Reklama

Świat

Prezydent Duda u oblatów w Kanadzie

Andrzej Hrechorowicz

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę wieczorem czasu lokalnego przybył do Toronto. Podczas czterodniowej wizyty spotka się z premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem. Odwiedzi też miejsca ważne dla Polonii.

W poniedziałek w Toronto prezydent rozpoczął wizytę od złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim. Następnie para prezydencka odwiedziła Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie odbyła się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza.

9 maja prezydent wraz z małżonką odwiedził także polską parafię pw. św. Maksymiliana Kolbe w mieście Mississauga prowadzoną przez oblatów. To największa polska poza granicami kraju parafia licząca 40 tysięcy osób. Para prezydencka spotkała się też z Polonią w Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II. - Bardzo dziękuję ojcom oblatom za zaproszenie do parafii, która jest największą wspólnotą parafialną poza terenami Rzeczpospolitej. Dziękuję za waszą modlitwę za Polskę i Polaków – powiedział prezydent. Na ręce ojców oblatów przekazał także prezent w postaci flagi narodowej. - Niech łopocze nad miejscami, w których skupia się polskość – mówił Andrzej Duda.

Reklama

We wtorek Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. Następnie para prezydencka weźmie udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Minister Szczerski powiedział, że będzie to "wspólne spotkanie elit kanadyjskich i polonijnych". Zaplanowano wystąpienie prezydenta Dudy.

Praca misyjna oblatów w Kanadzie rozpoczęła się już w 1898 r., kiedy do duszpasterstwa wśród Polaków w Manitobie został skierowany o. Wojciech Kulawy. W następnych latach dołączyli do niego inni Polacy. W 1956 r. erygowano w Kanadzie skupiającą polskich oblatów Wiceprowincję Wniebowzięcia Matki Bożej, którą w 2003 r. przekształcono w Prowincję. Choć obecnie należą do niej nie tylko Polacy, to jednak stanowią oni znaczną jej część. Duszpasterstwo polonijne skupia się zasadniczo w Vancouver, Edmonton, Saskatoon, Winnipeg, Ottawie i Toronto.

2016-05-10 20:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wizyta króla Filipa VI w USA odwołana z powodu pandemii

pl.wikipedia.org

Król Filip VI nie spotka się w kwietniu w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Powodem odwołania wizyty hiszpańskiego monarchy w Białym Domu jest pandemia koronawirusa - poinformowano w środę w obu stolicach.

Więcej ...

79 lat temu Niemcy deportowali do Auschwitz o. Maksymiliana Kolbego

2020-05-26 11:15

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

79 lat temu Niemcy deportowali franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego do obozu Auschwitz. Trafił do niego 28 maja 1941 r. z więzienia na Pawiaku. W obozie oddał życie na współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Kościół katolicki wyniósł męczennika na ołtarze.

Więcej ...

Mieć w sercu doskonałą Miłość

2020-05-28 21:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dziesięciu neoprezbiterów, którzy 23 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk abp Józefa Kupnego, odprawiło Mszę Św. prymicyjną w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw