Reklama

Polska

Kościoły w Polsce przygotowują stanowisko ws. uchodźców

tpsdave /pixabay.com

Pilna kwestia migrantów i uchodźców w Europie była jednym z tematów wczorajszego posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Uczestnicy zebrania postanowili kontynuować prace nad stanowiskiem Kościołów tej sprawie. Omówiono też m.in. ekumeniczne aspekty Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Publikujemy treść komunikatu:

KOMUNIKAT z posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski w dniu 19 kwietnia 2016 r.

W dniu 19 kwietnia 2016 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przy Skwerze Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Reklama

Ze strony PRE obradom współprzewodniczył abp Jeremiasz (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), Prezes PRE, a ze strony KEP posiedzeniu współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski. W spotkaniu uczestniczyli także: bp Jerzy Samiec, ks. Grzegorz Giemza (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), a z Kościoła rzymskokatolickiego: bp Andrzej Czaja (Opole), bp M. Solarczyk ( Warszawa-Praga) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Lublin).

Omówiono przebieg Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2016 r. i obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w ich ekumenicznym wymiarze. Komisja udzieliła mandatu osobom odpowiedzialnym za przygotowanie polskiej edycji broszury na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2017 r., którego hasło będzie brzmiało: Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas (por. 2 Kor 5,14-20). Komisja zajęła się pilną kwestią migrantów i uchodźców w Europie, postanawiając kontynuować prace nad stanowiskiem Kościołów na ten temat. Omówiono ekumeniczne aspekty Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, Jubileusz 200.lecia Towarzystwa Biblijnego w Polsce w 2016 r. i obchody 500.lecia Reformacji w 2017 r. Ustalono terminy następnych spotkań.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC

2016-04-20 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama spotkała się z uchodźcami w Ełku

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Do spotkania z uchodźcami z Ukrainy doszło w czwartek w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku oraz siedzibie ełckiej Caritas. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kobietami i dziećmi z Ukrainy, które znalazły schronienie w placówkach Caritas w Orzyszu i w Ełku. W spotkaniach uczestniczył również biskup ełcki Jerzy Mazur, ks. dr Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas oraz Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za kontakty z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą.

Więcej ...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Więcej ...

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47
Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Reklama