Reklama

Niedziela Częstochowska

„Świątki”, sentymentalna wystawa w GOK

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Któż z nas nie pamięta szczególnego klimatu uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zwanych powszechnie Zielonymi Świątkami. Do wiejskich, także często przenoszonych do miast tradycji należało dekorowanie mieszkań tatarakiem, umieszczając go przy „świętych obrazach”.

Chcąc w Roku Jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski zwrócić uwagę, szczególnie młodemu pokoleniu na rolę obrazów w mobilizowaniu członków rodziny do modlitewnego skupienia, grupa pasjonatów tradycji związanych z wiarą Ojców, na czele z Justyną Pośpiech, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie postanowiła zorganizować wystawę zdobiących ongiś nasze domostwa starych obrazów sakralnych. Wszelkimi możliwymi sposobami zachęcili mieszkańców do przejrzenia strychów i domowych zakamarków, aby wydobyć z zapomnienia stare, nie pasujące już zdaniem gospodarzy do obecnego wyposażenia mieszkań pamiątki. Przy wielkim zaangażowaniu Justyny Pośpiech, Grażyny Sakaus, Magdaleny Żak oraz merytorycznej pomocy dyrektora i kustosza Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Bogdana Blajera, w ciągu kilku tygodni zgromadzono kilkadziesiąt obrazów, wykonanych przeważnie techniką oleodruku, a także podobizny Matki Bożej Częstochowskiej malowane przed stu laty przez częstochowskie Cechy w celu zaspokojenia potrzeb coraz liczniejszych pielgrzymów nawiedzających Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zaprezentowane na wystawie noszącej tytuł „Świątki” obrazy, pamiętające czasy przodków, chociaż nie przedstawiają wielkiej wartości artystycznej, stanowią nieocenione pamiątki rodzinne, będące świadkiem wielu wydarzeń, wypełnione tysiącami próśb i dziękczynień. Każdy z nich posiada swoją niepowtarzalną historię i często ważniejszą od artystycznej sentymentalną wartość. Wg. organizatorów, nie wszystkie pamiątki udało się zgromadzić, gdyż wiara w opiekuńczą moc Świętych nie pozwoliła ich wynieść poza mury domostwa. Pośród wystawionych eksponatów najczęściej powtarzały się wizerunki Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Świętej Rodziny, Trójcy Przenajświętszej, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czy Matki Bożej Karmiącej - obraz który zgodnie z tradycją zawsze znajdował się w kuchni, zapewniając obfitość pożywienia. W wernisażu wystawy jaki odbył się 13 maja w siedzibie GOK, oprócz licznie przybyłych mieszkańców uczestniczył wójt Gminy Piotr Derejczyk, a spotkanie swoim wystąpieniem na temat historii malarstwa sakralnego i jego charakterystycznych cech ubogacił ks. Bogdan Blajer. Zgodnie z zapewnieniem organizatora wystawa potrwa przez okres jednego miesiąca. W planie kolejne ekspozycje, tym razem obrazków stanowiących pamiątkę I Komunii Świętej, licząc na ciekawe eksponaty także z sąsiednich wiosek i gmin.

Warto zaznaczyć, że istniejący od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia GOK w Miedźnie oprócz działalności wystawowej prowadzi działającą pod auspicjami Ochotniczej Straży Pożarnej własną orkiestrę dętą, grupę taneczną, sekcje plastyczną i gitarową, a w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi kultywuje wartości patriotyczne, uczy miłości do Ojczyzny i zachowania tradycji związanej z wiarą Ojców.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-16 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polski monachijczyk

Dokumenty, zdjęcia, listy i meble z monachijskiej pracowni artysty można obejrzeć na wystawie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, która inauguruje obchody roku poświęconego malarzowi, ustanowionego w 175. rocznicę jego urodzin.

Więcej ...

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Kościół

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...