Tak też jest w przypadku konkursu pt. „Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. Zachęcone sukcesem poprzedniej edycji Szkoła Podstawowa nr 10 i parafia Świętej Trójcy w Będzinie postanowiły po raz drugi zorganizować konkurs. Do grona organizatorów dołączyło także Muzeum Zagłębia. Patronat nad imprezą objął ks. Mieczysław Miarka, dziekan dekanatu będzińskiego. 11 stycznia w domu parafialnym im. Jana Pawła II w Będzinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród.
Bogactwo i różnorodność
Reklama
„Konkurs na szopkę bożonarodzeniową adresowany był do uczniów szkół podstawowych w kategorii wiekowej klas I-III i klas IV-VI oraz wychowanków placówek przedszkolnych - dzieci sześcioletnich. W sumie napłynęło 112 prac, w ubiegłym roku było ich 90, wykonanych różnorodnymi technikami, m.in. z wykorzystaniem: drewna, tektury, odlewów gipsowych i mas ceramicznych” - powiedziała Niedzieli Grażyna Cuber, dyrektor SP nr 10 w Będzinie. Komisja w składzie: Romuald Korus, przewodniczący, dziekan ks. Mieczysław Miarka, Roman Goczoł, Marzena Karolczyk, Dobrawa Skonieczna-Gawlik miała nie lada problem z przyznaniem I nagrody. „Jury, aby nie ulegać żadnym naciskom, nie wiedziało, kto jest autorem danej pracy. Przy szopce widniał tylko numer. Najwięcej głosów w kategorii klas I-III zebrała Kinga Marszałek ze SP w Gotkowicach. Zaś w kategorii IV-VI jurorom najbardziej podobała się praca Klaudii Oleksiak” - tłumaczy Ewa Nowicka, koordynator konkursu z ramienia SP nr 10. Kinga Marszałek musiała się wiele natrudzić, wykonując stajenkę bożonarodzeniową. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja dachu. Wykonany on został z kory pokrytej mchem. Na pochwałę zasługują postaci wykonane z dużą starannością z plasteliny. Szopka Klaudii Oleksiak urzekła jurorów tematem związanym z Będzinem. W tle stajenki umieszczony został bowiem będziński zamek z charakterystycznym wzniesieniem. Jednak najwięcej komplementów zyskała praca Mateusza Suszyńskiego, wykorzystująca elementy zaczerpnięte z tradycji ludowej Małopolski i Zagłębia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sponsorzy na medal
Każdy liczący się konkurs daje możliwość wygrania cennych nagród. Laureaci II edycji konkursu szopek w Będzinie na pewno nie będą się czuli zawiedzeni. Do najlepszych trafiły bowiem przepiękne albumy, książki, płyty, słowniki i artykuły szkolne. Nagrody ufundował dziekan ks. Mieczysław Miarka, Fundacja św. Brata Alberta w Będzinie, parafia Świętej Trójcy w Będzinie, SP nr 10 w Będzinie, Wydział Edukacji UM w Będzinie i Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Laureaci II edycji konkursu
Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych: Dzieci sześcioletnie - wyróżnienia Szymon Dłubak - Przedszkole Miejskie nr 5 w Będzinie; Karol Lis, Mateusz Jacak - Oddział Przedszkolny w SP im. T. Kościuszki w Dąbiu; Aleksandra Kozieł - Przedszkole Miejskie nr 10 w Będzinie. Klasy I-III: 1 miejsce: Kinga Marszałek - SP Gotkowice; 2 miejsce Hanna Dudkiewicz - MZS nr 4 w Będzinie; 3 miejsce Łukasz Wiewiórkowski - SP nr 10 w Będzinie. Wyróżnienia: Aleksandra Budna - SP nr 10 w Sosnowcu; Joanna Jarzyna - ZS nr 4 w Dąbrowie Górniczej; Gabriela Najdarek - SP Jerzmanowice. Klasy IV-VI: 1 miejsce Klaudia Oleksiak - MZS nr 1, SP nr 2 w Będzinie; 2 miejsce Kinga Tyrała - SP im. Polakowskiego w Strzyżowicach; 3 miejsce Magda Żak, Natalia Żak - SP nr 10 w Będzinie; 3 miejsce Agata Angielska - SP nr 10 w Będzinie. Wyróżnienia: Aleksandra Brzostek - SP nr 10 w Będzinie; Magdalena Piesak - SP nr 10 w Będzinie; Monika Flasza - SP nr 10 w Będzinie; Klaudia Trzęsimiech - SP nr 10 w Będzinie; Agnieszka Waluszczyk - SP im. A. Szklarskiego w Sarnowie; Maria Rejchert - SP nr 10 w Sosnowcu. Nagrodę specjalną za wykorzystanie elementów ludowych z Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego otrzymał Mateusz Suszyński - SP nr 10 w Będzinie.