Bp Ignacy Dec wcieli się w rolę papieża Jana XV, który od Mieszka I w 992 roku otrzymał państwo polskie pod opiekę Stolicy Apostolskiej. Książe Mieszko I chciał w ten sposób zapewnić skuteczną obronę państwa przed politycznymi zakusami Niemców i Czechów.
- To ciekawe doświadczenie i duża odpowiedzialność, aby widzom wiernie oddać atmosferę, która towarzyszyła pierwszym chrześcijanom za czasów Mieszka I. Również, nie jest łatwo ukazać tragizm obrony grodu niemczańskiego, który miał tysiąc lat temu. To wydarzenie odegrało bardzo ważną rolę dla państwa polskiego – powiedział KAI bp Ignacy Dec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Za reżyserię i teksty spektaklu odpowiada Renata Kukuła, prezes Towarzystwa Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej. - Treść przedstawienia przeszła solidną korektę filologiczno-historyczną dr Jarosława Malickiego z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz konsultacje historyczne prof. Krzysztofa Ożóga z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – tłumaczy Renata Kukuła.
Reklama
Przedstawienie zostało dofinansowane w konkursie „Dolnośląski Program Wsparcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016” oraz w konkursie „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Organizacja przedsięwzięć kulturalnych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego”. Dodatkowo wsparcie finansowe zapewnił Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego, Burmistrz Miasta Dzierżoniowa, Dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury. Spektakl odbędzie się na niemczańskim Rynku w sobotę 10 września, o godz. 17.00.
Niemczański gród jest jednym z najstarszych osiedli na Śląsku. Historycznego znaczenia nabrał on za panowania Bolesława Chrobrego, a szczególnie podczas walk z cesarstwem niemieckim. Niemcza stawiła skuteczny opór 14 sierpnia 1017 roku atakom wojsk cesarza niemieckiego Henryka II.
Po trzytygodniowym, bezskutecznym oblężeniu, Henryk II wycofał swe wojska. W roku następnym 1018, Bolesław Chrobry wymusił zawarcie korzystnego dla Polski pokoju w Budziszynie.
Historycy oceniają, że zwycięska obrona Niemczy umocniła państwo polskie i wpłynęła na późniejszą koronację Bolesława Chrobrego w roku 1025.