Reklama

Polska

Bp Pindel: wizyta Franciszka w Auschwitz – dyskretne zaproszenie do modlitwy

Wizyta Franciszka na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau będzie dyskretnym zaproszeniem do refleksji i modlitwy wobec okropności zaplanowanej zagłady Żydów, Romów, Polaków i przedstawicieli innych narodów – powiedział w rozmowie z KAI bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Zaplanowana na 29 lipca wizyta papieska w Miejscu Pamięci, zgodnie z życzeniem samego Franciszka, będzie miała charakter modlitwy w milczeniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAI: W diecezji bielsko-żywieckiej 9 miesięczna peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego rozpoczęła się jeszcze przed ogłoszeniem Roku Jubileuszowego przez papieża. Wydaje się więc, że diecezjanie są wyjątkowo dobrze przygotowani do rozważania tematu miłosierdzia w Kościele. Czy peregrynacja Znaków Miłosierdzia, która według słów biskupa, była formą modlitewnego sprowokowania Boga, by działał ze swą nieobliczalną łaską, przygotowała w sposób naturalny diecezjan także do wizyty papieskiej w Polsce i na terenie diecezji?

Bp Roman Pindel: Oba wydarzenia, choć odnosiły się do tematu miłosierdzia, akcentują nieco inny jego aspekt. Peregrynację przeżywaliśmy pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”, co prowadziło nas do odkrywania wpierw tego jak miłosierny jest Ojciec i jak Jego oblicze objawił nam Jezus Chrystus. Z tego miało się rodzić pragnienie upodobnienia do Ojca niebieskiego w miłosierdziu właśnie.
Światowe Dni Młodzieży, dla których przybywa Franciszek, odbywają się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Wydawać by się mogło, że jest to zwrócenie uwagi na inny aspekt. Jednak według schematu trzech katechez, które mają być głoszone do młodzieży przez biskupów w Krakowie, odpowiadają celom i tematom naszej peregrynacji.
Choć więc nie planowaliśmy ani Jubileuszu Miłosierdzia, ani przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, to jednak wciąż krążymy wokół triady: poznać i doświadczyć Bożego miłosierdzia, głosić jak miłosierny jest Bóg oraz czynić miłosierdzie. Jednak sądzę, że ŚDM to wydarzenie o takim dynamizmie, że Bóg działa ponad wszelkimi przygotowaniami, z nieprzewidywalną przez kogokolwiek łaską i miłosierdziem.

- Jakie znaczenie ma wizyta Franciszka w Miejscu Pamięci Auschwitz, znajdującym się na terenie diecezji bielsko-żywieckiej? Czym ta wizyta jest dla diecezjan, ludzi wierzących, mieszkańców ziemi oświęcimskiej?

- Trzeba podkreślić, że wizyta Franciszka w Muzeum Auschwitz-Birkenau jest jakby na zewnątrz naszej diecezji. Papież zapowiada bowiem, że zamierza pozostać w ciszy wobec tego zła, które się tam dokonało w latach wojny. Zapewne będzie się modlił, zwłaszcza w tak przejmującym miejscu, jakim jest blok śmierci i cela, w której konkretny człowiek zastrzykiem fenolu „dobił” umierającego z głodu o. Maksymiliana. Nie będzie w tym nic z tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni w czasie spotkań z Janem Pawłem II. Stanowi to dyskretne zaproszenie do refleksji i modlitwy wobec okropności zaplanowanej zagłady Żydów, Romów, Polaków i przedstawicieli innych narodów.

- Czy modlitwa papieska w Miejscu Pamięci, papieża tym razem spoza Europy, przyniesie radykalnie nową refleksję nad nieszczęściem ludzkości?

- Tego nie wiem. Wydaje mi się jednak, że wizyta Benedykta XVI stanowiła absolutnie nowe podejście do Auschwitz, choćby z tego powodu, że przecież papież należy do narodu, który rozpętał okrutną wojnę światową oraz zbudował obozy tego typu co Auschwitz. Nie wiem, jaki to miałby być nowy sposób refleksji papieża, który osobiście nie doświadczył II wojny światowej, a swoją obecność w Auschwitz świadomie kształtuje według wzorca właśnie Benedykta XVI. To wynika z dotychczasowych planów jego pobytu w Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Rozmawiał Robert Karp
***
Franciszek odwiedzi tereny byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz i Auschwitz-Birkenau w piątek, 29 lipca. Jego wizyta będzie miała charakter modlitwy w milczeniu. Papież odwiedzi obie części obozu: Auschwitz I, gdzie przejdzie przez bramę „Arbeit macht frei”, spotka się z byłymi więźniami i ocalałymi z Zagłady, odda hołd przed Ścianą Śmierci i zejdzie do celi, w której zastrzykiem fenolu został zamordowany o. Maksymilian Kolbe. Następnie uda się do Birkenau, gdzie przemieści się wzdłuż całej rampy, od Bramy Śmierci aż po pomnik, przejdzie wzdłuż tablic upamiętniających ofiary
Nie zostaną wygłoszone żadne przemówienia, zaplanowano jedynie recytację przez naczelnego rabina Polski Psalmu 130, zatytułowanego „Z otchłani grzechu ku Bożemu miłosierdziu”.
Wizyta papieża odbywać się będzie w dniu, w którym najprawdopodobniej przypada 75. rocznica apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za Franciszka Gajowniczka, wybranego przez Niemców na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-07-04 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież otrzymał od biskupów Japonii papamobil – Toyotę napędzaną wodorem

Katoliccy biskupi Japonii podarowali Franciszkowi papamobil – samochód najnowszej generacji, napędzany wodorem. Według włoskiego dziennika „Il Messaggero” delegacja japońska przekazała papieżowi Toyotę Mirai po środowej audiencji ogólnej 7 października. W skład delegacji wchodzili ksiądz, reprezentujący episkopat Japonii, ambasador Japonii przy Stolicy Apostolskiej, Seiji Okada oraz dwaj przedstawiciele Toyoty: na Europę i we Włoszech.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?