Reklama

Marian Sztajner
Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

„Rzeczpospolita parafialna” - ruszył nowy projekt „Niedzieli”

2016-07-03 21:19

Marian Banasik

„Kościół ze swojej natury jest misyjny, jak nauczał św. Jan Paweł II” – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 3 lipca przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, w dzielnicy Raków.

Msza św. celebrowana była w ramach inicjatywy „Rzeczpospolita Parafialna” - nowej inicjatywy ewangelizacyjnej i duszpasterskiej „Niedzieli”. Jak podkreślił na początku Mszy św. ks. Marek Kundzicz proboszcz parafii na Rakowie „obecność „Niedzieli” i jej pracowników w naszej parafii dzisiaj jest znakiem tego, jak ważna jest misja Kościoła”.

W homilii ks. Mariusz Frukacz przypomniał, że „każdy z nas na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania uczestniczy w misji Kościoła” - Każdy z nas jest wezwany do tego, aby dać świadectwo o Chrystusie i Jego Ewangelii. Ta misja i świadectwo wymaga trudu, a nawet cierpienia i doświadczenia krzyża – mówił ks. Frukacz i dodał, że „ dzisiaj świadkowie Chrystusa idą do świata jak owce między wilki”.

Reklama

„We współczesnym świecie nie brakuje wilków, którzy chcą zaatakować, przeszkodzić w głoszeniu Ewangelii i prawdy Chrystusowej” – kontynuował ks. Frukacz.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „w głoszeniu Ewangelii nie chodzi o osobisty sukces, własną opinię, ale to głoszenie oznacza niesienie miłości”.

Nawiązując do tekstu Ewangelii ks. Frukacz przypomniał słowa św. Grzegorza Wielkiego, który powiedział: „Nasz Pan i Odkupiciel oto po dwóch wysyła uczniów, aby nauczali; dwa są bowiem przykazania miłości: miłość Boga i miłość bliźniego (...) Po dwóch Pan wysyła uczniów, aby nauczali, przez co nam milcząco wskazuje, iż kto ni ma miłości, nie powinien w żadnym razie podejmować się nauczania (...) Stosownie zaś powiedziano, iż Pan wysłał uczniów przed sobą do każdego miasta i miejsca, dokąd miał przyjść. Pan bowiem idzie w ślad za swymi kaznodziejami. Pan przybywa zamieszkać w naszej duszy wtedy, gdy poprzedzają Go słowa pouczającego i dzięki temu duch przyjmuje prawdę”.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał, że „w tej szczególnej misji Kościoła od 90 – lat uczestniczy tygodnik katolicki „Niedziela”. - Idzie ona do ludzi, aby zanieść prawdę Chrystusa. Na tej drodze głoszenia Ewangelii tygodnik nasz napotykał i napotyka różne wilki, które są zagrożeniem, kładą przeszkody. Jednak głoszenie prawdy z odwagą jest konieczne – podkreślił redaktor „Niedzieli”.

Ks. Frukacz przypomniał słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który mówił, że „brakiem apostoła jest lęk i bać się trzeba jedynie zdrady Chrystusa za trzydzieści srebrników jałowego spokoju”.

Jako przykład głoszenia odważnej prawdy redaktor „Niedzieli” wskazał na wydaną w serii Biblioteki „Niedzieli” książkę „Paś owce moje” z homiliami i przemówieniami Benedykta XVI. Ks. Frukacz wskazał szczególnie na dwa przemówienia Benedykta XVI, a mianowicie na przemówienie na uniwersytecie w Ratyzbonie i na niewygłoszone przemówienie na rzymskim uniwersytecie La Sapienza – Te dwa przemówienia to bardzo trafna diagnoza czasów współczesnych. To odważne słowa papieża, który przewidział niejako to wszystko czego jesteśmy świadkami w dzisiejszej Europie – mówił ks. Frukacz.

„Tygodnik Katolicki „Niedziela” podobnie jak Benedykt XVI chce być współpracownikiem Prawdy, szczególnie tej, którą jest Chrystus” – kontynuował ks. Frukacz.

Na zakończenie ks. Frukacz podkreślił, że „Niedziela” jest pomocą w misji duszpasterskiej Kościoła i poprosił o modlitwę za redaktorów i pracowników „Niedzieli”, którzy „czynią wszystko, aby prawda Ewangelii i dar pokoju Chrystusowego dotarły do ludzkich serc”.

Po Mszy św. wierni obejrzeli film studia telewizyjnego „Niedzieli” o Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, do którego wprowadzenia merytorycznego dokonał Marian Florek, dyrektor Studia TV Niedzieli. Wierni mogli również zapoznać się z ofertą wydawniczą „Niedzieli”.

„Rzeczpospolita parafialna” to przedsięwzięcie przygotowane przez studio telewizyjne „Niedzieli”. Ma na celu prezentację parafii od strony duszpasterskiej i środowiskowej. Każdy półgodzinny film o parafii będzie emitowany przedpremierowo najpierw w parafii, której dotyczy, a następnie zostanie umieszczony na stronie telewizyjnej „Niedzieli” (HYPERLINK "http://www.tv.niedziela.pl" www.tv.niedziela.pl).

„Kościół jest parafią parafii i w tych podstawowych wspólnotach jest żywy i zbawiający. Dlatego Tygodnik Katolicki „Niedziela” rusza z kolejnym projektem w ramach ścisłej współpracy z Czytelnikami. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma promocji parafii zyska przychylność naszych Czytelników i Widzów” - podkreśla Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.

Tagi:
Niedziela parafia Niedziela

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem