Reklama

Wydarzenia z diecezji

Ojca Świętego trzeba słuchać, nie tylko oklaskiwać

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gimnazjum w Susku to kolejna placówka oświatowa, która za swojego patrona wybrała jednego z najwybitniejszych Polaków naszego stulecia Jana Pawła II.
Te podniosłe uroczystości odbyły się 30 września br., a zainaugurowała je uroczysta Eucharystia przed budynkiem Gimnazjum, której przewodniczył biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.
Na Mszy św., mimo przejmującego zimna i ciągle siąpiącego deszczu, zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, powiatowych, a także przedstawiciele władz oświatowych i innych szkół powiatu sierpeckiego.
Wszystkich zgromadzonych na uroczystości nadania imienia Jana Pawła II Gimnazjum w Susku powitał jej dyrektor Mirosław Hensel, który powiedział m.in. „Szkoła istnieje prawie wiek. (…) W murach naszej szkoły wiedzę zdobywało wiele pokoleń uczniów z okolicznych miejscowości, pracowało w niej wielu wspaniałych nauczycieli. Przez rok realizowaliśmy plan pracy związanej z nadaniem imienia. Odbyło się wiele imprez, liczne konkursy, pokazy i spotkania. Postać Ojca Świętego stawała się coraz bliższa, coraz lepiej poznawaliśmy jego życie i rozumieliśmy jego nauki. Dzięki współpracy nauczycieli, uczniów, rodziców i władz samorządowych możemy dzisiaj świętować uroczystość nadania imienia Jana Pawła II naszemu Gimnazjum”.
Powitania Księdza Biskupa i pozostałych gości dokonał proboszcz parafii Goleszyn ks. kan. Andrzej Zakrzewski: „Dzisiejsza uroczystość to bardzo ważne wydarzenie w historii naszej szkoły, wioski oraz parafii. Mieć takiego patrona, to wielki zaszczyt, ale i również wyzwanie, aby nic nie utracić z nauczania Wielkiego Rodaka. To również obowiązek przekazywania tych prawd, które głosił nasz Patron młodym ludziom. To obowiązek kształtowania ich życiowych postaw w oparciu o Papieskie przesłanie. To ciągła świadomość, że Ojca Świętego trzeba słuchać, nie tylko oklaskiwać”.
W homilii wygłoszonej do zgromadzonych Ksiądz Biskup powiedział m.in. „Przeżywam wraz z wami piękną uroczystość, w trakcie której nastąpi historyczny akt nadania waszej szkole imienia tak znakomitego człowieka, największego w tej chwili autorytetu moralnego na całym świecie - Jana Pawła II, naszego rodaka, największego Polaka w historii naszej Ojczyzny.
Szkoła ma do spełnienia wiele zadań. Jednym z zadań podstawowych jest kształcenie intelektualne młodego pokolenia. Realizowanie tego, co w naturze każdego człowieka tkwi głęboko, jest wrodzone, mianowicie chęci uczenia się, poznawania świata - podkreślał Ksiądz Biskup.
(…) Człowiek z natury swojej jeśli jest normalny, jest zdrowy fizycznie i psychicznie, chce się uczyć. I chwała tym, którzy mu pomagają w realizacji tego wrodzonego popędu do nauki. I szkoła ma właśnie to realizować. Ma pomagać młodemu człowiekowi zdobywać wiedzę, kształcić się, co zawsze było ważne i co zawsze decydowało o jakości tych narodów, które rozumiały edukację i które rozumiały rolę szkoły w swoim życiu. Ale w naszych czasach jest to szczególnie ważne. Nasza Ojczyzna jest w okresie przełomowym i wszyscy o tym wiemy” - mówił Biskup Wielgus.
W trakcie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił nowy sztandar szkoły.
W drugiej części uroczystości dokonano symbolicznego wbicia gwoździ w drzewce sztandaru. Następnie Biskup Stanisław odczytał dekret zezwalający na nadanie imienia Jana Pawła II Gimnazjum w Susku, a następnie przekazał go na ręce dyrektora szkoły Mirosława Hensla.
Kolejnym uroczystym aktem było odczytanie uchwały Rady Gminy w Sierpcu nadającej Gimnazjum w Susku imię Jana Pawła II. Po okolicznościowych wystąpieniach gości miała miejsce część artystyczna poświęcona Papieżowi w wykonaniu młodzieży Gimnazjalnej.
Na zakończenie uroczystoci goście zwiedzili wystawę poświęconą Patronowi szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst