Reklama

Wiadomości

Przewodniczący polskich katolików świeckich w Niemczech odznaczony przez prezydenta

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych prof. Piotr Małoszewski, przewodniczący Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech otrzymał dzisiaj z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Uroczystość odbyła się w warszawskim Belwederze z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą, który jest świętem około 20 mln naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski oraz Dnia Flagi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Duda wyraził radość, że w Dniu Polonii może gościć rodaków z najdalszych zakątków świata. Podziękował działaczom polonijnym za ich pracę na rzecz zachowania tożsamości i tradycji narodowej.

Nawiązując do obchodzonego dzisiaj Dnia Flagi zaznaczył, że biało-czerwona flaga jest wspólna dla wszystkich Polaków, mieszkających w kraju i za granicą, a odznaczenia i flagi są wyrazem wdzięczności dla tych, którzy pracują dla polskiej oświaty, a także pomnażają dorobek Polski poprzez osiągnięcia naukowe i gospodarcze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent podkreślił, że biało-czerwona flaga jest niezwykle ważna, gdyż skupiają się pod nią Polacy, niezależnie od poglądów i nikt nikomu nie może odmówić biało-czerwonych barw, gdyż wobec nich wszyscy jesteśmy równi. "Tym barwom należy się szacunek" - powiedział prezydent.

W ramach ceremonii wręczenia odznaczeń Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Polonii otrzymali także: Emilia Chmielowa, działaczka polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie; Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki oraz pośmiertnie Michał Bieniasz, artysta plastyk, prezes Oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji.

Natomiast Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Aleksander Oczak, wiceprezes Stowarzyszenia Nasza Polonia w Sydney oraz Tadeusz Smugała, wiceprezes Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej.

Dziękując w imieniu wszystkich odznaczonych prof. Małoszewski podziękował za opiekę i zainteresowanie Polakami zagranicą i Polonią, a szczególnie za utworzenie Biura Polonii w kancelarii prezydenckiej. Podkreślił, że Polonia przede wszystkim walczy o zachowanie polskości i wartości chrześcijańskich, których się nie da rozdzielić. Nawiązał do słów św. Jana Pawła II z czerwca 1979 r. podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach: "Jeszcze raz proszę was byście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, byście sami nie podcinali korzeni, z których wyrastamy".

Reklama

Prof. Małoszewski zaznaczył, że na ich wyróżnienie składa się praca setek często anonimowych działaczy, którzy tym samym też zostali odznaczeni. Szczególnie podziękował rodzinom działaczy polonijnych za "tolerowanie i wspieranie ich poświecenia działalności społecznej".

Prezydent wręczył także flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji z kraju i zagranicy, szczególnie zasłużonych w działalności kulturalnej, charytatywnej i gospodarczej. Otrzymali je m.in.: Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, którego założycielką jest s. Michaela Rak, klasztor ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku.

Krakowianin prof. Małoszewski był w latach 1984-2015 pracownikiem naukowym w Centrum Badawczym Helmholtza w Monachium, pełniąc przez ostatnie 11 lat funkcję wicedyrektora instytutu. Obecnie jest profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest uznanym działaczem katolickim niemieckiej Polonii. W latach 1993-2014 był członkiem Komisji ds. Cudzoziemców Diecezjalnej Rady Katolików Świeckich w Monachium. Działając w tej komisji wspólnie z przedstawicielem Chorwacji i Słowenii udało mu się w 1997 r. doprowadzić do wprowadzenia do uroczystości wielkopiątkowych Drogi Krzyżowej Narodów, przechodzącej przez centrum miasta, w której uczestniczy dziś kilka tysięcy katolików obcokrajowców i Niemców.

W latach 2004 i 2010 był głównym organizatorem listy wyborczej Katolicy dla Monachium w wyborach do Rady Cudzoziemców przy burmistrzu Monachium. Dzięki jego zaangażowaniu lista Katolicy dla Monachium, utworzona przez wszystkie misje obcojęzyczne, wprowadziła swoich przedstawicieli do tej rady (w tym połowę Polaków). W 2002 r. udało mu się doprowadzić do zmian statutowych rad katolików świeckich w archidiecezji uzyskując dla przedstawicieli obcokrajowców miejsca z urzędu w zarządach Diecezjalnej Rady Katolików Świeckich oraz Rady Świeckich Regionu Monachium.

Reklama

Od 1996 r. jest członkiem Rady Regionu Monachium, a od 2006 r. nieprzerwanie jej wiceprzewodniczącym. W 2006 r. wybrany został największą ilością głosów na wiceprzewodniczącego Rady Diecezjalnej stając się pierwszym obcokrajowcem, który objął tak wysoką funkcję w gremium niemieckim. W 2013 r. wszedł w skład Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK), wybrany przez Federalną Radę Katolików Obcojęzycznych w Niemczech.

Prof. Piotr Małoszewski jest od 2002 r. wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, przewodniczy delegacji Polskich Wspólnot z Europy Zachodniej w Europejskim Forum Laikatu (ELF) oraz jest członkiem Rady Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, uczestnicząc intensywnie, jako polski przedstawiciel, w życiu tutejszych bożogrobców.

Jego wielkie zaangażowanie zostało docenione przez Ojca Świętego Benedykta XVI, który w 2007 r. wyróżnił prof. Piotra Małoszewskiego Orderem Św. Sylwestra Papieża. Ponadto w 2015 r. otrzymał Medal św. Korbiniana, najwyższe wyróżnienie archidiecezji Monachium i Fryzyngi.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-02 15:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marian Jaworski odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Mariusz Książek

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał kard. Marianowi Jaworskiemu Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst