Reklama

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Wielki bal w Legnicy

Pielgrzymki, Msze św., katechezy to ważne elementy pracy Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych. Jednak dbałość o życie religijne niepełnosprawnych nie wyczerpuje wszystkich działań, jakie podejmują dekanalni wolontariusze wraz ze swoimi podopiecznymi. Ważną rzeczą pozostaje także organizowanie czasu wolnego i stwarzanie osobom niepełnosprawnym okazji do dobrej zabawy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30 grudnia 2003 r. w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich na legnickich Piekarach odbył się IV Bal Integracyjny dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół z udziałem bp. Stefana Regmunta. Skąd pomysł takiej właśnie imprezy kończącej rok, adresowanej do osób niepełnosprawnych? „W normalnie funkcjonującej rodzinie - mówi Biskup Stefan - koniec roku kojarzy się ze spotkaniami, balami. Uczestniczą w nich przynajmniej niektórzy członkowie rodziny. Chcemy stworzyć takie same, normalne warunki życia dla rodzin, w których są osoby niepełnosprawne. Również te rodziny mają prawo do takiego przeżywania ostatnich godzin mijającego roku”.
W balu wzięło udział ponad 500 osób z Legnicy, Lubina, Ścinawy, Chojnowa, Polkowic oraz goście z Bolesławca, Leśnej, a nawet grupa osób niesłyszących z Grecji. Bal swoją obecnością uświetnił Tadeusz Krzakowski - prezydent Miasta Legnicy, były dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych. Zaproszenie przyjęła także wiceprezydent Legnicy Dorota Purgal, która przewodniczyła Komitetowi Obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w Legnicy. Honory gospodarza pełnił Sławomir Mateja, dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Legnicy.
O godz. 16.00 uroczystego otwarcia balu dokonał bp Stefan Regmunt. Do tańca przygrywał „gratisowo” znany ze swej życzliwości dla osób niepełnosprawnych zespół „DEMO” z Lubina, kierowany przez Edwarda Damrycha. Muzyka porywała do tańca. Uczestnicy balu wraz z zespołem śpiewali najbardziej znane piosenki. Parkiet podczas balu nigdy nie był pusty. Tancerzy obsypywano obficie serpentynami i confetti. Balowali wszyscy, dzieciaki, młodzież, osoby na wózkach, z kulami. Trzeba było widzieć, jak wirował w tańcu uśmiechnięty proboszcz ks. Jan Gacek i siostry Karmelitanki, które nawet poprowadziły przez korytarz „pociąg z daleka” - bardzo długi, bo złożony prawie ze wszystkich tańczących. Po zakończonym balu członkowie zespołu muzycznego entuzjastycznie dziękowali za zaproszenie, za to, że mogli swoją grą przyczynić się do wspaniałej zabawy. Piękne było, że tak wielu młodych wolontariuszy bawiło się wspólnie z niepełnosprawnymi. Tak właśnie powstaje prawdziwa integracja. „Nie miałam dotąd za bardzo do czynienia z osobami niepełnosprawnymi - opowiadała uczestniczka balu. - A teraz, kiedy ich poznałam, widzę, że mają wielką wolę życia, ambicje, marzenia, które chcą realizować...”. Duże wrażenie na gościach robiła niezwykła atmosfera balu. Szczególnie zauważalna była wielka życzliwość. „Warto przyjść za rok, bo czujemy się jak w rodzinie, jak wśród przyjaciół” - deklarowali goście. Biskup Stefan podchodził do wszystkich, witał się i rozmawiał. Wielu gości balu znał już po imieniu. „Ksiądz Biskup to człowiek godny najwyższego szacunku za to, co robi dla niepełnosprawnych - mówili uczestnicy tego spotkania. - Powinien być przykładem dla innych na to, jak budować integrację z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami.
Na ten magiczny wieczór gościnne mury Zespołu Szkół Integracyjnych zamieniły się w salę balową za sprawą dekoracji przygotowanej tradycyjnie już przez Fundację im. Brata Alberta z Lubina. Poczęstunek, na który złożyły się: barszcz czerwony, paszteciki, bigos, ciasta i słodycze, ciepłe i zimne napoje oraz inne niespodzianki kulinarne, przygotowali wolontariusze z Legnicy i Lubina oraz osoby indywidualne z innych miejscowości. Krokiety dla wszystkich gości nieodpłatnie przekazała firma „Smaczek” z Obory i „Roel” z Lubina. Pieczywo i paluszki były darem firmy „Rag” z Lubina, a ciasto - cukierni „Kampol” z Legnicy. Paszteciki i barszcz przygotowali pracownicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, a wspaniały bigos podarował ks. Jan Gacek, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.
Przy organizacji balu współpracowało z właściwym młodzieży entuzjazmem wiele grup wolontariuszy (ok. 100 osób). Zajmowali się podawaniem do stołów i opieką nad gośćmi. Pomagali także w przygotowaniu sali i sprzątaniu po balu. Na szczególne podziękowania zasługują grupy wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Lubina, Węglińca, Kamiennej Góry, Rudnej, wolontariat z Liceum Salezjańskiego w Lubinie, wolontariat II Liceum Ogólnokształcącego z Lubina, członkowie Związku Strzelec z Leśnej, Legnickie Centrum Wolontariatu, Emaus z Legnicy, jak i młodzi i trochę starsi wolontariusze o gorących sercach - nigdzie nie zrzeszeni, którzy po prostu przyszli pomagać osobom niepełnosprawnym. Mieli naprawdę pełne ręce roboty. Ta niezwykła otwartość i chęć pomocy niepełnosprawnym cieszy i napełnia nadzieją!
Takie spotkania, jak ten sylwestrowy bal, są bardzo potrzebne, by ludzie niepełnosprawni nie czuli się sami. To dobra okazja, by wyjść z domu, nawiązać nowe znajomości i czegoś ciekawego się dowiedzieć. Taki bal to także wielka frajda dla dzieci i chwila odpoczynku dla rodziców. - Nasze dzieci są już trzeci raz na takiej zabawie. Bardzo się cieszyły, gdy Biskup Stefan je zaprosił. Teraz świetnie się bawią - mówili rodzice. Bal zakończyły życzenia pomyślności w roku 2004 i wspólna modlitwa, którą prowadził bp Stefan Regmunt. Podziękował także tym, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji balu, m. in. dyrektorowi Sławomirowi Matei i pracownikom Zespołu Szkół Integracyjnych, państwu Joannie i Aleksandrowi Płotnickim z Fundacji im. Brata Alberta z Lubina oraz wszystkim wolontariuszom - ludziom dobrej woli, bez udziału i pomocy których ten bal by się nie odbył. Do życzeń dołączyli się także przedstawiciele władz miejskich, wyrażając swoją radość z udziału w balu i deklarując gotowość dalszej współpracy. Dorota Purgal zapewniła, że choć kończy się Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych, to nadal będą podejmowane ze strony władz samorządowych działania dla dobra osób niepełnosprawnych.
Na zakończenie był pokaz sztucznych ogni. Na ciemnym granatowym niebie iskry rozbłyskały kolorami, a pod nogami chrzęścił świeży śnieg. I chociaż czuło się mróz, to jednak wszyscy byli rozgrzani nie tylko od tańców, ale też od radości wypełniającej serca - że byli razem, że się wspólnie bawili, że mogli poczuć jeszcze świąteczną atmosferę i życzyć sobie wzajemnie dobrego Nowego Roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Twoja łódź życia nie zatonie, jeśli tylko wsiadłeś do niej z Jezusem

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 8, 23-27

Więcej ...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Więcej ...

Zmarł kard. Luis Pascual Dri – spowiednik, który uczył miłosierdzia papieża Franciszka

2025-07-01 17:09

Episkopat.pl

W wieku 98 lat zmarł w Buenos Aires kard. Luis Pascual Dri, argentyński kapucyn, spowiednik, którego za wzór stawiał papież Franciszek jako nauczyciela miłosierdzia Bożego w sakramencie pojednania. Słynne stały się jego słowa, w których „przepraszał” Jezusa za to, że zbyt wiele przebacza w konfesjonale, ale przecież to On sam dał mu ten „zły przykład”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

Wiadomości

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...