Reklama

Europa

Ukraina: ekspert uważa, że Patriarchat Moskiewski usiłuje panować w świecie prawosławnym

2016-06-15 17:03

WIKIPEDIA

Dyskredytując ideę Soboru Wszechprawosławnego Patriarchat Moskiewski dąży do dominacji w świecie prawosławnym – uważa wicedyrektor Naukowo-Badawczego Instytutu Ukrainoznawstwa Ministerstwa Oświaty Ukrainy Arsen Zinczenko. W komentarzu z kijowskim rosyjskojęzycznym dziennikiem „Obozriewatiel” odniósł się on do niedawnej decyzji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) o jego odmowie udziału w rozpoczynającym się 16 czerwca na Krecie Soborze.

Wyjaśniając przyczyny takiego stanowiska Moskwy, ekspert oświadczył, że „sprawa polega na tym, że RKP dąży do panowania w światowym prawosławiu właśnie w taki sposób, czyli przez dyskredytację idei soborowej”, dodając, że jest to tradycja, „sięgająca jeszcze czasów stalinowskich”. Zdaniem Zinczenki „chęć storpedowania Soboru to tradycyjne chwyty Moskwy z jej próbami siania wszędzie rozłamu i zamętu i w tym mętnym morzu zamętu i rozbieżności wysuwania roszczeń do panowania”. Rosja postępuje tak zarówno w polityce, jak i na płaszczyźnie kościelnej i stanowi to istotę „hybrydowej polityki Moskwy” – jest przekonany ukraiński naukowiec.

Zwrócił następnie uwagę na istotną różnicę między głowami Patriarchatów: Konstantynopolskiego i Moskiewskiego: ten pierwszy nie zależy od państwa świeckiego w takim stopniu, jak ten drugi, który jest wprost uzależniony od Kremla. „Dlatego ze względu na dawność tradycji duchowej, mając świadomość zadań i potrzeb prawosławia, patriarcha ekumeniczny winien dążyć do odbycia Soboru” – podkreślił Zinczenko.

Przypomniał, że zapotrzebowanie na to wydarzenie liczy ponad tysiąc lat i dodał, że świat prawosławny potrzebuje tego w celu wypracowania swych stałych podstaw organizacyjnych, a nawet wyznaniowych. „I jako pierwszy hierarcha patriarcha ekumeniczny ma do tego [zwołania Soboru - KAI] wszelkie podstawy zarówno historyczne, jak i duchowe” – jest przekonany rozmówca gazety.

Reklama

Święty i Wielki Sobór Wszechprawosławny ma się zebrać na greckiej wyspie Krecie w dniach 16-26 czerwca. Należy podkreślić, że przygotowania do niego trwały prawie 55 lat, jako że I Narada Wszechprawosławna z tego cyklu odbyła się w dniach 24-30 września 1961 na greckiej wyspie Rodos. Zaproponowano na niej obszerny katalog zagadnień, którymi należałoby się zająć w ramach przygotowań do przyszłego Soboru. Później prace w tym kierunku trwały z krótszymi lub dłuższymi przerwami do początku XXI wieku i dopiero od połowy pierwszego dziesięciolecia obecnego wieku zaczęto podejmować bardziej konkretne decyzja i cała sprawa ruszyła z martwego punktu.

W dniach 6-9 marca 2014 na naradzie w siedzibie patriarchy w dzielnicy Stambułu – Fanarze zwierzchnicy i przedstawiciele 13 Kościołów autokefalicznych postanowili, że Wielki Sobór Prawosławia (po grecku: Megali Sýnodos tis Orthodoksías) odbędzie się na wiosnę 2016 właśnie w Fanarze. A ostateczny termin i miejsce obrad ustalono na podobnej naradzie (Synaksis) w Chambésy koło Genewy w styczniu br. Ze względu na napięcia między Moskwą a Ankarą i związane z tym bardzo prawdopodobne uniemożliwienie delegacji RKP wjazdu na teren Turcji uzgodniono, że miejscem obrad będzie Kreta. Politycznie jest ona częścią Grecji, ale pod względem kościelnym podlega Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki w dialogu z prawosławiem

2020-01-19 20:04

ks. Paweł Kłys

Boże Narodzenie w cerkwii

Nawiązane przy okazji Soboru Watykańskiego II kontakty z Kościołami prawosławnymi doprowadziły najpierw do spotkania papieża Pawła VI z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem w styczniu 1964 r. w Jerozolimie. W ciągu minionego półwiecza relacje te przeżywały swe wzloty i upadki.

Więcej ...

Papież zadecydował: kard. Schönborn pozostaje arcybiskupem Wiednia

2020-01-21 13:19

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Papież Franciszek zadecydował, że również po ukończeniu 75. roku życia kard. Christoph Schönborn pozostanie arcybiskupem Wiednia na razie na czas nieokreślony. O papieskiej decyzji Watykan poinformował kardynała 21 stycznia, w przededniu jego 75. urodzin.

Więcej ...

W setną rocznicę urodzin F. Felliniego Watykan chce przypomnieć jego związki z religią

2020-01-22 08:43

wikipedia.org

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Federico Felliniego kilka instytucji watykańskich i rzymskich przygotowało projekt, mający za zadanie ukazanie osobistej wiary słynnego włoskiego reżysera i tematyki religijnej w jego filmach. Pomysłodawcami przedsięwzięcia, zatytułowanego „Potrzebuję wierzyć. Federico Fellini a sacrum”, są Papieski Uniwersytet Salezjański, Instytut Nauk Religijnych im. Aberto Marvellego i Ośrodek Kulturalny im. Pawła VI w Rimini we współpracy z krytykami filmowymi, naukowcami i przyjaciółmi twórcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra