Reklama

O. Władysław Wołoszyn SJ Honorowym Obywatelem Torunia (1)

Ślady obecności

Do Galerii Honorowych Obywateli Torunia pędzla prof. Bogdana Przybylińskiego, wśród których znajdują się: gen. Józef Haller, marsz. Ferdynand Foch, marsz. Józef Piłsudski, marsz. Edward Rydz-Śmigły, dr Wanda Szuman, dr Elżbieta Zawacka, prof. Wilhelmina Iwanowska, Ojciec Święty Jan Paweł II, prof. Marian Biskup, prof. Artur Hutnikiewicz, przybył w ostatnim czasie jedenasty portret o. Władysława Wołoszyna, jezuity, duszpasterza akademickiego w Toruniu w latach 1963-88.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadanie tego tytułu o. Wołoszynowi nastąpiło w czasie uroczystej sesji Rady Miasta Torunia 29 listopada 2003 r. na mocy uchwały Rady, podjętej 24 lipca ub. r. na wniosek Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z dnia 6 maja ub. r., podpisany przez rektora prof. Jana Kopcewicza. W uzasadnieniu uchwały zostały uwzględnione następujące zasługi Ojca: wieloletnia pełna poświęcenia działalność religijna, edukacyjna, kulturalna i społeczna; uczynienie Duszpasterstwa Akademickiego Torunia jednym z najbardziej liczących się duszpasterstw w Polsce; stworzenie silnego i dynamicznego, cenionego w całej Polsce ośrodka intelektualnego, poprzez współpracę z wybitnymi prelegentami - duchownymi i świeckimi; szczególna postawa i ogromny wpływ jego osobowości, pomagający społeczności Torunia przetrwać okresy wielkich napięć społecznych i przełomów politycznych (marzec 1968, stan wojenny); niekłamany autorytet moralny, kształtowanie atmosfery Torunia okresu transformacji społeczno-politycznej oraz trwałość wyznawanych i praktykowanych zasad, które spowodowały, że stał się przewodnikiem duchowym kilku pokoleń torunian. Tych zaś było wielu; wystarczy sięgnąć do książki, zawierającej wypowiedzi „dłużników” o. Władysława, zebrane przez Bożenę Słomińską, pt. Ślady obecności ojca Władysława Wołoszyna w naszym życiu, wydanej przez Wydawnictwo UMK.
Jednak ani te wielkie zasługi dla środowiska, ani te indywidualne, zebrane w książce, nie wyczerpują wartości osoby Ojca Władysława, nastawionej na służenie wielu, na odważną pracę często „od podstaw” w trudnym czasie lat 60., 70. i 80., a także na bardzo osobowy kontakt z drugim człowiekiem, niezależnie od wyznawanych poglądów i przekonań, zawsze w duchu dialogu. Fundamentem tych wartości była silna wiara oraz hart ducha, na który nie bez wpływu były lata spędzone w czasie wojny z rodziną na Syberii. Był autorytetem, a jednocześnie bliskim człowiekiem, służącym radą i pomocą, pozwalającym mówić do siebie po imieniu lub bardziej bezpośrednio - „Tedy”.
Do pracy duszpasterskiej, którą rozpoczął przybywając do Torunia przed czterdziestu laty, nie był o. Władysław przygotowany (pragnął poświęcić się dalszym studiom w zakresie teologii orientalnej). Uczył się tej roli, gdy został do niej powołany. Codzienne całotygodniowe zajęcia grup: teologicznej, biblijnej, filozoficznej, społecznej, antropologicznej, liturgicznej, kulturalnej, później także oazowej, Odnowy w Duchu Świętym, odbywały się w skromnej salce DA przy ul. Piekary. Wypełniony spotkaniami tydzień wieńczyły Msze św. z homilią dialogowaną, będącą wspólną refleksją nad czytaniami liturgicznymi. Formację duchową studentów pogłębiały sześciodniowe rekolekcje wielkopostne i rekolekcje zamknięte w Pelplinie, pielgrzymki na dzień modlitw do Częstochowy, a także obozy w górach, w czasie których obowiązkowe były rozważania nad zadaną lekturą. O. Wołoszyn był także kapelanem KIK-u, a dzieci członków Klubu - uczniowie szkoły średniej - stanowiły odrębną grupę formacyjną, tzw. przedszkole. W salce DA działał teatrzyk studencki, odbywały się wystawy, koncerty, wieczorki literacko-muzyczne. Ambitny księgozbiór oraz bieżące numery czasopism: Więź, Znak, Dialog, Tygodnik Powszechny, W Drodze dostępne były w bibliotece DA.
Tłumy torunian przyciągały niedzielne Msze św. o godz. 12.00, których ważnym punktem były kazania. Na kanwie czytań liturgicznych o. Wołoszyn pokazywał realia tego świata, prawdę i kłamstwo, uczulał na problematykę moralną. Czynił to w oparciu o przegląd aktualnej prasy, rozprawiając się z publicystami ośmieszającymi wartości religijne, zwłaszcza związanymi ze środowiskiem Argumentów oraz Faktów i Myśli, zwracając także uwagę na istotne wydarzenia kulturalne i ucząc krytycznej, samodzielnej ich oceny.
Społeczność toruńska w trudnym czasie wzmożonej inwigilacji ze strony Służby Bezpieczeństwa, zastraszania studentów i pracowników, walki z Kościołem, znajdowała w Duszpasterstwie silne oparcie. Nie da się przecenić wartości cotygodniowych wykładów, które odbywały się początkowo w salce DA, potem w niejednokrotnie wypełnionym po brzegi kościele Ojców Jezuitów. Dzięki talentowi Duszpasterza ściągali do Torunia najwybitniejsi prelegenci, których nazwisk nie sposób tu wymienić - księża i osoby świeckie, intelektualiści, ludzie kultury, osoby nierzadko związane z opozycją demokratyczną. W 1967 r. konferencję pt. Apostolstwo świeckich wygłosił bp Karol Wojtyła.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst