Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: bp Nitkiewicz będzie hospitował lekcje religii

Bożena Sztajner/Niedziela

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz zapowiedział 3 września w Sandomierzu, że podczas rozpoczynającej się kolejnej serii wizytacji kanonicznych parafii będzie hospitował zajęcia prowadzone przez katechetów. Przed rozpoczęciem nowego roku katechetyczno-formacyjnego odbyła się kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży uczących religii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wspólnej Eucharystii odprawionej w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz odbyło się spotkanie z osobami uczącymi religii w szkołach w auli Katolickiego Domu Kultury.

W wystąpieniu skierowanym do katechetów bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę, że katecheza jest drogą prowadzącą ku Chrystusowi, aby uznać w Nim jedynego Pana i Mistrza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dlatego katecheta i katechizowany muszą stale składać swoje wyznanie wiary. Potrzeba, żeby było ono nieustannie ponawiane, a Chrystusowa tożsamość pogłębiana. W ten sposób stajemy się mocniejsi w wierze i bardziej czytelni. Jako chrześcijanie mamy być przecież dostrzegalni nawet pośród największych ciemności tego świata – podkreślał ordynariusz.

- Musimy oczywiście zacząć od samych siebie. Ktoś powie, że poświęca wiele sił na przygotowanie i przeprowadzenie katechezy. Tak powinno być. Jednak jak mówi Matka Teresa z Kalkuty, która jutro zostanie kanonizowana, dużo zależy od tego, ile miłości jest w tym, co dajemy drugiej osobie, w tym wypadku uczniom – dodawał hierarcha.

Zdaniem biskupa, katecheza ma wyzwalać w katechizowanym pragnienie czynienia dobra, powinna prowokować dobre uczynki.

- Jeśli w procesie edukacyjnym dużą rolę odgrywają sprawdziany, ćwiczenia, to takim sprawdzianem skuteczności katechezy jest zaangażowanie w parafialne grupy Caritas, w wolontariat, czy uczestnictwo w różnych inicjatywach mających na celu dobro wspólne – wskazywał pasterz diecezji.

Biskup podzielił się z zebranymi obserwacjami dokonywanymi przy okazji odwiedzin parafii. Mówił o sytuacji, gdy młodzi, szczególnie przygotowujący się do bierzmowania, przychodzą do zakrystii po wpis potwierdzający ich uczestnictwo we Mszy św. Wyraził wolę, by wykazali się także konkretnymi uczynkami miłosierdzia.

- Osobiście bardziej bym się cieszył, żeby młody człowiek uczestniczący w katechezie mógł wykazać się jednocześnie konkretnymi uczynki miłości wobec potrzebujących, chorych, starszych. Żeby je wykonywał sam, a także wespół z katechetą, z rówieśnikami, we wspólnocie – zaapelował hierarcha.

Reklama

- Te uczynki kształtują skuteczniej, niż różne pobożnościowe praktyki, z których naturalnie nie można rezygnować, ale mam wrażenie, że czasami kierujemy się minimalizmem. Tymczasem przez chrzest zostaliśmy powołani do wielkich rzeczy i katecheza powinna nam to uświadamiać – wskazywał ordynariusz.

Na zakończenie swego wystąpienia bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował katechetom za ich zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży.

Za szczególne zaangażowanie w działania katechetyczne złożono także podziękowania katechetom: Jolancie Sygnietowskiej, Teresie Szustak, Grażynie Ufniarz i ks. Adamowi Lechwarowi.

Uczestnicy spotkania wysłuchali także wystąpienia dr. Elżbiety Młyńskiej, która mówiła na temat współczesnego malarstwa jako pomocniczego źródła treści katechezy.

W części informacyjnej kongregacji katechetycznej poruszano sprawy zagadnień dydaktycznych rozpoczynającego się roku katechetycznego oraz inicjatyw duszpasterskich.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-03 17:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Nie taki uczeń straszny…”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2014, str. 6

Archiwum Przemysława Włodarczyka

Więcej ...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim