Reklama

Głogowianie Ojcu Świętemu

Jednoczy ludzi i otwiera serca

Z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Głogowie doszło do porozumienia różnych podmiotów i środowisk skupiających katolików, by wspólnie - choć z zachowaniem odrębności organizacyjnej - uczcić ćwierćwiecze posługi piotrowej Papieża Polaka. Patronat nad tym przedsięwzięciem realizowanym w dniach 11-26 października pod hasłem: „W 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II: Głogowianie - Ojcu Świętemu” objął bp diecezjalny Adam Dyczkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

EUCHARYSTIA I ŻYCIE

Akcja „Głogowianie - Ojcu Świętemu” rozpoczęła się w sobotni wieczór 11 października w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana, w trakcie której homilię wygłosił ks. dr Zbigniew Kobus.
Po Mszy św. otwarty został pokaz filatelistyczny: „25 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II”. Zebrani w kościele wierni mogli obejrzeć eksponaty ze zbiorów znanego głogowskiego filatelisty i działacza społecznego - Antoniego Krechowca. Organizatorem tego trwającego tydzień pokazu było Chrześcijańskie Forum Społeczne, Koło Polskiego Związku Filatelistycznego nr 1 w Głogowie i miejscowa parafia. Papieski jubileusz oraz wspominany pokaz dokumentuje w sposób szczególny specjalna, limitowana karta korespondencyjna oraz okolicznościowa pieczęć. Po inauguracji wystawy odbył się wykład otwarty ks. Z. Kobusa: „Eucharystia i życie”. Po tej prezentacji papieskiego dokumentu Ecclesia de Eucharistia odbyła się dyskusja, w trakcie której zastanawiano się m.in. nad pięknem celebracji Mszy św., kwestią sposobów przyjmowania Komunii św., postaw wiernych w trakcie Liturgii Eucharystycznej czy relacji pomiędzy sakramentem pokuty a uczestnictwem w Najświętszej Ofierze. Spotkanie - przygotowane przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, głogowską grupę nadzwyczajnych szafarzy i KIK - zakończył Apel Jasnogórski.

DZIEŃ PAPIESKI

W niedzielę 12 października w parafii pw. św. Mikołaja odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz ks. kan. dr Stanisław Jaworecki. Szczególna była intencja tej Najświętszej Ofiary (zamówiona przez KIK), gdyż wierni modlili się za zmarłych z rodzin Kaczorowskich i Wojtyłów. U podstaw tej inicjatywy znalazła się świadomość tego, jak bardzo bliscy sercu Jana Pawła II są zmarli z jego rodziny, o czym w znamienny sposób mogliśmy się przekonać podczas ostatniej pielgrzymki Papieża do Polski. Zgromadzeni w kościele mieli okazję również obejrzeć inscenizację przygotowaną przez dzieci z Kółka Misyjnego oraz montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez dzieci ze świetlicy terapeutycznej „U św. Mikołaja”. Tego dnia miała miejsce również w parafii pw. św. Mikołaja inauguracja działalności czterech dziecięcych róż różańcowych, których główną intencją jest otoczenie modlitwą Ojca Świętego. Róże te zgromadziły osiemdziesięcioro dzieci.
Natomiast w głogowskiej kolegiacie odbyło się czuwanie modlitewne przy relikwiach św. Jadwigi, księżnej śląskiej, zakończone Eucharystią celebrowaną przez ks. Rafała Zendrana z homilią, którą wygłosił ks. dr Aleksander Walkowiak. Po Mszy św. wierni całowali relikwie Patronki Dolnego Śląska i dnia wyboru Papieża Polaka. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez KIK i parafię kolegiacką w 795. rocznicę Zjazdu Głogowskiego, przy wsparciu redakcji Radia Plus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

DABAR - ZNACZY SŁOWO
Głogowskie Stowarzyszenie Literackie wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej i Miejskim Ośrodkiem Kultury, pragnąc uczcić srebrny jubileusz Ojca Świętego, zorganizowało konkurs poezji religijnej „Dabar - znaczy słowo”. Propozycja ta skierowana została do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, a celem jej była „popularyzacja różnorodnych sposobów widzenia, nazywania, wypowiadania i przedstawiania sfery sacrum w twórczości poetyckiej młodych ludzi”. W skład jury weszli: Katarzyna Swędrowska, Krzysztof Jeleń, Waldemar Drozd oraz Andrzej Waśniewski. W czwartkowy wieczór, 16 października, w sali kryształowej głogowskiego ratusza odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz prezentacja nagrodzonych utworów połączona z koncertem grupy „Pozton”. W kategorii wiersz pierwszą nagrodę otrzymała Maria Bachowska z II Liceum Ogólnokształcącego; drugie miejsce ex aequo zajęli: Agnieszka Kuźmińska z I LO oraz Paweł Sozański z III Liceum Ogólnokształcącego; trzecie miejsce przypadło Annie Demczyszyn z Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego. Ponadto jury przyznało jeszcze dwie równorzędne nagrody specjalne - Agnieszce Hołowni i Maciejowi Żmudzie (oboje z I LO). W kategorii tekst piosenki postanowiło nagrodzić: Martę Urbanowicz z Gimnazjum nr 4 oraz Błażeja Kowalczyka z Zespołu Szkół Samochodowych. W przyszłym roku planowana jest kontynuacja konkursu, tym razem na zdecydowanie szerszą skalę (regionalną, a w niedalekiej przyszłości być może nawet ogólnopolską).

Reklama

W SZKOŁACH

W akcję „Głogowianie - Ojcu Świętemu” włączyły się również placówki oświatowe. I tak Zespół Szkół Ekonomicznych uczcił jubileusz Jana Pawła II, organizując specjalną wystawę poświęconą Ojcu Świętemu oraz koordynując akcję (pod patronatem KIK-u) wśród młodzieży głogowskich szkół pod hasłem: „Życzenia dla Jana Pawła II”. Pod specjalnie ułożonym tekstem życzeń (wybranym w ramach konkursu) podpisało się przeszło 2 tys. młodych ludzi. Całość zaś została wysłana do Watykanu. ZSE realizuje od dwóch lat projekt: „Dni papieskie w szkole”. Ma on na celu m.in.: przybliżenie uczniom osoby Papieża, promocję jego nauczania, a także umożliwienie „poznania, przyjęcia i kierowania się w życiu hierarchią wartości proponowaną młodzieży przez Jana Pawła II”. Szkoła ta organizuje również Głogowski Konkurs Papieski. Odpowiedzialnymi za te wydarzenia są: wicedyrektor ZSE Wojciech Janisio oraz katechetka - Stefania Wiśniewska.
II Liceum Ogólnokształcące przygotowało 16 października specjalny program zajęć lekcyjnych, które poświęcone były wyłącznie osobie Papieża. Na języku polskim mówiono o twórczości Karola Wojtyły, na geografii o jego ukochanych Tatrach itp. Odbył się również koncert, otwarta została wystawa, a młodzież mogła zajadać się pysznymi kremówkami, z zakupu których dochód przeznaczony został na wsparcie kwesty stypendialnej. Pomysłodawcą i koordynatorem „Dnia Papieskiego” była katechetka - Magdalena Nierychła.
W Szkole Podstawowej nr 7 realizowany był program przygotowany przez katechetki (s. Paulinę, Alinę Kowalewicz i Grażynę Wegner) przy wsparciu innych nauczycieli i wychowawców. Zaprezentowano poszczególnym klasom montaż słowno-muzyczny, można było obejrzeć wystawę albumów i kartek wykonanych przez dzieci, a w bibliotece zapoznać się z twórczością Karola Wojtyły oraz z książkami poświęconymi osobie Jana Pawła II. Materiały poświęcone Ojcu Świętemu znalazły się też na stronach internetowych szkoły. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o widowisku „Opowieść o Karolu Wojtyle”, przygotowanym staraniem katechety - Mariusza Narewicza, grona nauczycieli oraz uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, które można było obejrzeć w tej placówce 16 października.

Reklama

TRYPTYK RZYMSKI

Ostatnim akordem akcji była inscenizacja Tryptyku rzymskiego przygotowana przez głogowskich artystów w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny 26 października. Pomysłodawcą tego spektaklu i jego głównym współorganizatorem był głogowski poeta Tadeusz Kolańczyk. Tekst Jana Pawła II recytowali: Krystyna Sytnik, Michał Franczak, Tadeusz Kolańczyk oraz reżyser inscenizacji: Bartłomiej Adamczak. Ponadto w spektaklu udział wzięli: Chór „Beati cantores” pod dyrekcją Barbary Walendzik oraz Głogowski Kwartet Smyczkowy „Ad libitum” (w składzie Dorota Drozd, Aleksandra Strama, Barbara Zacharzewska, Bogusława Nowakowska). Swoich głosów zaś użyczyli: Katarzyna Swędrowska i Maciej Korbut. Ta prezentacja Tryptyku rzymskiego nie odbyłaby się bez wsparcia i zaangażowania Miejskiego Ośrodka Kultury, Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Stowarzyszenia - Chór „Beati cantores”, parafii kolegiackiej oraz redakcji Radia Plus. Było to niewątpliwie wydarzenie (serdecznie przyjęte przez publiczność) artystyczne, duchowe, jakiego dawno w naszym mieście nie było!

* * *

Taki sposób uczczenia jubileuszu Jana Pawła II mógł mieć miejsce tak naprawdę tylko dzięki licznemu gronu życzliwych głogowian, bezinteresownie zaangażowanych w realizację opisywanego przedsięwzięcia. To za konkretnymi ludźmi stanęły dopiero organizacje, stowarzyszenia i instytucje, a każda z nich działała nieodpłatnie. Po raz kolejny okazało się, że osoba Ojca Świętego jednoczy ludzi i otwiera ich serca.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?