Reklama

cozadzien.pl

Biskup Tomasik udał się z wizytą duszpasterską na Ukrainę

2016-04-24 09:23

rm / Radom / KAI

Biskup Henryk Tomasik udał się z wizytą duszpasterską na Ukrainę. Wyjazd ordynariusza radomskiego zbiega się z niedzielną zbiórką na rzecz wschodniego sąsiada Polski. O jej przeprowadzanie apelował papież Franciszek.

- Będę chciał osobiście podziękować księżom z diecezji radomskiej, którzy od lat pracują na Ukrainie. Pracują w niełatwych warunkach. Chcę ich odwiedzić, poznać miejsca, w których pracują i pobyć wśród nich - powiedział biskup Tomasik w cotygodniowej audycji "Pasterski Kwadrans" na antenie Radia Plus Radom.

Biskup Tomasik odniósł się również do listu Episkopatu o posłudze charytatywnej, który będzie czytany w niedzielę w kościołach w Polsce. Stwierdził, że piękną wizytówką pracy charytatywnej Kościoła jest Caritas. Dodał, że obszary pomocy są bardzo duże. - W naszej diecezji mamy wiele dzieł miłosierdzia. Są to m.in. domy pomocy społecznej, dom dla bezdomnych, Fundusz Biskupa Jana Chrapka, telefon zaufania, stołówki, hospicjum, czy wypożyczalnie sprzętu medycznego. W te wszystkie dzieła zaangażowani są wolontariusze. Są oni piękną formą wyznania wiary przez miłość wobec bliźniego - podkreślił ordynariusz radomski.

W dalszej części audycji biskup Tomasik powiedział, że dobrze rozumiana wiara kształtuje życie człowieka, także w wymiarze społecznym. - Chrześcijaństwo dobrze przeżywane kształtuję kulturę, ale musi być też wrażliwe na sytuację drugiego człowieka. Miłość bliźniego jest ważną formą wyznania wiary. Niezależnie od tego czy pomagamy osobie wierzącej czy niewierzącej. Zawsze jest ktoś potrzebujący. Z tego słyną Polacy, że są gotowi do pomagania każdemu. Zbiórki świadczą o wielkiej wrażliwości Polaków. Teraz zgodnie z prośbą papieża Franciszka uczestniczymy w pomocy Ukrainie - przypomniał biskup radomski.

Reklama

Bp Tomasik przypomniał, że w sytuacjach trudnych korzystaliśmy jako naród z pomocy zagranicznej. Zauważył, że wielu polskim rodzinom nie jest łatwo, ale trzeba pomagać wszystkim. Bp Tomasik przyznał również, w czasie wizytacji parafialnych poznaje różne formy wsparcia potrzebującym. - Zauważyłem, że ważną formą pomocy jest troska o ludzi starszych. Wielu księży organizuje nawet spotkania dla seniorów. To duże wyzwanie duszpasterskie. W jednej parafii, która liczy niewiele 3 tys. wiernych, aż 70 osób nie przychodzi do kościoła z powodu choroby - powiedział biskup.

Na koniec nawiązał do niedzielnego listu KEP, gdzie biskupi przywołują słowa papieża Franciszka, że miłosierdzie jest "siłą, która zwycięża wszystko, która wypełnia serce miłością i pociesza przebaczeniem". - Jest jeden trudny obszar realizowania miłosierdzia, to pojednanie, przebaczenie. Chodzimy z żalem do człowieka, a on nawet nie wie, że ukrywamy w sercu żal do niego. Gdybyśmy w Roku Miłosierdzia wyeliminowali takie sytuacje, byłby to piękny owoc tego czasu - zakończył bp Tomasik.

Tagi:
wizyta

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem