Reklama
Oświadczenie przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego
Co wydarzyłoby się w naszym życiu, gdybyśmy traktowali Biblię tak jak nasze telefony komórkowe, a wiadomości od Boga czytali równie często jak SMS-y? – pyta Ojciec Święty.
Niedziela Słowa Bożego jest okazją do tego, aby sięgnąć po Pismo Święte, tak aby stało się ono naszą stałą lekturą. Do którego jego tłumaczenia najlepiej sięgnąć?
Czy Boga możemy czcić tylko w sercu? A co z myślą, duszą, ciałem?
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 1, 1-4; 4, 14-21
Zgłębiając temat modlitwy, możemy znaleźć wiele jej sposobów. W świecie chrześcijańskim mówimy też o duchowości człowieka wierzącego oraz o regularnej lekturze Pisma Świętego, ale czy wiemy, że można to wszystko połączyć?
Fraza ta, zaczerpnięta z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian, pojawia się w kontekście szerszego wywodu, w którym Apostoł porusza kwestie jedności i różnorodności we wspólnocie wierzących. Posługuje się przy tym metaforą ciała, ilustrując w ten sposób fundamentalną prawdę, zgodnie z którą Kościół jako Ciało Chrystusa składające się z wielu różnorodnych członków funkcjonuje jako jeden organizm. Ta jedność jest podtrzymywana dzięki działaniu Bożego Ducha.
Zaskakująca analogia łączy pierwsze czytanie z perykopą Ewangelii. Przed zgromadzonymi ludźmi słowo Boże najpierw zostaje odczytane, a następnie wyjaśnione.
Był niestrudzonym głosicielem prawdy wśród dzieci i osób świeckich, który sprzeciwił się laickim trendom w edukacji.
Kim był człowiek, który zdołał połączyć precyzyjną logikę Arystotelesa z głębią chrześcijańskiej wiary?
O troskach i radościach amerykańskiej Polonii z ks. Andrzejem Maślejakiem, chrystusowcem, proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard (USA), rozmawia ks. Jarosław Grabowski.
Ksiądz doktor Tomasz Kubiczek z archidiecezji częstochowskiej audytorem Trybunału Roty Rzymskiej.
Kalifornia jest przykładem tego, jak duże pieniądze i „progresywna” ideologia wygrały ze zdrowym rozsądkiem
Polska musi się przygotować do zderzenia z Rosją – nie dlatego, że chce, ale dlatego, że agresji Rosji nie można wykluczyć
Czy uda nam się wybrać prezydenta, który nie pozwoli zaprzepaścić naszego dziedzictwa?
W tej skromnej ofercie, przeznaczonej dla wąskiego marginesu czytających Polaków, większość propozycji to po prostu zamulający chłam. Ambitne i wartościowe dzieła są po prostu zamilczane
W wyniku II wojny światowej Polska straciła ponad pół miliona dzieł sztuki. Właśnie odzyskaliśmy jedno z nich.
Co łaczy najsłynniejsza swiatynie swiata – Kaplice Sykstynska z duchowa stolica Polski – Jasna Góra?
W Roku Jubileuszowym 2025 oraz wroku 100-lecia diecezji Kościół częstochowski pod przewodnictwem swego pasterza pielgrzymuje do Rzymu.
To jedne z bogatszych w witaminę A owoce cytrusowe. Nie dorównują im pomarańcze czy cytryny. Dlaczego jeszcze warto sięgać po mandarynki?
Od dłuższego czasu zmagasz się z problemami psychicznymi i zastanawiasz się, czy potrzebujesz terapii? Oto typowe znaki, które na to wskazują
O życiu po stracie nienarodzonego dziecka i zawierzeniu Bogu opowiada Małgorzata Warot-Bączek, mama Aniołka i Łucji, w rozmowie z Angeliką Kawecką.
Uzdrowienie dziewczynka zawdzięcza wstawiennictwu Pauliny Jaricot.
Książka kard. Grzegorza Rysia pt. Trzecia fala to nie tylko inspirująca lektura, ale i przewodnik po Kościele.
Mogą być ostre jednorazowe lub przewlekłe zapalenia zatok, które trwają miesiącami. W czasie diagnostyki problemu warto stosować naturalne metody leczenia.
Od dawna są stosowane w medycynie naturalnej. Wchodzą też w skład w gotowych preparatów z apteki. Warto po nie sięgać, zwłaszcza zimą.
Każdy z nas jest w stanie wskazać osobę, która nieustannie na coś narzeka. Jak poradzić sobie z wiecznym malkontentem?
Kakao, które jest głównym składnikiem ciast czekoladowych, nie tylko nadaje im wyśmienity smak, ale też pozytywnie wpływa na pracę mózgu i łagodzi stres.
Spora dawka jodu, cisza i bursztyny – dlaczego jeszcze warto wybrać się zimą nad morze?
... nazywa się największa kapela góralska w Polsce?
Skala owej sensacji wykracza swym znaczeniem daleko poza granice parafii, gdzie ujrzała światło dzienne.
To są wspaniali ludzie: dzieci, młodzież, dorośli, których łączy pasja – podkreśla ks. Kazimierz Matusik, proboszcz z Siekierczyny.
Do kościoła św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy przybyło ponad 600 dzieci z blisko trzydziestu parafii!
W parafii św. Andrzeja Boboli w Rudzie Wolińskiej przygotowaliśmy niezwykłą szopkę bożonarodzeniową, która przyciąga wiernych z całej okolicy.
Teren przy sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach był przestrzenią świątecznego spotkania członków Ruchu Szensztackiego.
Po ponad 2 latach remontu krypta katedry Chrystusa Króla została ponownie otwarta.
Marcin Gomułka, współautor projektu Początek Wieczności, w którym wraz z żoną omawia kwestie związane z rodzicielstwem i małżeństwem, był gościem 23. bielskiego Wieczoru Uwielbienia u Salwatorianów.
Tradycyjne jasełka bożonarodzeniowe Koło Misyjne Misyjna Jutrzenka wystawia od wielu lat. W tym roku dzieci w oryginalny sposób pokazują historię narodzin Jezusa i zwracają uwagę na problem ubóstwa dzieci z Republiki Demokratycznej Konga.
Z Leonem Wyrzykowskim z Fundacji Nefryt i Michałem Guzdkiem z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, którzy początek Nowego Roku rozpoczęli od tygodniowego wyjazdu z pomocą humanitarną na Ukrainę, rozmawia Mariusz Rzymek.
Po raz dziesiąty w parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie odbył się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 300 osób. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert galowy laureatów.
Maryja jest dla mnie wielkim autorytetem oraz Matką, która zawsze mi pomoże – wyznaje p. Alina z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kłobucku.
Istota ekumenizmu, o jaką jedność chrześcijanie się modlą, co dalej z ekumenizmem – to tylko niektóre z tematów, które podjęli uczestnicy panelu ekumenicznego nt. „Jedność w różnorodności wyznań”, który odbył się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Biskup Piotr Sawczuk 10 stycznia w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył Mszy św. celebrowanej w 302. rocznicę poświęcenia tejże świątyni.
Na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego, o tym czym jest, do czego nas wzywa oraz co dzięki temu świętemu czasowi możemy zyskać, z ks. Jarosławem Błażejakiem – Misjonarzem Miłosierdzia, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński
Ponad 130 osób wzięło udział w dorocznym, świątecznym spotkaniu sołtysów z biskupem drohiczyńskim.
Wyruszyli, pełni tęsknoty za miłością, pięknem i dobrem, a ich droga do Betlejem stała się drogą nadziei i wolności – mówił bp Jan Piotrowski w uroczystość Objawienia Pańskiego.
Na mapie regionu pojawił się dziesiąty już Zakład Aktywności Zawodowej umożliwiający pracę i rehabilitację społeczną osobom z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.
Wybuchy radości, gromkie brawa, barwne stroje, emocje, a przede wszystkim śpiew najpiękniejszych bożonarodzeniowych pieśni – tak można podsumować XVIII galę Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Kto odwiedził kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach i przeżył niezapomniane chwile?
Jest oczekiwanie serc wiernych, którzy pragną umocnienia, pocieszenia, wspólnej modlitwy i błogosławieństwa – powiedział ks. Lucjan Szczepaniak.
Chciałem, żeby coś zrobili razem i tak zrodził się pomysł na jasełka – mówi ks. Mateusz Szymczyk.
Dla mnie to jest sama radość chodzić na spotkania kręgu biblijnego – wyznaje pani Alicja.
Sakralna muzyka Andrzeja Nikodemowicza ciągle przybliża ludzi do Boga i buduje wspólnotę między ludźmi – powiedział abp Stanisław Budzik.
Słowo Boże jak kropla drąży skałę tak, że w sercu powstają piękne jaskinie Bożej obecności – mówi kapucynka s. Zuzanna Głasek.
Starość i niepełnosprawność nie oznaczają wegetacji – mówi Marian Krawiec, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze” w Lublinie.
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretta Molli w Lubinie świętowała 10-lecie powstania. Jubileusz odbył się w obecności relikwii świętej patronki.
6 stycznia w kilkunastu miejscach diecezji odbyły się Orszaki Trzech Króli.
11 stycznia rozpoczęły się uroczystości przekazania relikwii św. Sebastiana parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana, tym samym całemu miastu, któremu święty patronuje.
Wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, była dyrektor Teatru Nowego w Łodzi – Mirosława Marcheluk – odeszła do Domu Ojca 7 stycznia.
– Stanowczo za często siedzimy we własnej izolacji i zapominamy, że jesteśmy częścią większego, powszechnego Królestwa, jednego Kościoła Jezusa Chrystusa – mówił metropolita Nikitas.
Pod hasłem „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25, 10a) w archidiecezji łódzkiej odbył się 28. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim.
12 stycznia w kościele ojców karmelitów bosych w Przemyślu odbył się koncert kolęd w stylu góralskim pt. Podhalańskie kolędowanie Jana Karpiela-Bułecki.
„Witajcie w naszym świecie teatru!” – w taki sposób moglibyśmy przywitać każdego Czytelnika w naszej amatorskiej grupie teatralnej. My, czyli grupa młodych pasjonatów, którzy od niemal czterech lat wystawiają na scenie spektakle pełne emocji i refleksji.
Szczery uśmiech mogą wywołać nawet drobne gesty. Dowiedli tego uczniowie i nauczyciele z Krzywczy, którzy odwiedzili chorych i samotnych, niosąc im radość płynącą z betlejemskiej stajenki.
„Ogłaszam wam radość wielką!” – tymi słowami zwrócił się do pasterzy w Betlejem anioł.
Mija pierwsze półrocze formacji do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. To czas wypełniony modlitwą i nauką oraz różnymi wydarzeniami, którymi brać klerycka, wdzięczna za wszelkie przejawy pamięci, chce się podzielić z czytelnikami Niedzieli Rzeszowskiej.
W kościele Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie bp Jan Wątroba pobłogosławił 26 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
W Domu Katolickim w Sandomierzu odbył się wyjątkowy Koncert Galowy Diecezjalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który zgromadził miłośników muzyki i tradycji bożonarodzeniowej.
W Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbył się XI Dziecięcy Przegląd Polskich Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Przedszkole Samorządowe nr 3.
Leszek Szybiak to artysta o niezwykłym talencie, który poświęca swój wolny czas na tworzenie bibelotów inspirowanych słynnymi jajami Fabergé.
Ślady św. Jana Kantego w Olkuszu prowadzą nas do bazyliki św. Andrzeja Apostoła – fary, pochodzącej z pierwszej połowy XIV wieku.
Są miejsca, gdzie niedostatek nie zawsze oznacza wyłącznie brak dóbr materialnych. Czasem o wiele większą biedą są samotność, brak uwagi, poczucia bezpieczeństwa, troski…
Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy 2025 to czas pogłębienia życia duchowego, nawiązania bliższej relacji z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem.
Eucharystia jest szczególną szkołą otwartości, miłości i wrażliwości – tymi słowami biskup Marek Mendyk powitał 11 stycznia w Bielawie uczestników noworocznej pielgrzymki nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.
Ponad 150 kolędników misyjnych z całej diecezji wypełniło radością Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, by wspólnie podsumować tegoroczną akcję na rzecz dzieci z Konga – państwa w środkowej Afryce.
Koronacja Bolesława Chrobrego zasługuje na uwagę, a dla nas, trwających na wskazanych przez niego drogach, to okazja do spojrzenia na minione wieki.
W kościele rektoralnym ojców salezjanów Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Szczecinie wspólnota Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie zebrała się na dorocznym spotkaniu opłatkowym.
O realiach funkcjonowania chóru „Cantamus Domino”, który działa przy parafii św. Stanisława BM w Szczecinie oraz więziach tworzących z niego wspólnotę, opowiada jego kierownik i dyrygent Krzysztof Krzemień.
Parafia św. Brata Alberta na osiedlu Głębokie w Szczecinie już niedługo, 28 maja br. wzbogaci się o niezwykłe relikwie: w ozdobnym relikwiarzu dostępne będą krople krwi bł. Stefana Wyszyńskiego.
Sala w Centrum Dialogu zapełniła się aniołami, pastuszkami, a także rodzicami, oglądającymi z zachwytem swoje pociechy. Wszystko dlatego, że Katolickie Niepubliczne Przedszkole „Domek na Skale” zaprosiło na jasełka.
Kolędowanie misyjne w parafii św. Bartłomieja w Unisławiu jest już tradycją, trwa od 20 lat. Jak pomagają mali misjonarze?
O tym, co w roku jubileuszowym czeka młodych z diecezji, o smakowaniu miłosierdzia i doświadczaniu Boga w konkrecie życia, z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia ks. Przemysław Witkowski.
O tym, jak czytać Pismo Święte, jakie korzyści z tego płyną i czym jest Apostolat Biblijny, z ks. dr. Janem Bocianem, werbistą, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Członkowie wspólnoty Effatha w Kobyłce uwielbiają Boga śpiewem. Każdy może się do nich przyłączyć.
Historia biblijna przeplatana scenami z życia nastolatka zapatrzonego w smartfona – taki scenariusz miały jasełka w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach.
Liturgia jest ważnym elementem życia Kościoła, dlatego też jej uczestnicy powinni być świadomi tego, w czym uczestniczą i dlaczego jej kształt ma taką, a nie inną formę.
Gdy ktoś jest chory, idzie do lekarza a później do apteki. Gdy ktoś jest alkoholikiem również potrzebuje leczenia, bo alkoholizm to choroba duszy – mówi Krzysztof z grupy AA działającej przy parafii Ducha Świętego we Wrocławiu.
Styczeń jest miesiącem, gdy mówimy o dialogu międzywyznaniowym i międzyreligijnym. W przypadającym Roku Jubileuszowym w archidiecezji wrocławskiej ustanowiony został Szlak Dialogu, który przebiega przez różne ważne miejsca.
W Nowy Rok odbywają się słynne koncerty Filharmoników Wiedeńskich. Za ich przykładem poszło wiele miast w Polsce.
Inauguracja Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka dla Kościołów partykularnych odbyła się w diecezji zamojsko-lubaczowskiej w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2025 r., zarówno w katedrze w Zamościu, jak i w konkatedrze w Lubaczowie.
Łabunie, malownicza miejscowość na Lubelszczyźnie, już po raz dziesiąty rozbłysła blaskiem gwiazdy betlejemskiej, gromadząc mieszkańców i gości na jubileuszowym Orszaku Trzech Króli.
Dzisiaj jesteśmy szczególnie pielgrzymami tej nadziei, że nasza modlitwa o beatyfikację zostanie wysłuchana i że doczekamy się tej pięknej chwili – mówią krewni bp. Wilhelma Pluty.
Gdzie jest środek Pisma Świętego? Otóż okazuje się, że środek jest w Psalmie 118! Psalmy są dokładnie centralnym punktem Pisma Świętego – mówi Sławomir Baszko.
W Winnym Grodzie powstała nowa inicjatywa dla kobiet.
Reklama
Wiara
Kościół
Kościół
Niedziela Wrocławska
Wiadomości
Wiadomości
Wiadomości
Kościół
Kościół