Jednak luterańscy biskupi zdecydowali, że w Kościele nadal będą możliwe jedynie małżeństwa heteroseksualne. Jednocześnie zapewnili, że Kościół „nie odwraca się od seksualnych i genderowych mniejszości ani od tęczowych rodzin”, które nadal będą przyjmowane z całym szacunkiem.
Uchwalenie ustawy legalizującej małżeństwa homoseksualne przez parlament w listopadzie 2014 r. spotkało się z życzliwym przyjęciem abp. Mäkinena. Jednak w proteście przeciwko temu 3 tys. wiernych odeszło z Kościoła. Obecnie zwierzchnik fińskich luteran przyznał, że decyzja biskupów może rozczarować ludzi, którzy oczekiwali innego rozstrzygnięcia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na razie nie wiadomo, czy duchowny, który jednak dopuściłby do ślubu kościelnego pary jednopłciowej poniósłby jakieś konsekwencje z tego powodu.
Przyjęte przez luterańskich biskupów stanowisko umożliwia jednak modlitwę pastora z osobami, które zawarły ślub homoseksualny i w ich intencji.
Przyjęta w Finlandii ustawa zapewnia parom homoseksualnym takie same prawa jak małżeństwom heteroseksualnym, łącznie z adopcją dzieci i noszeniem tego samego nazwiska. W marcu 2017 r. Finlandia stanie się 12 państwem Europy, które zezwala na małżeństwa osób tej samej płci.
Do Kościoła luterańskiego należy około 75 proc. mieszkańców Finlandii.