Reklama

Prezentacja parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach

Z przemienionym sercem klękając u stóp Ropczyckiej Pani (cz. II)

Niedziela rzeszowska 17/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia farna w Ropczycach powstała w XIV w. Na przestrzeni dziejów przeżywała czasy świetności i chwile upadku, zniszczeń i klęsk żywiołowych. W tym roku oczekuje na największe w swoich dziejach wydarzenie . koronację łaskami słynącej figury Madonny Ropczyckiej. Uroczystość obędzie się 16 września br.

Początki i rozwój kultu Ropczyckiej Pani

Powstanie figury Madonny Ropczyckiej łączy się z niezwykłym wydarzeniem, jakie miało miejsce w XVI w., w czasie reformacji, gdy w Ropczycach zwolennicy wojen religijnych zajęli kościół farny. Jak głosi anonimowa pieśń, młoda dziewczyna, wielka czcicielka Maryi, była zmuszana przez swoją gospodynię do pracy nawet w święta. Pewnego dnia podczas żęcia trawy, ucięła sobie palec. Przerażona zaczęła wzywać Maryję na pomoc. Palec zrósł się, a na pobliskiej śliwie pojawiła się Matka Boża w wielkiej jasności. Maryja przychodziła na to miejsce przez wiele dni. Wieść o cudownym wydarzeniu szybko się rozeszła i coraz więcej ludzi gromadziło się w tym miejscu. Po skończeniu się objawień, w pniu śliwy umieszczono figurę Matki Bożej. Dokonały się inne cuda, liczne uzdrowienia, ludzie masowo zaczęli powracać na katolicyzm. Wkrótce katolicy odzyskali kościół farny i tam przenieśli figurę. Jeszcze pierwszego dnia wieczorem kościelny stwierdził, że w kościele ktoś płacze. Przeszukując kościół wszedł do kaplicy Matki Bożej i tam ujrzał, że po twarzy Maryi płyną łzy. Odczytano to jako znak. Zaniesiono figurę do ogrodu i łzy zniknęły. W tym miejscu postanowiono postawić kościół.

Dzisiejszy kościół murowany jest podobno trzecim z kolei. Nie wiadomo kiedy powstała pierwsza świątynia, ale kult Matki Bożej szybko się rozwijał, co potwierdzają notatki z kolejnych wizytacji kanonicznych z XVIII w. Podobno Austriacy w czasie rozbiorów wywieźli ze skarbca Sanktuarium liczne wota i kosztowności.

Historycy sztuki określają figurę jako rzeźbę późnogotycką typu śląsko-pomorskiego. Przypuszczalnie powstała ona w początkach XV w. Jest to rzeźba w drewnie. Maryja i Dzieciątko przybrani są w złote szaty, Maryja w ręku trzyma jabłko, po które Dzieciątko wyciąga rączki. Rzeźba znajduje się w ołtarzu zbudowanym w stylu późnobarokowym i jest zasłaniana obrazem na desce ze sceną Zwiastowania. Figura była kilkakrotnie przemalowywana i konserwowana. W latach 40. XX w. przeprowadzono rekonstrukcję pierwotnego wyglądu figury, później otoczono rzeźbę mandorlą, dodano księżyc i słońce.

Reklama

Przygotowania do koronacji

Wśród mieszkańców Ropczyc i okolic żywe jest przekonanie, że kościół Imienia Maryi jest miejscem szczególnego działania Matki Bożej. W parafii zachowane są liczne podziękowania, opisy wdzięczności ludzi za otrzymane łaski i znaki. Tu są obchodzone wszystkie święta maryjne. Codziennie odprawiana jest Msza św. W środy wierni licznie przybywają na nowennę do Matki Bożej. Zakończył pracę Komitet Przygotowawczy do Koronacji figury Matki Bożej. Na jego miejsce powstał Komitet Koronacyjny pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego.

Koronację łaskami słynącej figury Madonny Ropczyckiej zapowiedział ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny w 1995 r. Proboszcz parafii ks. Jan Delekta ogłosił kilkuletni program przygotowań duszpasterskich do tego wydarzenia. Już 1 października 1995 r. rozpoczęła się, trwająca do dzisiaj, peregrynacja kopii figury Matki Bożej po całej parafii. Drugą inicjatywą było podjęcie peregrynacji Figury w parafiach dekanatu. Od grudnia, w każdą sobotę po wieczornej Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej prowadzą modlitwę różańcową aż do Apelu Jasnogórskiego w intencji koronacji. Takie modlitwy wieczorne prowadzone są zawsze w wigilie świąt poświęconych Matce Bożej. Od kilku lat odmawiana jest specjalna modlitwa o koronację. W ostatnich latach przeprowadzone zostały prace przy renowacji wnętrza i otoczenia kościółka Imienia Maryi. Uporządkowano plac wokół świątyni po uprzednim osuszeniu ścian, zrobiono konserwację ołtarzy (przy okazji odnaleziono utracone rzeźby aniołków ze szczytu ołtarza) i ambony, odnowiono polichromię. 1 maja 2000 r. uroczyście przeniesiono figurę Madonny Ropczyckiej z kościoła parafialnego (przebywała tam w czasie renowacji) do odnowionego kościółka Imienia Maryi.

Są już gotowe korony wykonane z obrączek i pierścieni darowanych Matce Bożej w podzięce za otrzymane łaski. Korony wykonali państwo H. i J. Siwcowie. Poświęcił je Ojciec Święty w czasie ostatniej wizyty w Polsce.

Duszpasterstwo pod znakiem młodzieży i Caritas

Parafia Przemienienia Pańskiego w Ropczycach liczy obecnie ok. 5600 wiernych. Kościół Imienia Maryi jest kościołem filialnym. Charakterystycznym rysem jest duszpasterstwo młodzieżowe, z którego słynął zwłaszcza kościółek. Tam katechizowali słynni kaznodzieje ks. Michał Siewierski, ks. Stanisław Skorodecki, czy ks. dr Jan Zwierz. Efektem ich pracy jest 25 kapłanów i kilka sióstr zakonnych (w seminarium kształci się siedmiu kleryków). Obecnie w obrębie parafii znalazło się kilka szkół, a także specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. Działa także duszpasterstwo akademickie. W II niedzielę miesiąca odprawiane są Msze św. młodzieżowe. Charakterystyczne jest ogromne zaangażowanie młodzieży w Grupy Charytatywne Caritas. Młodzi ludzie uczestniczą w różnych zbiórkach na rzecz ludzi potrzebujących pomocy: na misjach, ale i blisko siebie.

A jeśli już o Caritas mowa to warto wspomnieć, że to właśnie w Ropczycach powstała pierwsza w diecezji Stacja Caritas. Działa bardzo żywotnie, obecnie jest rozbudowywana . powstaje budynek rehabilitacji.

Pomocą w działaniu parafii jest aktywna Rada Duszpasterska. Z ramienia Rady Jan Gudyka był inicjatorem współpracy z Siostrami Michalitkami prowadzącymi Domy dla Dzieci. Przy ropczyckiej farze działają grupy Anonimowych Alkoholików oraz grupa Al-Anon. We wszystkich parafiach ropczyckich ukazuje się gazetka Wspólnota . obecnie jest to dwutygodnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak

2024-05-22 10:43
ks. prałat Mirosław Ratajczak

archiwum Niedzieli

ks. prałat Mirosław Ratajczak

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

Więcej ...

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Więcej ...

Róże i sprawy beznadziejne

2024-05-22 21:40
Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach wprowadzone zostały dziś relikwie św. Rity. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Krzemień, homilię wygłosił ks. Grzegorz Kopij.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele