Reklama

Dziesiąta Cecyliada

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polickie Dni Muzyki miały w tym roku swoją dziesiątą edycję jako „X Jubileuszowa Cecyliada 2003”. Organizatorami imprezy były: Gmina Police, Miejski Ośrodek Kultury i kościół pw. św. Kazimierza w Policach.
W piątek 21 listopada br. „Cecyliadę” otworzył burmistrz Polic Władysław Diakun, witając bp. Jana Gałeckiego, ks. Jana Kazieczkę, ongiś budownicznego tego kościoła, ks. Leszka Koniecznego, proboszcza parafii, oraz innych księży. Pan Burmistrz powitał też gości z Niemiec, Litwy i Ukrainy oraz wszystkich wykonawców i słuchaczy. Następnie dyrektor MOK Anna Ryl przypomniała krótko dotychczasowe dzieje imprezy, która zaangażowała jak dotąd ponad pięćdziesiąt chórów z kraju i zagranicy.
Na początku koncertu, zapowiadanego przez Mikołaja Szczęsnego, wystąpił założony dziesięć lat temu przez ks. M. Oliwiaka, a obecnie prowadzony przez Piotra Szkockiego Policki Chór Chłopięco-Męski, który wykonał trzy utwory religijne Jacoba Arcadelta i Mikołaja Gomółki. Następnie przed słuchaczami pojawił się Chór Żeński „Gija” z Druskiennik na Litwie. Pod dyrekcją Janiny Macewicz zaśpiewał on pieśń Oj puszczo, puszczo Mikolajusa Konstantinasa Ciurlionisa oraz cztery utwory religijne współczesnych kompozytorów litewskich. Prawdziwy gwóźdź programu stanowiła Gloria Antonio Vivaldiego - szeroko rozbudowane 12-częściowe dzieło. Wykonawcami byli: Kameralny Chór Akademii Rolniczej w Szczecinie, Zespół Wokalny „Non Serio”, Orkiestra Kameralna „Academia” oraz solistki Grażyna Flicińska-Panfil - sopran i Ewa Filipowicz - mezzosopran.
Dyrygentka Iwona Wiśniewska-Salamon wydobyła wszelkie walory tej barokowej kompozycji, ukazując mistrzostwo jej faktury i piękno harmonii. Ksiądz Biskup podziękował artystom i udzielił błogosławieństwa. Następnie do wykonawców Glorii dołączyły wspomniany Policki Chór Chłopięco-Męski oraz Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, by wspólnie zaprezentować fragment Ody do radości z finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, tym uroczystym akcentem kończąc inauguracyjny koncert „X Cecyliady”.
Po sobotnim, cieszącym się dużym powodzeniem, recitalu Edyty Geppert w Miejskim Ośrodku Kultury trzy polickie zespoły chóralne i chór litewski, do których dołączył polonijny chór „Soli Deo” z Niemiec, spotkały się ponownie w niedzielę 23 listopada w kościele pw. św. Kazimierza i swoim śpiewem uświetniły pontyfikalną Mszę św. ku czci Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Liturgii przewodniczył bp Jan Gałecki, który sprawował ją w intencji „Cecyliady”. Po Eucharystii wystąpił Chór Żeński „Gija” z ponadpółgodzinnym programem, w którym znalazły się pieśni Ciurlionisa i innych kompozytorów litewskich oraz Mendelssohna i Mozarta, a także - tu ukłon w stronę polskich słuchaczy - pieśń Hej, przeleciał ptaszek Tadeusza Sygietyńskiego zaśpiewany po litewsku i po polsku. Dyrygowała i zapowiadała kolejne utwory Janina Macewicz, akompaniowała Kestutis Bieliukas.
Dziesiąta Cecyliada, choć nieco skromniejsza niż poprzednie, była jak zwykle świetnie zorganizowana i cieszyła się dużym zainteresowaniem policzan i osób przyjezdnych, którzy rzęsistymi oklaskami kwitowali poszczególne występy podczas koncertów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst