Reklama

Adwent

Niedziela przemyska 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas Adwentu w Kościele to oczekiwanie na przyjście i narodziny Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, Boga-człowieka, zapowiadanego przez Proroków i oczekiwanego przez ludzi od przeszło 4000 lat. To czas oczekiwania na przyjście Boga, naszego Nauczyciela i Zbawiciela. Jest to wielkie wydarzenie wymagające od nas, wyznawców Chrystusa, właściwego i odpowiedniego przygotowania duchowego i modlitewnego na przyjście Pana.
W mgłach mojej pamięci, z dzieciństwa pamiętam uroczyste, poranne Msze św. w okresie Adwentu zwane Roratami, odprawiane po łacinie w rycie trydenckim, na które prowadziła mnie moja Mama. Pamiętam, że o Roratach mówiono już w domu wcześniej, że na nie wyczekiwano jako na coś niezwykłego i uroczystego. I pamiętam, że było wtedy dużo ludzi w naszym kościele.
Nazwa Roraty pochodzi od pierwszych słów pieśni: Rorate coeli de super - Niebiosa rosę spuście nam z góry, która towarzyszy rozpoczęciu Mszy św. W Polsce najstarsze tradycje Mszy św. roratniej sięgają XIII w., kiedy to licznie zgromadzone rzesze wiernych gromadziły się w katedrze wawelskiej a przedstawiciele stanów państwa (król, duchowieństwo, senatorowie, szlachta, rycerze, mieszczanie i chłopi) zapalali jedną świecę wypowiadając słowa: „Jestem gotowy na sąd Boski”. Dzisiaj nawiązaniem do tej tradycji, będącej symbolem naszej gotowości na przyjście Jezusa Chrystusa, są cztery świece zapalane w kolejne niedziele Adwentu.
Adwent to czas naszego czuwania na przyjście Pana, Jezusa Chrystusa. To czas radości i miłości, to czas naszej żywej modlitwy i większego chyba kontaktu z Bogiem. Zauważmy, że w naszym życiu, tak samo zachowujemy się przed narodzeniem oczekiwanego dziecka, jesteśmy dumni, radośni, mili i dobrzy!
Adwent to czas na zastanowienie się nad naszym dotychczasowym życiem, to czas przeprosin i przebaczenia bliźniemu. Wszakże w okresie świąt Bożego Narodzenia - tych radosnych świąt, rodziny powinny być razem, pogodzone i szczęśliwe...
W Adwencie dążmy więc usilnie do zgody w naszych rodzinach, zaufajmy i polecajmy się w modlitwach Bogu, Chrystusowi! Odpowiadajmy miłością na cierpienie i nienawiść, umacniajmy naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Przestańmy przeklinać, bluźnić, kombinować, prześladować, posądzać i dręczyć najbliższych, kłamać. Mówmy pięknym językiem ojczystym. Zachowajmy naszą polską tożsamość i trwajmy w naszym polskim katolicyzmie, trwajmy przy Chrystusie! Naród i Państwo przetrwa tylko wtedy, gdy zachowa swoją tożsamość, obyczajność i wiarę w Boga. Trwajmy więc w wierze w Jedynego Boga, Jezusa Chrystusa. Bądźmy zawsze przygotowani na to, że Bóg może wszystko niespodziewanie zmienić. Ufajmy Bogu. Bądźmy zawsze gotowi na wszystko, pogodzeni z ludźmi i z Bogiem.
Grzeszni, czasem upadli, nawracajmy się. Bóg zawsze na nas czeka. Chrystus jest zawsze z nami. Zwracajmy się do Niego z modlitwą i z miłością pomimo naszego zmęczenia, słabości, zwątpień w wierze i grzechów. Wierzmy, Bóg jest nieskończenie dobry, sprawiedliwy i miłosierny. Niezmierzone jest miłosierdzie Boże! I pamiętajmy zawsze o bojaźni i potędze Bożej, pamiętajmy, że wszystko pochodzi od Boga! Wykorzystajmy dobrze czas Adwentu, abyśmy gdy nadejdzie czas narodzin Jezusa Chrystusa byli weseli i radośni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32
Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01
Rysunek Pietera Bruegla starszego

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:04

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...