Reklama

Na wieki wieków

...500 lat - to budzi szacunek. Już pięć wieków minie niebawem, w 2004 r., od rozpoczęcia budowy łomżyńskiej katedry. A może i więcej - są bowiem uzasadnione przypuszczenia, że prezbiterium kościoła jest jeszcze starsze. Nie wnikając w te przypuszczenia, które pozostawmy historykom, sami zanurzmy się w przestrzeni tych kilku stuleci. Okazją do tego jest organizowana w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży wystawa „Budowla na wieki”. Ekspozycja czynna jest od 22 listopada do końca stycznia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowlą na wieki, jak nietrudno się domyślić, jest oczywiście katedra. W końcu od dość długiego już czasu istnieje... ale czy rzeczywiście na wieki wieków, jak sugeruje tytuł? Bardzo byśmy chcieli, ale to wszystko, co możemy zrobić. No, może jeszcze w jakiś sposób moglibyśmy zasilić fundusz na rzecz konserwacji zabytku. Ale i wtedy nie powinniśmy być pewni przetrwania budowli. Wystarczy przypomnieć historię bp. Łukomskiego, który w 1944 r. jedynie modlitwą uratował gotycki kościół. Jaka jest przyszłość bezcennego zabytku, nikt nie wie.
Budowlą na wieki nie do końca zatem jest katedra. Jej wielowiekowa, potężna, piękna architektura jest jedynie symbolem. Symbolem czegoś jeszcze potężniejszego, jeszcze piękniejszego i faktycznie istniejącego na wieki wieków. Kościół, ale tym razem pisany przez duże „K”, nie może przestać istnieć. Założony przez Jezusa Chrystusa został powołany do niesienia zbawienia - i jak długo jest ono potrzebne, tak długo będzie istniał. Należąc do sfery przede wszystkim ducha, najlepiej może być opisany znakiem. A „budowla” należała od początku chrześcijaństwa do najtrafniejszych symboli tej rzeczywistości. Na wystawie to odniesienie zostało podkreślone ukazaniem materialnej tkanki katedry z zabytkami, które stanowiły jej wyposażenie oraz prezentacją ikonografii świątyni: wystawione obrazy, zdjęcia, pocztówki ukazują gotycki gmach w różnych fazach historycznych. Trzeba też wspomnieć o wyeksponowaniu bezcennych skarbów katedry czy to z zakresu malarstwa, złotnictwa, czy tkanin liturgicznych.
Nie tylko poszczególne elementy, takie jak zabytki, zdjęcia lub dokumenty, symbolizują duchową rzeczywistość. Cała idea wystawy została skoncentrowana wokół symboliki „budowli”, już nie jako katedry, ale pojmowanej już bardziej abstrakcyjnie. Trzymając się symboliki biblijnej (por. Ef 2, 19-22), na wystawie możemy odnaleźć kamień węgielny, fundamenty oraz duchowe kamienie.
Drugi klucz odczytywania wystawy jest historyczny. Rozpoczynamy od Jezusa Chrystusa i Apostołów. Potem oglądamy mapę ewangelizacji Europy, a w końcu i Łomży. Po szeroko ujętym wątku katedralnym skupiamy się na osobach biskupów, także włączonych w historyczny kontekst.
Wystawa Budowla na wieki ukazuje Kościół jako architekturę, której symbolem jest katedra. Ale jednocześnie Kościół, choć jest rzeczywistością duchową, ma jak najbardziej widzialne struktury, skoncentrowane wokół osoby biskupa. I jedno, i drugie - katedra i biskup - nie wzięły się znikąd. U ich źródła stoi Jezus Chrystus, który wciąż pozostaje celem i sensem istnienia Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Nowe stworzenie – światłość prawdziwa

2024-12-30 11:17

Adobe Stock

O Sokratesie opowiada się, że gdy przebywał w celi swojej śmierci czekając na wyrok (który sam sobie wymierzył), usłyszał pewnego razu przez ścianę śpiew jednego ze współwięźniów. Była to jedna z najtrudniejszych pieśni genialnego twórcy ówczesnej muzyki, niejakiego Stesychorosa. „Naucz mnie jej!” – zawołał Sokrates. „Po co? – zapytał więziony – przecież i tak wkrótce umrzesz”. „Chcę mieć pewność, że do ostatniej godziny poszukiwałem tego, co dobre, prawdziwe i piękne. Poszukiwałem mądrości” – odpowiedział skazaniec.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Bóg pierwszy we mnie uwierzył

2025-01-04 16:47

Magdalena Pijewska

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prof. Wszoła: pierwsze wszczepienie bionicznej trzustki człowiekowi możliwe w 2026 r.

2025-01-05 08:01

Canva

Miliony pacjentów na świecie czekają na narządy do przeszczepów, ale szanse ma ułamek z nich. Drogę do produkcji spersonalizowanych narządów dla pacjentów otwiera metoda biodruku. Prof. Michał Wszoła wykorzystał ją, by opracować bioniczną trzustkę. Chce ją wszczepić pierwszemu pacjentowi w 2026 r.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Modelka, która poznała Boga

Wiara

Modelka, która poznała Boga

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Kościół

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...

Kościół

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...