Reklama

Mówić obrazem o Bogu i świecie

Niedziela płocka 6/2004

Praca księdza kojarzy nam się najczęściej z posługą w konfesjonale, celebrowaniem Mszy św., katechizacją. Tymczasem Bóg, dając powołanie, nie zabiera talentów i pragnień, które młody człowiek w chwili wstępowania do seminarium posiadał. Co więcej - mogą się one stać nowym, niestereotypowym sposobem głoszenia Ewangelii. Takim sposobem, coraz bardziej cenionym zwłaszcza w dobie „cywilizacji obrazu”, staje się malarstwo. Od 16 stycznia w Muzeum Diecezjalnym w Płocku mamy okazję spotkać się z malarstwem ks. Andrzeja Milewskiego. Wystawę otworzył dyrektor Muzeum ks. kan. mgr Bronisław Gwiazda. Uroczystość, w której wzięło udział ponad 200 osób, uświetnił występ Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia pod dyrekcją Lidii Rogalskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Andrzej urodził się 10 stycznia 1962 r. w Rostowie (parafia Siemiątkowo). Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Rostowie i w Siemiątkowie. Szkołę średnią ukończył w 1982 r. w Sierpcu. Tu na zajęciach w Domu Kultury uczył się rysunku i malarstwa olejnego. Ważniejsze od pasji malarskiej okazało się jednak powołanie do kapłaństwa. Sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w WSD w Płocku zakończył 11 czerwca 1988 r., przyjmując święcenia kapłańskie. Pracę magisterską na KUL-u w Lublinie obronił z prawa kanonicznego.
Potem przyszedł czas pracy duszpasterskiej. Od 1988 r. pracował w parafii św. Katarzyny w Dobrzyniu n. Drwęcą. Nie porzucił jednak zainteresowania sztuką. Pracując w parafii, uczęszczał jednocześnie na wykłady z konserwacji w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1993 r. podjął pracę w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. W 1999 r. ukończył podyplomowe studia Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa Sztuki Sakralnej na UMK w Toruniu. Dziś pracuje w Muzeum Diecezjalnym - konserwuje, prowadzi lekcje dla młodzieży, projektuje i wykonuje plakaty oraz ilustracje do wystaw czasowych. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Budownictwa i Sztuki Sakralnej.
Malarstwem interesował się od dzieciństwa. Malowanie traktuje jako hobby. Uprawia przede wszystkim malarstwo olejne, rysunek i sztukę użytkową. Do tej pory Ksiądz Andrzej namalował ok. 200 obrazów. Wiele z nich podarował przyjaciołom i znajomym; część znajduje się w kościołach w: Siemiątkowie, Kurowie, w parafiach św. Wojciecha i Ducha Świętego w Płocku.
Jak napisał w przygotowanym na wystawę katalogu ks. Stefan Cegłowski, „obrazy prezentowane na wystawie powstały - w przeważającej mierze - w ostatnich czterech latach. Malowanie jest dla Księdza Andrzeja ulubioną odskocznią od zajęć codziennych. Chce wyrazić na płótnie to, co go inspiruje: przede wszystkim refleksje, przeżycia religijne i duchowe, treści i wartości, jakie niesie chrześcijaństwo, piękno przyrody, a także dzieła innych artystów, które chętnie interpretuje. Lubi symbolizm oparty na realizmie, surrealizmie i abstrakcji. W większości obrazy utrzymane są w tonacjach zimnych, a ich tematyka jest „smutna”. Pewnie dlatego, że w świecie jest tyle zła, niepokoju, wojen, tragedii i niesprawiedliwości. Tak autor widzi współczesny świat. Świat, w którym tragedia i smutek nie są czymś ostatecznym, lecz prowadzą do nadziei, oczekiwania i poszukiwania radości. Dlatego też życie, mimo wszystko, widzi jako piękne, pełne optymizmu i sensu, gdyż trzeba było Drogi Krzyżowej i Wielkiego Piątku, aby nastała radość Niedzieli Zmartwychwstania”.
Wystawa malarstwa ks. Andrzeja Milewskiego może być wspaniałą okazją nie tylko do obcowania ze sztuką, ale także pogłębienia swojej wiary, świeżego spojrzenia na otaczający nas świat, nowych przemyśleń, medytacji, a może także odnalezienia własnej życiowej pasji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22
Trevignano Romano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024