Reklama

Wiadomości

Częstochowa: sympozjum o nauczaniu społecznym Kościoła i zaangażowaniu chrześcijan w politykę

Artur Dąbrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Od „Rerum novarum” do „Centesimus annus”. Zaangażowanie chrześcijanina w politykę” – to temat sympozjum, które 4 czerwca odbyło się w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Organizatorami sympozjum byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Krajowa Rada Katolików Świeckich i Fundacja NIEDZIELA. Instytut mediów.

W sympozjum wzięli udział prelegenci: Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ks. dr Jacek Molka – biblista i redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, ks. Mariusz Frukacz – redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, dr Artur Dąbrowski – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej i rzecznik prasowy Akcji Katolickiej w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na sympozjum przybyli również parlamentarzyści: poseł Konrad Głębocki, senator Artur Warzocha, członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji częstochowskiej. Spotkanie poprowadzili: Anna Majer – radna Miasta Częstochowy i ks. Jacek Michalewski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Częstochowie.

Na rozpoczęcie sympozjum Kazimierz Kryla – przewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich wskazał na konieczność dobrej współpracy Krajowej Rady Katolików Świeckich z przedstawicielami władz polskich w przestrzeni życia publicznego.

Zobacz zdjęcia: Sympozjum o nauczaniu społecznym Kościoła

Reklama

Następnie Elżbieta Rozenfeld – wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej podkreśliła, że „Akcja Katolicka bierze czynny udział w życiu Kościoła, ale także w przestrzeni życia publicznego”. Elżbieta Rozenfeld wskazała znaczenie nauczania społecznego papieży w kształtowaniu społecznej rzeczywistości.

Również Mariusz Książek – z Fundacji NIEDZIELA. Instytut mediów, przedstawiając m.in. zadania nowej fundacji, wskazał na problematykę obecności mediów w przestrzeni publicznej. – Szczególnie dzisiaj ważna jest także obecność katolików świeckich w mediach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter – mówił Mariusz Książek.

„Ważne jest uświadomienie katolikom jak istotna jest umiejętność właściwego odbioru przekazu medialnego” – dodał Mariusz Książek.

Pierwszy z prelegentów, Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP rozważając temat zaangażowania chrześcijan w politykę podkreślił jak ważna jest odpowiedź na pytania: Czy angażować się politykę i czym być powinna polityka ? – Polityka to roztropna troska o dobro wspólne. Polityka to jest coś, co jest wokół nas, w czym sami uczestniczymy. Nie żyjemy dla siebie, ale żyjemy dla innych – mówił minister Andrzej Dera.

„Jeśli jako chrześcijanie wycofamy się ze sfery publicznej i politycznej, to inni ludzie ją wypełnią i zagospodarują” – podkreślił Andrzej Dera i dodał, że „działalność polityczna na szeroki wymiar i to nie jest jedynie działalność w partii politycznej”.

Reklama

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP przypomniał, że „w polityce ważna jest pokora i służba” – Budowanie aktywności obywatelskiej i gromadzenie wokół siebie ludzi, którzy podobnie myślą, to jest nasza powinność jako chrześcijan – zaznaczył Andrzej Dera.

Następnie ks. dr Jacek Molka przybliżając temat: „Biblia a polityka, Biblia a państwo” przypomniał, że już w Starym Testamencie „znajdujemy bardzo dużo informacji dotyczących polityki i sfery życia publicznego” – W Starym Testamencie Królem, który państwo buduje i tworzy jest Jahwe – mówił ks. Molka i dodał, że „w przekazie biblijnym polityka jest ukazana jako troska o dobro wspólne”.

„W Starym Testamencie jest bardzo wyraźne powiązanie życia społecznego z wymiarem kultycznym” – kontynuował ks. Molka i podkreślił, że „w Nowym Testamencie można znaleźć wskazania jak chrześcijanie powinni odnosić się do spraw politycznych i dotyczących sfery życia publicznego”.

Reklama

Natomiast ks. Mariusz Frukacz mówiąc o „Leonie XIII jako papieżu kwestii społecznej” przybliżył główne myśli z nauczania społecznego tego wielkiego papieża społecznika, który kierował Kościołem w latach 1878 -1903 - Chociaż najważniejszym dokumentem społecznym Leona XIII jest niewątpliwie encyklika „Rerum novarum” o tzw. kwestii robotniczej z 15 maja 1891 r., to jednak również inne dokumenty tego papieża na tematy społeczne mają ważne znaczenie dla rozwoju myśli społecznej Kościoła – podkreślił ks. Frukacz i przypomniał, że „już na początku swojego pontyfikatu w encyklice „Inscrutabili Dei consilio” (21 kwietnia 1878 r.) papież społecznik wypowiedział się na temat różnych postaci istniejącego zła w społeczeństwie. Jeszcze w pierwszym roku swojego pontyfikatu Leon XIII w encyklice „Quod apostolici muneris” (28 grudnia 1878 r.) wskazał na błędy socjalistów, komunistów i nihilistów w podejściu do spraw społecznych”.

Prelegent podkreślił, że Leon XIII wielokrotnie wypowiadał się na temat państwa, społeczeństwa i władzy - W programie leoniańskim ważne miejsce zajmuje kwestia wolności, która ma swój wymiar indywidualny, ale również społeczny. Swoje poglądy na ten temat papież wyłożył w encyklice „Libertas praestantissimum” (20 czerwca 1888 r.). Według niego, wszystko, co wyklucza z życia normy Boże, zagraża wolności ludzkiej. Wolność nie może naruszać zasad chrześcijańskich – mówił prelegent.

„W swojej doktrynie społecznej Leon XIII powracał często do obowiązków obywateli wobec władzy cywilnej i Kościoła. Tak było w encyklikach „Sapientiae christianae” (10 stycznia 1890 r.) o obowiązkach katolików wobec Kościoła i „Graves de communi” (18 stycznia 1901 r.) o działalności społecznej katolików. Leon XIII podjął również w swoim nauczaniu kwestię małżeństwa i rodziny. Uczynił to w encyklice o małżeństwie chrześcijańskim „Arcanum divinae sapientiae” (10 lutego 1880 r.). Papież potępił także bardzo zdecydowanie działalność masonerii. Czyni to w encyklice „Humanum genus” (20 kwietnia 1884 r.)”. – podsumował redaktor „Niedzieli”.

Reklama

Do dokumentu papieża Leona XIII „Sapientiae christianae” w swoim wykładzie powrócił dr Artur Dąbrowski, który podkreślił, że „Leon XIII po mistrzowsku rządził Kościołem” – Do dziedzictwa tego wielkiego papieża nawiązał św. Jan Paweł II w encyklice „Centesimus annus” z 1991 r., w której zaapelował o „odkrycie „res novae” (rzeczy nowym) w nowym kontekście społecznym – podkreślił Artur Dąbrowski.

„Papież Leon XIII był wielkim realistą umiejącym odczytywać znaki czasu i dostrzegać problemy społeczne. To był papież, który z odwagą przypomniał o chrześcijańskich obowiązkach obywateli” – mówił prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Na zakończenie sympozjum ks. Mariusz Frukacz dziękując wszystkim w imieniu Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej „Niedzieli” przypomniał krótko historię relacji „Niedzieli” z Akcja Katolicką – Już w latach 30-ych XX wieku „Niedziela” na swoich łamach wiele miejsca poświęcała Akcji Katolickiej. Na terenie diecezji częstochowskiej przy współpracy „Niedzieli” i Akcji Katolickiej organizowane były Dni Dobrej Prasy. W rozpowszechnianie „Niedzieli” włączyła się Akcja Katolicka – przypomniał ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” podkreśli również, że po wznowieniu działalności Akcji Katolickiej w Archidiecezji Częstochowskiej jej pierwszym asystentem kościelnym został ks. inf. Ireneusz Skubiś, ówczesny redaktor naczelny „Niedzieli” – W ramach tygodnika „Niedziela” w 1996 r. ukazał się pierwszy numer "Czynu Katolickiego"– dodatku dla Akcji katolickiej. Natomiast we wrześniu 1998 r. ruszył program radiowy „Niedzieli” – „Czyn Katolicki na falach eteru”, poświęcony Akcji Katolickiej. – przypomniał ks. Frukacz.

W części artystycznej sympozjum wystąpili: Dariusz Kowalski – aktor Teatru Nowego w Łodzi i kwartet smyczkowy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Uczestnicy sympozjum wysłuchali utworów poetyckich m. in. Karola Wojtyły: poemat „Wigilia wielkanocna 1966”, Cypriana Kamila Norwida i Romana Brandstaettera.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-04 16:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dary Ducha dla konsekrowanych

O. Tomasz Lisowski CFM

Więcej ...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły czasu z kościoła „Klarysek”

2024-11-12 19:58

pl.wikipedia.org

„Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek w Bydgoszczy, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke” - napisano w liście dla potomnych, jaki umieszczono w niedawno otwartej kapsule czasu, odkrytej podczas trwającego remontu bydgoskiej świątyni z przełomu XVI i XVII wieku.

Więcej ...

Franciszek spotkał się z uwolnionymi zakładnikami ze Strefy Gazy

2024-11-14 15:26
Papież spotkał się z uwolnionymi zakładnikami Hamasu

PAP/EPA

Papież spotkał się z uwolnionymi zakładnikami Hamasu

Grupa mężczyzn i kobiet, którzy - w wyniku ataku z 7 października 2023 roku - od miesięcy byli przetrzymywani przez Hamas, została dziś rano przyjęta w Watykanie. Wielu z nich niosło tabliczki ze zdjęciami i nazwiskami członków rodzin, którzy są uwięzieni lub zaginieni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Biskupi odpowiadają pokrzywdzonym w Kościele. Wkrótce...

Kościół

Biskupi odpowiadają pokrzywdzonym w Kościele. Wkrótce...

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Wiara

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...