Reklama

Prymas Tysiąclecia o wychowaniu religijno-moralnym

Niedziela łomżyńska 18/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychowanie religijno-moralne ma swą suwerenną doniosłość zarówno dla samego Boga, jak i dla człowieka. Ma znaczenie dla przyszłości społeczeństwa, dla rozwiązywania trudności i zagadnień życia społecznego. Tymczasem w świecie dostrzegamy kryzys wielu wartości i postaw, a także samego wychowania. W tej sytuacji wydaje się celowe przypomnieć, jak wychowywał człowieka Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński - wielki autorytet moralny chrześcijańskiej Polski.

Kard. Stefan Wyszyński jako wychowawca łączył w sobie mądrość działania, odpowiedzialność i służbę. Nauczając starał się pomagać osobom w autentycznym odkrywaniu własnych bogactw intelektu, woli i uczucia. Jego kontakt z młodzieżą był zawsze życzliwy, pełen szacunku i miłości, nastawiony na dawanie świadectwa prawdzie. Rozumiał wychowanie jako przekazywanie prawdy i wprowadzanie wychowywanych w rzeczywistość, wychodząc od prawdy Bóg-człowiek, człowiek-Bóg i kochając wychowanych, proponował model wychowania oparty na prawdzie i dobru, który służy rozwojowi i wyzwoleniu człowieka.

Wśród zasad Prymasowskiego wychowania dostrzega się chrystocentryzm, personalizm, humanizm, a także uniwersalizm. Metody wychowania można sprowadzić do informowania, formowania i inspirowania. Kard. Wyszyński jako wychowawca eksponował prawdy objawione i wartości moralne. Stojąc na stanowisku, by teorie wychowania katolickiego wyprowadzać wprost z prawd wiary, sięgał do bezpośredniego celu wychowania chrześcijańskiego określonego przez Urząd Nauczycielski Kościoła jako "współdziałanie z łaską Bożą nad wyrobieniem człowieka na prawdziwego i doskonałego chrześcijanina, to jest, żeby w ludziach odrodzonych przez chrzest urobić i odtworzyć Chrystusa" (Pius XI, Divini illius magistri, Kielce 1947, s. 66).

W procesie wychowawczym na pierwszym miejscu zawsze stawiał rodzinę, będącą najbliższym otoczeniem wychowywanego dziecka, później Kościół z racji mandatu Chrystusowego, następnie szkołę, jako organ pomocniczy narodu i Kościoła, a na końcu państwo sprawujące nadzór nad pozostałymi i mające zapewnić środki wychowawcze oraz służyć pomocą, zwłaszcza rodzinie.

Ksiądz Prymas uważał wychowanie katolickie za najbardziej uniwersalne. Uznając doniosłą rolę Kościoła w tej dziedzinie podkreślał, iż Kościół ma za sobą doświadczenie wieków i czerpie swe założenia wychowawcze z Ewangelii, która ma charakter jak najbardziej powszechny. Widział w liturgii najodpowiedniejszą i najbardziej powszechną metodę pedagogiczną, przez którą Kościół wychowuje swoje dzieci. Uznawał czynne włączanie młodzieży w życie liturgiczne parafii za sprawę zasadniczą. Było zatem rzeczą niezwykle istotną uczynienie Mszy św. zrozumiałą dla młodzieży. We wspólnocie Kościoła, w której znajduje człowiek swoje miejsce i zadanie, widział możliwość przezwyciężenia osamotnienia nużącego młodzież i doprowadzającego ją do buntu.

Wysoko cenił sobie Katolicki Uniwersytet Lubelski. Przy określaniu uczelni nie zadowalał się pojęciem "uniwersytet", wyrażającym powszechność wiedzy. Podkreślał jego katolickość, co oznacza też powszechność, ale w specyficznym znaczeniu, mającą specjalne zadania w kształtowaniu formacji intelektualnej i moralnej inteligencji katolickiej. Uniwersytet katolicki powinien bowiem prowadzić do doświadczenia religijnego, bardzo ważnego w wychowaniu i w samowychowaniu.

Nie ulega wątpliwości, że kard. Wyszyński wypełnił swą misję nauczyciela. Wychowywał człowieka w duchu prawdy, miłości i służby. Oby jego nauczanie stało się dzisiaj dla nas źródłem refleksji nad istotą wychowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...