Reklama

Pochyleni nad grobami naszych zmarłych... (2)

Niedziela włocławska 45/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamięć o zmarłych niesie przekonanie o skuteczności wytrwałego kołatania do drzwi Bożego miłosierdzia, co wiąże się z wiarą w oczyszczającą moc modlitwy za tych, którzy oczekują w czyśćcu na pełne zjednoczenie z Bogiem. Modlitwa za zmarłych jest głęboko zakorzeniona w mentalności chrześcijańskiej. Wyraża ona szacunek dla zmarłych oraz podkreśla więź między Kościołem pielgrzymującym a Kościołem cierpiącym. Jest też praktyczną realizacją słów, które wypowiadamy w wyznaniu wiary: Wierzę w świętych obcowanie.
Nie ulega wątpliwości, że największą moc oczyszczającą ma dla zmarłych Msza św., która jest źródłem i szczytem liturgii. Wielkie znaczenie ma Msza św. gregoriańska, nazwana także „Gregorianką”, na którą składa się 30 Mszy św. odprawianych w intencji jednej osoby zmarłej w ciągu kolejnych 30 dni (przez jednego lub kilku kapłanów). Ich nazwa i historia sięga czasów papieża Grzegorza I Wielkiego (zm. w 604 r.). Wiarę, że Msze św. gregoriańskie wypraszają zmarłym łaskę zbawienia, Kościół podał do wierzenia, a praktyka ich odprawiania rozwinęła się w VII w. i jest wciąż aktualna. Praktyka ta została również potwierdzona dekretem Kongregacji Odpustów z dnia 15 marca 1884 r.
Kościół daje też inne okazje przyjścia z pomocą naszym zmarłym. W uroczystość Wszystkich Świętych, w Dzień Zaduszny i przez cały listopad, a nawet przez cały rok odczytywane są tzw. wypominki za zmarłych, czyli wymienianie imion połączone z odmawianiem pacierzy. Od 1 do 8 listopada można uzyskać dla zmarłych odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kary czyśćcowej dla tych, którzy oczekują na pełną radość zbawionych. Warunkiem dostąpienia odpustu jest spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencji papieża, połączona z nawiedzeniem cmentarza i modlitwy (choćby tylko w myślach) za zmarłych. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów za zmarłych. Natomiast po jednej Komunii św. i po jednej modlitwie w intencji papieża zyskuje się tylko jeden odpust.
Modlitwa za zmarłych istnieje także w innych wyznaniach, np. u prawosławnych (w sierpniu w święto ścięcia św. Jana Chrzciciela wspominają oni poległych żołnierzy). Kultu zmarłych nie ma u protestantów, ale kultywowana jest u nich pamięć i troska o groby zmarłych. Żydzi zaś wspominają swoich zmarłych w rocznicę śmierci. Zapalają wtedy specjalną świecę i odmawiają modlitwę: Boże pełen miłosierdzia lub tradycyjny kadisz.
Pamięć o zmarłych wyraża się też troską o groby najbliższych. Staramy się je uporządkować, przyozdobić kwiatami. Na grobach zapalane są znicze, których często na jednym grobie jest wyjątkowa ilość. Niekiedy wydaje się, że liczebnością świateł rządzi logika odwiedzin. Gdyby to jednak była logika symbolu związanego ze zmarłym (a tak powinno być), na grobie byłby jeden palący się znicz, jak jeden stawia się nad nim krzyż i jak jedna jest chrzcielna czy komunijna świeca. Tymczasem na grobach mamy bogactwo mnogich ogników, a ubóstwo nielicznych z nimi skojarzeń. Im więcej uwagi skupionej na tym, czy aby wszystkie znicze równo się palą, tym mniej zadumy nad głęboką, ogólnoludzką, uświęconą przez Biblię i liturgię symboliką światła. Bo trzeba pamiętać, że lampy i świece były w starożytności chrześcijańskiej wyobrażeniem dusz zmarłych. Zawieszano je na grobach, aby przypominały przemijanie świata. Nagrobna lampka wyraża też wiarę w nieprzemijającą światłość życia w niebie. Jest ona więc zaproszeniem na ucztę nowego życia z Chrystusem w niebie, na której płonąć będzie nie gromadka kopcących się zniczy, lecz owa „światłość wiekuista”, o której świecenie przy wiecznym odpoczywaniu od udręk śmiertelnego żywota upraszamy dla naszych zmarłych: „A nie potrzeba im światła lampy ani światła słońca, bo Pan Bóg będzie świecił nad nimi i będą królować na wieki wieków” (Ap 22, 5).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wzór pracowitości i pobożności

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Więcej ...

Pro-life. Pro-love. Rodzina na medal

p. Maciej Maziarka

Może nawet nie nazwalibyśmy się wyłącznie pro-life, a bardziej pro-love. To, co św. Jan Paweł II nazywał cywilizacją życia i miłości. Rodzina, która ma korzenie w Bogu, który jest Miłością, jest Siłą dla dzisiejszego świata, dla naszych małych wspólnot, ale i dla całego narodu – mówią państwo Angelika i Michał Steciakowie – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba, rodzice dwojga adoptowanych dzieci.

Więcej ...

Rodzina świątynią miłości

2024-04-27 16:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego