Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: wystawa medali papieskich

Krzysztof Chwaleba

Ponad 200 medali papieskich z kolekcji ks. dr. Jana Bogumiła Stachowiaka można oglądać w Pałacu Królewskim – Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Zbiór medali został przekazany przez kolekcjonera bp. Edwardowi Janiakowi dla diecezji kaliskiej. Wystawa we Wrocławiu potrwa do 2 października br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wernisażu wystawy pt. „Medale Papieskie” obecny był biskup kaliski Edward Janiak, który przybliżył postać ks. dr. kan. Jana Bogumiła Stachowiaka. – Ks. Jan jest wybitnym znawcą miniaturowych dzieł sztuki, którymi są numizmaty i medale. Poświęcił im kilkanaście publikacji naukowych i zgromadził wielką kolekcję złożoną z prawie 8 tys. monet i ok. 10 tys. medali. Z biegiem czasu, z uwagi na kradzieże uszczuplające jego kolekcję i pogarszający się stan zdrowia, zmuszony był do stopniowego wycofywania się z działalności numizmatycznej i kolekcjonerskiej.

Najcenniejsze obiekty przekazał na moje ręce diecezji kaliskiej 30 listopada 2014 r. podczas uroczystości ku czci św. Andrzeja Apostoła w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze względu na stan zdrowia ks. dr Jan Stachowiak nie mógł przybyć na wernisaż.

Informacje nt. zgromadzonych na wystawie zbiorów przekazali: dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego we Wrocławiu i Krystyna Zięba, kurator Muzeum Sztuki Medalierskiej – oddziału Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

Przybyli na wernisaż mieli okazję obejrzeć bogatą kolekcję medali papieskich zebranych przez kapłana z diecezji kaliskiej.

Kolekcja zebrana przez ks. dr. kan. Jana Bogumiła Stachowiaka liczy ponad 200 obiektów. Pasjonat szczególnie interesował się medalami papieskimi wydawanymi przez Stolicę Apostolską w XV i XVI w. Badania nad historią ich powstania przeprowadził w Archiwum i Muzeum Watykańskim. Na ten temat napisał pracę doktorską pt. „Medale papieskie z lat 1417-1527”.

Prezentowana kolekcja, zawierająca wiele cennych medali, począwszy od XV w. po czasy współczesne pozwala prześledzić historię medalierstwa papieskiego. W skład zbioru wchodzi także licząca 60 obiektów kolekcja polskich i zagranicznych medali związanych z papieżem Janem Pawłem II.

Obok medali niemal wszystkich papieży zbiór ks. dr. Jana Stachowiaka zawiera medale z różnych okresów działalności Stolicy Apostolskiej i medale związane z wydarzeniami religijnymi.

Reklama

Z najważniejszych eksponatów można wymienić medal papieża Klemensa XIV wydany z okazji rozwiązania zakonu jezuitów 21 lipca 1773 r. Na medalu widnieje trójka odchodzących jezuitów oraz postacie: Chrystusa, św. Piotra i papieża Klemensa XIV wygłaszającego łacińską maksymę: „Nigdy nie odchodźcie ode mnie wszyscy”. W kolekcji znalazł się też tzw. medal antypapieski wydany w Naumburgu w 1545 r., kiedy to papież Paweł III zaprosił Marcina Lutra na sobór do Trydentu. Trzon kolekcji duchownego stanowią medale włoskie. Znajdują się tu prace takich artystów jak:  Gaspare Morone, Gaspare Mola, artyści z rodu Hamerani, Francesco Bianchi, Ignazio Bianchhi, Pietro Girometti, Giuseppe Girometti, Giuseppe Cerbara, Niccolo Cerbara, Pietro Giampaoli i wielu innych wybitnych medalierów. Współcześni autorzy medali  papieskich to  m.in.: Angelo Grilli, Luigi Terrugi, Enrico Manfrini, Mauro Baldessari, Raoul Vistoli, Annalisa Massini. Oprócz medali włoskich w kolekcji znajdują się medale wydawane w Niemczech – fragmenty dwóch serii medalierskich emitowanych w Norymberdze w pierwszej połowie XVIII w. oraz medale polskie poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II. Medale papieskie wykonywane są na całym świecie, a projektantami tych dzieł są zarówno uznani artyści medalierzy jak i plastycy amatorzy. Szczegółowe informacje nt. kolekcji można znaleźć w specjalnie wydanym na tę okazję katalogu.

Organizatorami wystawy są: biskup kaliski dr Edward Janiak i dyrektor Muzeum Miejskiego we Wrocławiu dr Maciej Łagiewski.

Ks. dr Jan Stachowiak urodził się 17 lipca 1935 r. w Tłokach k. Wolsztyna. Jesienią 1950 r. podjął naukę w Niższym Seminarium Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie. Dalszą naukę kontynuował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 maja 1960 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka w Archikatedrze Poznańskiej. Był wikariuszem w Sarnowej, Ostrowie Wielkopolskim, Kępnie, Swarzędzu, Mąkoszycach, Koźminie i Przedborowie, gdzie z czasem objął urząd proboszcza. W grudniu 1999 r. otrzymał tytuł kanonika honorowego Kapituły Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Reklama

Na drogę nauki, której poświęcił się z pełną pasją, wstąpił jak sam o tym mówi żartobliwie, gdy miał zaledwie rok życia. Wtedy mama położyła przed nim książkę, różaniec i srebrną monetę polską z 1932 r. z podobizną Nike. Wybrał monetę i to w opowieściach rodzinnych, tłumaczyło jego późniejszą pasję kolekcjonerską i działania na polu naukowym. Zarówno praca magisterska napisana przez niego w 1979 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jak i praca doktorska z 1988 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu poświęcone były numizmatyce i medalierstwu.

Zbiór duchownego składa się z 204 miniaturowych dzieł sztuki sakralnej. W jego skład wchodzi 60 medali wydawanych od 1417 r. przez wszystkich papieży dla upamiętnienia najważniejszych wydarzeń ich pontyfikatów. W kolekcji tej, obejmującej medale od papieża Marcina V do papieża Franciszka, brakuje tylko medalu Piusa III, którego pontyfikat w 1503 r. trwał zaledwie 26 dni. W zbiorze jest 60 medali z wizerunkiem św. Jana Pawła II, a pozostałą jego część stanowią medale poświęcone Stolicy Apostolskiej, wśród których jest medal Sede Vacante wydany we wrześniu 1978 r. po śmierci Jana Pawła I.

Ks. dr Jan Stachowiak wraz z kolekcją medali ofiarował do zbiorów Muzeum Diecezji Kaliskiej bogatą bibliotekę numizmatyczną oraz kilkadziesiąt teczek z dokumentacją dotyczącą sztuki medalierskiej i monet papieskich bitych od 1731 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-06 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa wystawa

Archiwum organizatora

Więcej ...

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...