Reklama

Klementowice

Wsi spokojna, wsi wesoła

22 października br. Szkoła Podstawowa im. ks. kan. St. Rzepeckiego w Klementowicach zorganizowała II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy o Tematyce Wiejskiej. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu była Anna Tarkowska, nauczycielka języka polskiego, wspomagana przez dyrektora Tomasza Kraszewskiego i grono pedagogiczne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując do słów pieśni Jana z Czarnolasu: „Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła?”, organizatorzy pragnęli zwrócić uwagę na polską wieś, która w wyścigu do wielkiej, zjednoczonej Europy traci swój niepowtarzalny klimat, pustoszeje, zamiera w niej życie kulturalne. Wiejskie domy kultury, wzniesione kiedyś w czynie społecznym, dzisiaj są puste, straszą oknami pozabijanymi deskami lub zostały zamienione na sklepy czy bary. Jedynym ośrodkiem życia kulturalnego staje się szkoła - jeśli jeszcze nie została zamknięta. Społeczność Szkoły Podstawowej w Klementowicach chciała zwrócić uwagę dzieci i nauczycieli na ludzi wartościowych, żyjących obok nas, a jednocześnie mało znanych twórców kultury ludowej, którzy pielęgnują folklor polskiej wsi; chciała zainteresować młodzież szkolną literaturą ludową, twórczością J. Pocka, Z. Spasówki, M. D. Kruk; odkryć na nowo uroki polskiej wsi, budować poczucie dumy z przynależności do ziemi rodzinnej. Celem organizatorów konkursu było również budzenie wrażliwości dzieci na piękno języka i sugestywność malowanych nim obrazów, wykrywanie uzdolnień w zakresie interpretacji tekstów. Zależało im na integracji środowisk wiejskich, a spotkanie dzieci, nauczycieli i twórców stworzyło ku temu doskonałą okazję. Klementowicka szkoła poprzez przygotowanie konkursu złożyła hołd wszystkim ludziom, którzy zajmują się ciężką pracą na roli i tym, którzy obrazy tej pracy uwiecznili w swoich utworach.
Udział w konkursie wzięło 50 uczniów z klas IV-VI z 15 szkół podstawowych (z Garbowa, Gołębia, Karmanowic, Klementowic, Kurowa, Końskowoli, Lublina, Markuszowa, Matczyna, Nałęczowa, Przybysławic, Rąblowa, Wąwolnicy, Wielkiego, Żyrzyna) i Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” oraz 13 uczniów z gimnazjów (z Gołębia, Klementowic, Kurowa, Lublina, Żyrzyna) i POK „Dom Chemika”. Uczniów do udziału w konkursie przygotowało 37 nauczycieli instruktorów. Turniejowi recytatorskiemu przysłuchiwali się goście: P. Onochin - przedstawiciel biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, R. Sajnaj - prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. T. Kras w Lublinie, U. Buglewicz - redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela, J. Orlewska - opiekunka Puławskiego Klubu Twórców Ludowych, K. Marosz - instruktorka z POK „Dom Chemika”, I. Włodek - sekretarz Zarządu Powiatowego PSL, M. Mikulska - sekretarz Urzędu Gminy Kurów, G. Skwarek - instruktor GOK w Kurowie, proboszcz ks. M. Hawrylak, W. Maruszewska i H. Szeląg - emerytowane nauczycielki. Honorowymi gośćmi byli: J. Rusek - poetka z Karmanowic, M. Kijak - poetka z Markuszowa, Z. Kozak - poeta i artysta rzeźbiarz z Puław oraz L. Lipa - ludowy artysta rzeźbiarz z Olesina. Patronat nad turniejem objął Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. T. Kras w Lublinie, Zarząd Powiatowy PSL w Puławach, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Urząd Gminy Kurów, a patronat medialny redakcja lubelskiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela i Radio Lublin.

Komisja w składzie: Waleria Maruszewska, Halina Szeląg, Jadwiga Orlewska i Grzegorz Skwarek wysłuchała recytatorów z klas IV - V. W tej kategorii przyznano nagrody Weronice Puszyk z Lublina, Justynie Mączce z Klementowic i Aleksandrze Rudnik z Puław. Jury przyznało również wyróżnienia dla: Magdaleny Czader z Gołębia, Pauli Gnieciak z Garbowa, Agnieszki Jakubaszek z Wąwolnicy, Sylwii Kultys z Puław, Katarzyny Mańki z Przybysławic, Wojciecha Milewskiego z Kurowa, Katarzyny Nagajewicz z Matczyna, Weroniki Stachyry z Żyrzyna, Olafa Tarłowskiego z Końskowoli i Moniki Wąsik z Klementowic. Za szczególną interpretację wiersza w gwarze oraz strój ludowy i rekwizyt - kijankę, który podkreślał charakter recytowanych utworów, jury przyznało nagrodę specjalną dla Sylwii Stasiak z Klementowic. Rzeźbę „Muzykanta” ufundował artysta rzeźbiarz Lucjan Lipa
Druga komisja w składzie: Urszula Buglewicz, Katarzyna Marosz, Paweł Onochin i Robert Sajnaj, nagrodziła uczniów klas szóstych: Joannę Bogutę z Garbowa, Katarzynę Pękałę z Wąwolnicy oraz Paulinę Figiel z Kurowa. W kategorii uczniów gimnazjum nagrodzono Annę Molendę z Gołębia, Radosława Trzcionkowskiego z Żyrzyna oraz Olgę Figiel z Kurowa. Ponadto jury wyróżniło: Elizę Kwiatkowską z Gołębia, Agnieszkę Rak z Rąblowa, Magdalenę Szyszkę z Rąblowa, Joannę Brzozowską z Klementowic i Michała Grykałowskiego z Klementowic. Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Zbigniewa Kozaka, otrzymał Radosław Trzcionkowski za ekspresyjną i autorską interpretację poezji Jana Pocka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst