Reklama

Wojciech Mścichowski
Ks. Stanisław Rospondek

Złoty jubilat - kapłan, żołnierz, patriota

2016-06-27 13:30

Wojciech Mścichowski

„Siłę i dostojność kapłana i żołnierza stanowi jedno. Jeden i drugi uświadamia sobie, w każdej chwili, za co ma umierać. Obowiązek ma jedną tylko formę, a honor jedną drogę przed sobą” - te słowa nieżyjącego już kapłana archidiecezji częstochowskiej, ks. Bogumiła Kasprzaka, doskonale charakteryzują bogaty życiorys obchodzącego w tych dniach Złoty Jubileusz kapłaństwa księdza Stanisława Rospondka.

Podczas 50 letniej posługi, przepojone miłością do Boga i Ojczyzny serce, rozum i patriotycznego ducha starał się wkomponować w życie parafialnych świątyń i wojskowych kaplic Krakowa, Warszawy, Żar, Kielc, Kalisza, Łodzi, Świetego Krzyża, Częstochowy i Rędzin. Ofiarną posługą wszędzie zjednywał sobie serca zarówno żołnierzy, pełniąc funkcję kapelana Wojska Polskiego, jak i osób świeckich w parafiach cywilnych.

Ostatnią placówką przed przejściem w stan spoczynku była częstochowska parafia św. Jadwigi Śląskiej w dzielnicy Bór Wypalanki. Jego umiłowanie Boga, Honoru i Ojczyzny, płomienne kazania i ojcowski sposób bycia promieniował na otoczenie, czyniąc parafię bastionem patriotyzmu, narodowej tradycji, miejscem spotkań kombatantów i młodzieży szkół mundurowych.

Reklama

Ukoronowaniem jubileuszu kapłaństwa stała się Msza św. odprawiona 26 czerwca w rodzinnej parafii p. w. św. Otylii w Rędzinach. To przy tym ołtarzu Jubilat przed 50 laty odprawił pierwszą Eucharystię. Minęły lata, któż zliczy odprawione w tym czasie Msze św., udzielone Komunie św. , chrzty, sakramenty chorych, pogrzeby, śluby, radości i smutki, które przeżywał z powierzoną sobie owczarnią.

Były wzloty i upadki, chwile zwątpienia i satysfakcji, jednak słowa Jana Pawła II usłyszane w Kielcach w 1991r. -”Czasy dzisiejsze, jak żadne inne, domagają się kapłanów ofiarnych, prawdziwie ubogich i bezinteresownych” wtopiły się w jego życiorys i kapłańską posługę.

Podczas jubileuszowej Eucharystii nie zabrakło generalicji, druhów z wojska, przyjaciół ze świata polityki, kultury, medycyny, delegacji poprzednich parafii, duchowieństwa, członków formacji Polskich Drużyn Strzeleckich, organizacji, stowarzyszeń i bractw. Rodzicielskiego błogosławieństwa u stóp ołtarza udzielili Jubilatowi przybyli na uroczystość rodzice Prezydenta RP Janina i Jan Duda.

W słowie do wiernych, kolega kursowy Jubilata, znany muzykolog, ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał obdarzone wielorakimi talentami życie księdza Stanisława, jego kapłańską służbę Bogu i ludziom zarówno w parafiach, jak i na wojskowych poligonach. Życie pełne dobroci, pokory, oddania sprawom Ojczyzny.

Do licznych Komunii św. w intencji Jubilata dołączono kwiaty i z serc płynące życzenia. Swoistym muzycznym bukietem stał się zaprezentowany po części liturgicznej występ warszawskiej Orkiestry Kameralnej „Romantica” z udziałem solistów Małgorzaty Długosz, Ryszarda Wróblewskiego i Roberta Dymowskiego.

Nie zabrakło honorowego obywatelstwa Gminy Rędziny, odznaczeń, okolicznościowych statuetek, listów gratulacyjnych, w tym od Premier Beaty Szydło i znaków pamięci od przyjaciół. W tym uroczystym dniu z rędzińskiego wzgórza popłynęły radosne słowa głoszące wszem i wobec, że ich rodak po kolejnych etapach służby powrócił w macierzyste strony, aby swoją służbą Kościołowi i Ojczyźnie wypraszać łaski dla tutejszych mieszkańców, przypominać jak być prawdziwym Polakiem, głosząc chwałę Boga i podążając za Chrystusem.

Miłą i zobowiązującą pamiątką jubileuszu stały się biało-czerwone różańce z krzyżykiem oznaczonym orłem w koronie, wręczone wszystkim uczestnikom uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Złoty jubileusz ks. Stanisława Rospondka
Tagi:
kapłan kapłan

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Wieczernik Ducha

Wieczernik Ducha

Parkrun Częstochowa

Parkrun Częstochowa

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Jurajska Padwa odnowiona

Jurajska Padwa odnowiona

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem