Reklama

Komunikat

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Bracia Kapłani,
Drogie Siostry
i Drodzy Bracia -
Przyjaciele Diecezjalnego
Wyższego Seminarium
Duchownego w Paradyżu!

Dzisiejsza Niedziela Chrystusa Króla jest świętem patronalnym naszego Seminarium. Już od 57 lat Diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne wychowuje i kształci kandydatów do kapłaństwa dla naszej diecezji. Przez ten okres, formację seminaryjną przeszło ponad 1050 kapłanów.
Liturgia dzisiejszej Uroczystości kieruje naszą uwagę na postać Jezusa, Króla Wszechświata, który z wysokości krzyża objawia nam treść królestwa Bożego. Cała ziemska działalność Jezusa koncentruje się na zakładaniu królestwa Bożego oraz troski o jego nieustanny rozwój. Po zmartwychwstaniu Jezus przekazuje tę misję swoim uczniom, a przez nich także wszystkim wierzącym. Szczególne zadanie i troska o rozwój królestwa Bożego na ziemi przypada kapłanom. Do tych zadań przygotowują się już w Seminarium kandydaci do kapłaństwa. Zanim alumni zostaną posłani do pracy duszpasterskiej w Kościele, przez okres 6 lat w Seminarium przechodzą głęboką, indywidualną i wspólnotową formację, która łączy w sobie troskę o rozwój osobowości, wiary i intelektu.
Ważną rolę w tym przygotowaniu do służby Bogu w Kościele odgrywają praktyki duszpasterskie, w jakich uczestniczą nasi alumni. W okresie seminaryjnym każdy kleryk odbywa miesięczną praktykę w szpitalu, uczestniczy w pielgrzymkach, oazach z dziećmi, z młodzieżą i rodzinami. Bierze udział w koloniach organizowanych przez Caritas dla ubogich dzieci, a także w wakacyjnych obozach dla niepełnosprawnych. Od wielu lat alumni naszego Seminarium pomagają w pracy duszpasterskiej w Sanktuarium w Rokitnie. Stało się już tradycją, że w okresie kolędy diakoni odbywają praktyki duszpasterskie, zaś w okresie Wielkiego Postu, pomagają w przeprowadzaniu rekolekcji szkolnych. Alumni IV roku odbywają dwumiesięczne praktyki katechetyczne. Celem wszystkich praktyk seminaryjnych jest odkrywanie i pogłębianie swego powołania do służby w kapłaństwie, uwrażliwianie na ludzkie problemy i zdobywanie umiejętności ich rozwiązywania.
Dla troski o rozwój królestwa Bożego na ziemi nie bez znaczenia jest liczba kapłanów i kleryków. W tym roku akademickim studia teologiczne w Paradyżu rozpoczęło 105 alumnów. Na I rok zostało przyjętych 23 kandydatów do kapłaństwa. Do święceń kapłańskich przygotowuje się 16 alumnów. W Seminarium zatrudnionych jest 42 wykładowców oraz 22 pracowników administracyjnych. W ostatnim czasie przeprowadzono gruntowny remont i konserwację zabytkowego obiektu paradyskiego. Stwarza się też dobre warunki do formacji seminaryjnej i pracy naukowej dla alumnów, wychowawców i wykładowców.
Ważnym wydarzeniem, które złotymi zgłoskami wpisało się w historię Paradyża, to Konferencja Episkopatu Polski, która odbyła się w dniach 13-14 czerwca br. Paradyż jest także organizatorem różnych imprez kulturalnych. Najważniejszą z nich to sierpniowy Festiwal Muzyki Dawnej pt. „Muzyka w Raju”.
Nie byłoby ani powołań, ani odnowionego obiektu, gdyby nie modlitwy i ofiary naszych Wiernych. W imieniu całego Seminarium pragnę podziękować za wsparcie duchowe i materialne, jakie otrzymujemy od wszystkich wiernych i „Przyjaciół Paradyża”. Jak wiemy, Seminarium Duchowne utrzymuje się przede wszystkim z ofiar wiernych naszej diecezji. Bóg zapłać także za ofiarę złożoną dziś na tacę. Każdy dar cenimy sobie wysoko, będąc świadomym w jak niełatwych warunkach żyją dziś ludzie w Polsce. W duchu wdzięczności pamiętamy w codziennych modlitwach o Ofiarodawcach, zaś w każdy czwartek w tej intencji odprawiana jest uroczysta Msza św.
Wszystkim Kapłanom, Ofiarodawcom, „Przyjaciołom Paradyża” życzę wszelkiego błogosławieństwa Bożego. Niech Patron naszego Seminarium, Chrystus Król, błogosławi Wam, Waszym Rodzinom, a Matka Boża Paradyska niech okryje płaszczem swej opieki.

Paradyż, 8 listopada 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej