Reklama

Zachować dziedzictwo przodków

W dobie McDonald’sów i coca-coli nieocenione są inicjatywy zmierzające do zachowania dziedzictwa kultury polskiej - w tym bogatego dorobku wsi łowickiej. Dzieło to podjęło m.in. Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze „Łowiczanie”, z siedzibą w Łowiczu, przy ulicy Stanisławskiego 23.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z propozycji jest widowisko zatytułowane Łowicka bajka muzyczna. Od kwietnia 1999 r. obejrzało je przeszło 3 tys. osób. Dwunasta prezentacja przedstawienia, a druga w 2003 r. miała miejsce niedawno, 26 listopada w kinie „Bzura” w Łowiczu. Spektakl przygotowuje i przedstawia Zespół „Łowiczanie” Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze. Współorganizatorami tej propozycji scenicznej są Łowicki Ośrodek Kultury i Stowarzyszenia Regionalne Wsi Urzecze.
Adresatami „Łowickiej bajki muzycznej” są dzieci ze szkół podstawowych - tym razem z Bednar, Gaju, Kąt oraz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sochaczewie i z Pijarskiej Szkoły Podstawowej im. Królowej Pokoju w Łowiczu.
Bajka ta jest propozycją Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze „Łowiczanie” do programu oświaty pod nazwą „Dziedzictwo kulturowe w regionie”. W scenerii regionalnej, z udziałem kapeli łowickiej, twórców i artystów ludowych, na przykładzie dwóch sierot - pracowitej i leniwej, ukazana została pochwała dobra, pracowitości, uczciwości i przywiązania do tradycji. Przedstawienie to w urokliwy i przystępny dla dzieci sposób przekonuje, że te wartości są stałe i zawsze zwyciężają.
Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze ma w swej ofercie także szereg innych bardzo ciekawych propozycji. Grupy turystów mogą podziwiać w skansenie w Maurzycach - oddalonych od Łowicza o 6 km - prezentację „Wesela łowickiego”. Turyści jako goście weselni przyjmowani są przez Zespół „Łowiczanie” wraz z kapelą w strojach ludowych śpiewami gwarowymi, tańcem i poczęstunkiem. Od 1994 r. na weselu gościło 5500 turystów z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki i Australii! „Wesele łowickie” jest też prezentowane w skansenie w Granicy na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. J. R. Kobenzów Kampinoskiego Parku Narodowego.
Stowarzyszenie proponuje także obejrzenie widowisk scenicznych w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe w regionie”. Oprócz wspomnianej wyżej „Łowickiej bajki muzycznej” można obejrzeć przedstawienie pt. „Gałązka jaśminu” w scenerii regionalnej, z udziałem kapeli i twórców ludowych. Bogactwo kultury wsi łowickiej ukazane jest na kanwie historii miłosnej rozłączonej przez los pary młodej. Jest to przedstawienie głęboko zakorzenione w przeszłości, ale z przesłaniem na przyszłość. Od 1996 r. obejrzało je ponad 5 tys. osób!
Inne propozycje to programy artystyczne z cyklu „Łowicka tęcza”, „Józef Chełmoński - synonim polskości”, scenka patriotyczna „Przed łowicką kapliczką”, dożynki urozmaicone tańcami, śpiewami, przyśpiewkami okazjonalnymi, gawędami i zwyczajowymi obrzędami.
Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze „Łowiczanie” publikuje także wydawnictwa regionalne. Wydano już cztery edycje widokówek (31 rodzajów): „Wesele Łowickie”, „Łowicz i okolice”, „Łowicz - Arkadia - Nieborów”, „Najlepsze życzenia”, „Wesołych Świąt”, „Szczęśliwego Nowego Roku”. Nakładem Stowarzyszenia można było nabyć koperty łowickie z kogutkiem, folder „Łowiczanie”, kalendarz-plakat „Ziemia Łowicka” i kalendarzyki na lata 2000, 2001, 2002, 2003. Inne publikacje to folder-składanka, plakat „Wesele Łowickie na Mazowszu” i praca Edwarda Lebiody „Łowickie rolnictwo i ogrodnictwo od XIV do XX w.”.
Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze „Łowiczanie” zaprasza do współpracy wszystkie osoby zainteresowane uchronieniem od zapomnienia mieniącego się bogato wszystkimi kolorami tęczy dorobku niezliczonych pokoleń naszych przodków. Tel./fax (0-46) 837-78-53 lub (0501) 149-020.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tylko wierz

2024-06-25 14:15

Niedziela Ogólnopolska 26/2024, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Więcej ...

Bóg nic nie czyni bez naszego zaangażowania

2024-06-30 14:12

ks. Łukasz Romańczuk

W ramach Dnia Marynarza Rzecznego, w katedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...