rozumienia i przeżywania ludzkiego ciała.
Po wykładzie, który został przyjęty z zadowoleniem słuchaczy, głos końcowy zabrał Biskup Łowicki, który wypowiedział słowa gratulacji i powinszowania dla absolwentów Instytutu Teologicznego Diecezji Łowickiej oraz całej wspólnoty seminaryjnej. Oficjalną część uroczystości inauguracyjnej zamknął Ksiądz Biskup, udzielając błogosławieństwa wszystkim zebranym, po czym wszyscy odśpiewali Gaudeamus igitur.
Ostatnim akordem kończącym uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego był wspólny obiad zaproszonych gości z alumnami w refektarzu seminaryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00
Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec