Reklama

Świat

Zbiórka na rzecz Ukrainy

BOŻENA SZTAJNER

Podczas niedzielnych Mszy św. w kościołach całej Europy 24 kwietnia będą zbierane pieniądze na rzecz cierpiącego społeczeństwa Ukrainy. Wezwał do niej na początku kwietnia papież Franciszek. "Zachęcam wiernych do włączenia się w tę inicjatywę poprzez hojny wkład. Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale pragnie także wyrazić bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy" - powiedział Ojciec Święty 3 kwietnia przed modlitwą „Regina caeli" w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież powiedział: "W tym dniu, stanowiącym jakby centrum Roku Świętego Miłosierdzia, moje myśli biegną do wszystkich ludzi, którzy są najbardziej spragnieni pojednania i pokoju. Tu, w Europie, myślę w szczególności o dramacie osób cierpiących z powodu przemocy na Ukrainie: o ludziach pozostających na terenach wstrząsanych walkami, które spowodowały już kilka tysięcy zgonów oraz o tych - ponad milionie - którzy zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem przez nadal trwającą poważną sytuację.

Dotyka ona zwłaszcza osoby starsze i dzieci. Oprócz towarzyszenia im moją stałą myślą i modlitwą, postanowiłem ogłosić pomoc humanitarną na ich rzecz. W tym celu we wszystkich kościołach katolickich Europy będzie miała miejsce specjalna zbiórka pieniędzy w niedzielę 24 kwietnia. Zachęcam wiernych do włączenia się w tę inicjatywę poprzez hojny wkład. Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale pragnie także wyrazić bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy. Gorąco pragnę, aby gest ten dopomógł w krzewieniu bezzwłocznego pokoju oraz poszanowaniu prawa na tej tak bardzo doświadczanej ziem."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trwająca od kwietnia 2014 r. wojna na wschodniej Ukrainie do dzisiaj pochłonęła prawie 10. tys. zabitych, ponad 25 tys. rannych i zmusiła do opuszczenia swoich domów ok. 2,5 ludzi, którzy stali się uchodźcami wewnętrznymi. Ponad 1 mln osób emigrowało za granicę. W sumie agresja Rosji i wspieranych przez nią separatystów dotyka ponad 5 mln ludzi, wśród których jest ponad 1,7 mln dzieci.

Zdaniem bp. Borysa Gudziaka, ordynariusza greckokatolickiej eparchii (diecezji) św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu, obejmującej, obok Francji, także Szwajcarię i kraje Beneluxu inicjatywa papieża jest także wielkim moralnym wsparciem dla ukraińskiego narodu. W rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress" zwrócił uwagę, że Zachód nie chce przyjąć do wiadomości, że na wschodniej Ukrainie toczy się wojna mimo porozumienia o zawieszeniu broni. "Społeczeństwo jest wyczerpane i na granicy" - powiedział biskup. Zwrócił uwagę, że naród ukraiński ponosi cierpienia wojny z wielką godnością i wielką wewnętrzną solidarnością. "Zachód zbyt łatwo odwraca od tego wzrok i z tym trzeba skończyć" - powiedział bp Gudziak.

Reklama

"Módlcie się o pokój i sprawiedliwość na Ukrainie, informujcie o naszej sytuacji i pomagajcie materialnie" - zaapelował biskup

Podkreślił, że Ukraina po dwóch latach wojny jest ekonomicznie wyczerpana i znajduje się "u kresu możliwości". Wojna i skorumpowany reżim byłego prezydenta Wiktora Janukowycza splądrowały kraj. Obecnie inflacja osiągnęła dramatyczny poziom 44 proc. co spowodowało, że pieniądz utracił o dwie trzecie siłę nabywczą. Ok. 1,5 mln z 42 mln Ukraińców cierpi na brak dostępu do podstawowych artykułów żywnościowych.

Bp Gudziak jest przekonany, że apel papieża jest również ważnym krokiem w kierunku aby zapanował tam pokój. "Ale trzeba podjąć jeszcze więcej wysiłków międzynarodowych w tym kierunku i bezwzględnie utrzymać sankcje wobec Rosji" - powiedział bp Gudziak i dodał: "Tylko w ten sposób można powstrzymać rosyjską agresję".

Zdaniem Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" cierpienia Ukraińców są apelem do miłości bliźniego każdego katolika. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z apelu papieża Franciszka, że los naszych braci i sióstr na Ukrainie trafił poprzez media do opinii międzynarodowej" - powiedziała Karin Maria Fenbert, dyrektor zarządzająca niemieckiej sekcji "Pomocy Kościołowi w Potrzebie". Przypomniała, że stowarzyszenie od lat działa na Ukrainie. Wspiera m in. budowę i remonty kościołów i klasztorów, edukację księży i katechetów, pracą parafii i pomaga potrzebującym. "Kościół na Ukrainie jest jednym z tych, które najbardziej wspieramy"- powiedziała Fenbert. Przypomniała o dziesięcioleciach komunizmu nie tylko liczne kościoły popadły w ruinę ale wiele osób jest "duchowo bezdomnych". "Obecnie okrutne cierpienia ludzi z powodu wojny są apelem do naszego chrześcijańskiego miłosierdzia " - powiedziała Fenbert.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-20 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska i Carrefour po raz trzeci fundują dzieciom posiłki

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?