Reklama

Proces dochodzeniowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 października 2002 r. w katedrze lwowskiej został otwarty proces kanonizacyjny służebnicy Bożej Matki Marii od Krzyża Morawskiej, założycielki Zakonu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. 7 listopada br. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB rozpoczął w tej sprawie proces dochodzeniowy. Proces ten odbywa się na terenie diecezji sosnowieckiej, gdyż jeden ze świadków przedstawił szczególną łaskę, której doznał w jednym z zagłębiowskich szpitali, właśnie za przyczyną sługi Bożej Matki Marii od Krzyża, a biegli lekarze orzekli, że zdarzenie ma znamiona cudu.
Ludwika Morawska (Matka Maria od Krzyża) urodziła się w 1842 r. w Rokoszu pod Koninem. We wczesnym dzieciństwie przeżyła śmierć rodziców. Po uzyskaniu dojrzałości wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Warszawie. Gdy zakon rozwiązano, wyjechała do Francji i tam we wspólnocie franciszkanek Najświętszego Sakramentu, późniejszych Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji przyjęła imię Marii od Krzyża. Po powrocie do Polski na krótko zatrzymała się w Gnieźnie i założyła pierwszy Zakon Klarysek. Ostatecznie osiadła we Lwowie, gdzie doprowadziła do wybudowania kościoła i klasztoru. Zmarła w 1906 r. na chorobę płuc i serca. Obecnie kościół, wybudowany dzięki jej staraniom, jest przekształcony w cerkiew prawosławną patriarchatu konstantynopolskiego. W 1992 r. została podpisana umowa, na mocy której Ojcowie Franciszkanie raz w miesiącu przy grobie Matki Marii od Krzyża odprawiają Mszę św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Maksymiliana Marii Kolbego

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Więcej ...

Portugalia: najstarszy proboszcz świata obchodzi 100. urodziny

2026-08-06 14:51

Magdalena Pijewska

Ksiądz Tobias Álvares da Silva, najstarszy na świecie proboszcz, obchodzi dziś swoje 100. urodziny. Kapłan posługujący w parafii Pedralva, w archidiecezji Braga, w północno-zachodniej Portugalii, rozpoczął ten dzień od odprawienia porannej Mszy świętej, na której stawili się liczni parafianie, a także przedstawiciele władz regionu. Duchowny, który jest najstarszym mieszkańcem gminy Pedralva, gdzie posługuje od 75 lat, spotka się z miejscową ludnością wieczorem w miejscowym kościele parafialnym, gdzie po Mszy świętej odbędzie się uroczysta kolacja.

Więcej ...

Senat RP upamiętnił 300. rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki - patrona Polski oraz dzieci i młodzieży

2026-08-06 15:48
Św. Stanisław Kostka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Senat upamiętnił 300. rocznicę kanonizacji Stanisława Kostki - patrona Polski - uznając rok 2026 za czas szczególnej pamięci o świadectwie jego życia. Uchwała głosi, że był on postacią, która na trwałe wpisała się w religijne, moralne i kulturowe dziedzictwo naszej ojczyzny i Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wiara

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

DJ Padre Guilherme przyciąga tysiące słuchaczy. Z...

Kościół

DJ Padre Guilherme przyciąga tysiące słuchaczy. Z...

Przemienienie Pańskie. Prawdziwa tajemnica światła

Kościół

Przemienienie Pańskie. Prawdziwa tajemnica światła

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Medjugorie: Zatrzymany Polak przyznał się do winy i...

Wiadomości

Medjugorie: Zatrzymany Polak przyznał się do winy i...

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

Wiadomości

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

Wizerunek świętego Jana Pawła II sprofanowany podczas...

Wiadomości

Wizerunek świętego Jana Pawła II sprofanowany podczas...

Filip Gurłacz: Każdy niesie swój krzyż; nie da się go...

Wiara

Filip Gurłacz: Każdy niesie swój krzyż; nie da się go...

Odpust Porcjunkuli: łaska szczególna, na życzenie św....

Kościół

Odpust Porcjunkuli: łaska szczególna, na życzenie św....