Reklama

Świat

Biskup Tomasik udał się z wizytą duszpasterską na Ukrainę

cozadzien.pl

Biskup Henryk Tomasik udał się z wizytą duszpasterską na Ukrainę. Wyjazd ordynariusza radomskiego zbiega się z niedzielną zbiórką na rzecz wschodniego sąsiada Polski. O jej przeprowadzanie apelował papież Franciszek.

- Będę chciał osobiście podziękować księżom z diecezji radomskiej, którzy od lat pracują na Ukrainie. Pracują w niełatwych warunkach. Chcę ich odwiedzić, poznać miejsca, w których pracują i pobyć wśród nich - powiedział biskup Tomasik w cotygodniowej audycji "Pasterski Kwadrans" na antenie Radia Plus Radom.

Biskup Tomasik odniósł się również do listu Episkopatu o posłudze charytatywnej, który będzie czytany w niedzielę w kościołach w Polsce. Stwierdził, że piękną wizytówką pracy charytatywnej Kościoła jest Caritas. Dodał, że obszary pomocy są bardzo duże. - W naszej diecezji mamy wiele dzieł miłosierdzia. Są to m.in. domy pomocy społecznej, dom dla bezdomnych, Fundusz Biskupa Jana Chrapka, telefon zaufania, stołówki, hospicjum, czy wypożyczalnie sprzętu medycznego. W te wszystkie dzieła zaangażowani są wolontariusze. Są oni piękną formą wyznania wiary przez miłość wobec bliźniego - podkreślił ordynariusz radomski.

W dalszej części audycji biskup Tomasik powiedział, że dobrze rozumiana wiara kształtuje życie człowieka, także w wymiarze społecznym. - Chrześcijaństwo dobrze przeżywane kształtuję kulturę, ale musi być też wrażliwe na sytuację drugiego człowieka. Miłość bliźniego jest ważną formą wyznania wiary. Niezależnie od tego czy pomagamy osobie wierzącej czy niewierzącej. Zawsze jest ktoś potrzebujący. Z tego słyną Polacy, że są gotowi do pomagania każdemu. Zbiórki świadczą o wielkiej wrażliwości Polaków. Teraz zgodnie z prośbą papieża Franciszka uczestniczymy w pomocy Ukrainie - przypomniał biskup radomski.

Reklama

Bp Tomasik przypomniał, że w sytuacjach trudnych korzystaliśmy jako naród z pomocy zagranicznej. Zauważył, że wielu polskim rodzinom nie jest łatwo, ale trzeba pomagać wszystkim. Bp Tomasik przyznał również, w czasie wizytacji parafialnych poznaje różne formy wsparcia potrzebującym. - Zauważyłem, że ważną formą pomocy jest troska o ludzi starszych. Wielu księży organizuje nawet spotkania dla seniorów. To duże wyzwanie duszpasterskie. W jednej parafii, która liczy niewiele 3 tys. wiernych, aż 70 osób nie przychodzi do kościoła z powodu choroby - powiedział biskup.

Na koniec nawiązał do niedzielnego listu KEP, gdzie biskupi przywołują słowa papieża Franciszka, że miłosierdzie jest "siłą, która zwycięża wszystko, która wypełnia serce miłością i pociesza przebaczeniem". - Jest jeden trudny obszar realizowania miłosierdzia, to pojednanie, przebaczenie. Chodzimy z żalem do człowieka, a on nawet nie wie, że ukrywamy w sercu żal do niego. Gdybyśmy w Roku Miłosierdzia wyeliminowali takie sytuacje, byłby to piękny owoc tego czasu - zakończył bp Tomasik.

2016-04-24 09:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W środę w Białym Domu rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, wspólne oświadczenie do mediów

źródło: prezydent.pl

Rozmowy prezydentów Polski Andrzeja Dudy oraz USA Donalda Trumpa, rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów, po których zaplanowane jest wspólne oświadczenie obu przywódców dla mediów przewidziane są w programie środowej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie.

Więcej ...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

2020-08-06 11:15

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Specjalne pozdrowienia dla pielgrzymów przekazał ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski. Po raz pierwszy w historii uczestniczy jako pielgrzym duchowy w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę.

Więcej ...

Organy piszczałkowe – darem parafian w Żeroniach

2020-08-07 10:44

kl. Krystian Lota

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Kościół

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Wiara

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Polityka

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!