Reklama

Maturzyści u Matki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasna Góra. Do tego miejsca przybywają ludzie, by spotkać się z Matką „która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego z nas”. W kaplicy Matki Bożej stają do Apelu młodzi i starzy, bardziej i mniej doświadczeni, lekarze, generałowie, prości rolnicy, bezdomni, bogaci, księża, wszyscy.
24 października na Jasnej Górze spotkała się młodzież diecezji łomżyńskiej, która za kilka miesięcy podejmie trud zdania maturalnego egzaminu. Pierwsza grupa maturalnej młodzieży odbyła swoją pielgrzymkę tydzień wcześniej. Sumując obie grupy, możemy powiedzieć, że w pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę wzięło udział około 5500 młodych ludzi. Cieszy fakt, że liczba ta każdego roku wzrasta. Radość byłaby większa, gdyby czas spędzony na Jasnej Górze, przy Matce Bożej nie był czasem straconym.
O godz. 19.00 w Bazylice Jasnogórskiej bp Stanisław Stefanek odprawił dla młodzieży i w jej intencji Mszę św. koncelebrowaną przez 26 kapłanów, którzy uczą maturalną młodzież. Na początku Eucharystii Pasterz diecezji poświęcił młodzieży krzyże.
W wygłoszonej homilii porównał życie młodego człowieka do żaglówki, która przemierza wodne przestworza. „Tą żaglówką jest nasze życie - powiedział. - Płyniemy po morzu czy jeziorze. Nie wiemy, jak ta nasza podróż będzie wyglądać. My jesteśmy żaglem, który wypełniany jest wiatrem, podmuchem Ducha Świętego. Od nas zależy, czy ten wiatr będzie odpowiednio przez nas wykorzystany, czy skorzystamy z podmuchu, czy obierzemy dobry kurs?”. Biskup Stanisław przypomniał, że nasze dzisiejsze życie, szczególnie życie młodego człowieka, narażone jest na wiele niebezpieczeństw. Groźnym niebezpieczeństwem jest uleganie reklamom. „Dzisiejsza reklama ma za zadanie schwytać człowieka na kolorowe billboardy, głośną muzykę, slogany, które nic nie znaczą” - powiedział Ksiądz Biskup. Duże zainteresowanie młodzieży wywołały słowa Księdza Biskupa: „Odwiedziłem kiedyś jedną z dyskotek. Chciałem zobaczyć, jak to wszystko wygląda. Na dyskotekowej sali wytrzymałem tylko trzy minuty. Decybele muzyki wymiotły mnie. Długo zastanawiałem się: jak w takim huku człowiek może myśleć? A może tam się nie myśli?”. Dlatego właśnie wielkim sukcesem młodych ludzi nazwał Biskup Stanisław przyjazd maturzystów do Częstochowy, do miejsca, gdzie króluje cisza i zaduma. „Wiem, że chcecie z Maryją jeszcze sobie porozmawiać, będziecie jeszcze mieli okazję po Eucharystii i podczas Apelu. Mądrzy jesteście, że chcecie się poradzić Matki Bożej, jak ułożyć swoje dalsze życie, jak je zagospodarować?”. Pasterz przypomniał również maturzystom, do czego nawoływał ich Ojciec Święty? O co prosił młodych całego świata. „Wszyscy powołani jesteście do świętości” - przypomniał Biskup Stanisław.
Pielgrzymka maturzystów była wspaniałą okazją do tego, aby skorzystać z sakramentu pojednania. Cieszył fakt, że podczas pielgrzymki jasnogórskie konfesjonały były oblężone przez młodych ludzi. Jak zaznaczyli maturzyści, podczas pielgrzymki odbyli swoją spowiedź z wielu lat. „Wyspowiadałem się, namówili mnie do tego koledzy. Było z czego się spowiadać. Ostatni raz byłem u spowiedzi, gdy przystępowałem do sakramentu bierzmowania. Wiem, że nie jestem odosobniony, trochę o tym rozmawialiśmy. Nie wiem dlaczego, ale wśród młodzieży panuje takie przekonanie, że pójście do spowiedzi jest oznaką pewnej słabości, dlatego trzeba się tego wystrzegać” - powiedział jeden z maturzystów.
Prawie wszyscy maturzyści, których pytałem o organizowanie pielgrzymek, przyznali, że mają one głęboki sens. Pozwalają bowiem zatrzymać się i zastanowić nad tym, co jest wewnątrz człowieka. „Szkoda tylko, że nie wszyscy nasi koledzy i koleżanki potrafią to zrozumieć. W wielu przypadkach to zrozumienie przychodzi za późno, ale cóż, takie jest życie” - powiedział kolejny maturzysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady