Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: to ostatni etap duchowych przygotowań do ŚDM

Przejęcie i powitanie symboli ŚDM
przed kościołem

Joanna Omieciuch

Przejęcie i powitanie symboli ŚDM przed kościołem

„To ostatni etap i ukoronowanie duchowych przygotowań do ŚDM” – tak o peregrynacji symboli ŚDM po archidiecezji krakowskiej mówi kard. Stanisław Dziwisz. Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani odwiedzą wszystkie dekanaty archidiecezji krakowskiej w dniach 20 maja – 25 lipca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W specjalnym komunikacie kard. Stanisław Dziwisz apeluje o modlitwę wokół Krzyża i Ikony o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży, zarówno dla gości, którzy do nas przybędą, jak i dla gospodarzy tego wydarzenia „Niech przypomną, że w przygotowaniach nie jesteśmy pozostawieni tylko naszym ludzkim siłom, ale przede wszystkim wsparci orędownictwem Maryi i świętych patronów ŚDM: Jana Pawła II i siostry Faustyny u Jezusa Miłosiernego” – podkreśla kard. Dziwisz.

Hierarcha zaznaczył, że bardzo mu zależy, aby podczas peregrynacji, blisko symboli znaleźli się ci, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w lipcowych wydarzeniach w Krakowie. „Umożliwcie, proszę, modlitwę przy Krzyżu i Ikonie osobom starszym, chorym, młodzieży z zakładów poprawczych, więźniom i wszystkim, którzy będą pielgrzymowali na Światowe Dni Młodzieży tylko duchowo” – apeluje kard. Dziwisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita krakowski wyraża nadzieję, że peregrynacja będzie pomocą w duchowej integracji wszystkich środowisk lokalnych, pracujących na co dzień przy logistycznych przygotowaniach do przyjęcia pielgrzymów, a także mobilizacją i konsolidacją komitetów parafialnych, liderów, wolontariuszy i wszystkich troszczących się o to dzieło.

Reklama

Powitania symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej odbędzie się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w piątek, 20 maja, o godzinie 17.00. Zostanie wtedy odprawiona uroczysta Msza św. Metropolita krakowski na Eucharystię zaprasza księży dziekanów i wszystkich kapłanów zaangażowanych w przygotowania, wraz z delegacjami młodzieży z poszczególnych dekanatów, parafii, ruchów i stowarzyszeń. A tych, którzy nie będą mogli przybyć, zachęca do duchowej łączność przez transmisję telewizyjną (Eucharystia będzie transmitowana przez TVP Kraków).

W sobotę 21 maja, Krzyż i Ikona zostaną przewiezione do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie będą towarzyszyć kolejnej już edycji oficjalnych rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, zatytułowanych „Dla nas i całego świata”. W niedzielę 22 maja, Symbole rozpoczną peregrynację po archidiecezji, która potrwa aż do spotkania młodych z Ojcem Świętym na Błoniach i na Campus Misericordiae.

„Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny będzie dla nas źródłem sił w przygotowaniach do tego błogosławionego wydarzenia” – kończy swój komunikat kard. Dziwisz.

Symbole Światowych Dni Młodzieży: drewniany Krzyż, nazwany przez Jana Pawła II „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży”, oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Wybawicielki Ludu Rzymskiego od wielu lat towarzyszą nie tylko Światowym Dniom Młodzieży, ale peregrynują po diecezjach kraju, gdzie mają się one odbyć.

W Polsce ich peregrynacja rozpoczęła się w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2014 roku, kiedy młodzi Polacy przejęli je od Brazylijczyków na Placu św. Piotra w Rzymie.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-11 10:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dotknij Miłosierdzia

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...