Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: to ostatni etap duchowych przygotowań do ŚDM

Joanna Omieciuch

Przejęcie i powitanie symboli ŚDM przed kościołem

„To ostatni etap i ukoronowanie duchowych przygotowań do ŚDM” – tak o peregrynacji symboli ŚDM po archidiecezji krakowskiej mówi kard. Stanisław Dziwisz. Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani odwiedzą wszystkie dekanaty archidiecezji krakowskiej w dniach 20 maja – 25 lipca.

W specjalnym komunikacie kard. Stanisław Dziwisz apeluje o modlitwę wokół Krzyża i Ikony o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży, zarówno dla gości, którzy do nas przybędą, jak i dla gospodarzy tego wydarzenia „Niech przypomną, że w przygotowaniach nie jesteśmy pozostawieni tylko naszym ludzkim siłom, ale przede wszystkim wsparci orędownictwem Maryi i świętych patronów ŚDM: Jana Pawła II i siostry Faustyny u Jezusa Miłosiernego” – podkreśla kard. Dziwisz.

Hierarcha zaznaczył, że bardzo mu zależy, aby podczas peregrynacji, blisko symboli znaleźli się ci, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w lipcowych wydarzeniach w Krakowie. „Umożliwcie, proszę, modlitwę przy Krzyżu i Ikonie osobom starszym, chorym, młodzieży z zakładów poprawczych, więźniom i wszystkim, którzy będą pielgrzymowali na Światowe Dni Młodzieży tylko duchowo” – apeluje kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski wyraża nadzieję, że peregrynacja będzie pomocą w duchowej integracji wszystkich środowisk lokalnych, pracujących na co dzień przy logistycznych przygotowaniach do przyjęcia pielgrzymów, a także mobilizacją i konsolidacją komitetów parafialnych, liderów, wolontariuszy i wszystkich troszczących się o to dzieło.

Reklama

Powitania symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej odbędzie się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w piątek, 20 maja, o godzinie 17.00. Zostanie wtedy odprawiona uroczysta Msza św. Metropolita krakowski na Eucharystię zaprasza księży dziekanów i wszystkich kapłanów zaangażowanych w przygotowania, wraz z delegacjami młodzieży z poszczególnych dekanatów, parafii, ruchów i stowarzyszeń. A tych, którzy nie będą mogli przybyć, zachęca do duchowej łączność przez transmisję telewizyjną (Eucharystia będzie transmitowana przez TVP Kraków).

W sobotę 21 maja, Krzyż i Ikona zostaną przewiezione do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie będą towarzyszyć kolejnej już edycji oficjalnych rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, zatytułowanych „Dla nas i całego świata”. W niedzielę 22 maja, Symbole rozpoczną peregrynację po archidiecezji, która potrwa aż do spotkania młodych z Ojcem Świętym na Błoniach i na Campus Misericordiae.

„Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny będzie dla nas źródłem sił w przygotowaniach do tego błogosławionego wydarzenia” – kończy swój komunikat kard. Dziwisz.

Symbole Światowych Dni Młodzieży: drewniany Krzyż, nazwany przez Jana Pawła II „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży”, oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Wybawicielki Ludu Rzymskiego od wielu lat towarzyszą nie tylko Światowym Dniom Młodzieży, ale peregrynują po diecezjach kraju, gdzie mają się one odbyć.

W Polsce ich peregrynacja rozpoczęła się w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2014 roku, kiedy młodzi Polacy przejęli je od Brazylijczyków na Placu św. Piotra w Rzymie.

2016-05-11 10:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: spotkania przygotowujące do ŚDM i konkursy na hymn oraz logo imprezy

Na przełomie października i listopada w kilku portugalskich diecezjach ruszyły przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które zostaną zorganizowane w Lizbonie w 2022 r. Największe spotkania, z udziałem m.in. biskupów, odbyły się w Porto oraz w Fatimie.

Więcej ...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

2020-01-25 12:49

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

18 stycznia 2020 r. Ojciec Święty zatwierdził wybór - dokonany przez kardynałów-biskupów - dziekana Kolegium Kardynalskiego w osobie jego eminencji kardynała Giovanniego Battisty Re – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie poinformowano, że wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego wybrano, a papież zatwierdził, Argentyńczyka, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, 76-cio letniego kard. Leonarda Sandriego.

Więcej ...

400. rocznica śmierci Matki Katarzyny z Kłobucka – pierwszej polskiej augustianki

2020-01-27 12:22

Archiwum Sióstr Augustianek

Siostry augustianki obchodzą jubileuszowy rok Matki Katarzyny z Kłobucka, współzałożycielki zgromadzenia, pierwszej polskiej augustianki. Jej życiu i działalności poświęcona będzie sesja naukowa, która 8 lutego odbędzie się na krakowskim Kazimierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Cud z Auschwitz

Historia

Cud z Auschwitz

Polacy triumfują w Zakopanem

Sport

Polacy triumfują w Zakopanem

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...