Reklama

Wiara

4O. rocznica śmierci pierwszego biskupa opolskiego

Franciszek Jop - biskup na trudne czasy

Karol Porwich/Niedziela

24 września przypada 40. rocznica śmierci pierwszego biskupa opolskiego śp. Franciszka Jopa, który w latach od 1956 do 1976 roku był ordynariuszem diecezji opolskiej. W swej odezwie bp Andrzej Czaja zaprosił do modlitwy w intencji swego poprzednika.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Franciszek Jop pochodził z diecezji sandomierskiej. Tam przez wiele lat był profesorem w seminarium, kanclerzem kurii, a następnie przez sześć lat biskupem pomocniczym. W 1952 roku, po bezprawnym usunięciu z urzędu abp. Eugeniusza Baziaka i jego biskupa pomocniczego przez władze komunistyczne w Krakowie, za sugestią kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, kapituła krakowska wybrała bp. Franciszka Jopa na rządcę tej diecezji. „W tych szczególnie trudnych czasach dla Kościoła krakowskiego, biskup Jop pozostał w pamięci kapłanów i wiernych oraz samego św. Jana Pawła II jako opatrznościowy pasterz” – podkreślił bp Czaja w swej odezwie.

Diecezja opolska była dla bp. Franciszka Jopa trzecią, w której przypadło mu pracować. „W 1956 roku, po bolesnych i niezagojonych jeszcze przeżyciach wojennych, a także do niezbyt jeszcze scalonego środowiska opolskiego, przyszedł biskup Jop nikomu właściwie nieznany. W dodatku wiele nabrzmiałych spraw i problemów w tym czasie czekało na szybkie rozwiązanie. Wszystko to wymagało od nowego biskupa ogromnego doświadczenia i roztropnego traktowania spraw, zwłaszcza personalnych” – przyznał bp Czaja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ingresie, jedną z pierwszych decyzji bp. Jopa było przywrócenie na stanowiska proboszczowskie kilkunastu księży miejscowego pochodzenia, których władze komunistyczne w 1954 roku usunęły z parafii. Bp Franciszek podjął także starania o powrót do diecezji ponad tysiąca wysiedlonych sióstr zakonnych, które umieszczono w kilku obozach internowania i pracy. Zabiegał też o zwrot około 180 domów klasztornych, które skonfiskowano i upaństwowiono.

„Swoją postawą i posługą pasterską biskup Jop zdobywał stopniowo zaufanie kapłanów i wiernych, zwłaszcza przez pobożne, ubogie i święte życie” – napisał w odezwie bp Czaja. Przez 20 lat posługiwania bp Franciszek Jop ustabilizował i rozwinął instytucje kościelne, a także rozbudował różne formy duszpasterstwa, zwłaszcza stanowego i specjalistycznego, wznowił działalność Wydawnictwa Diecezjalnego, które mogło drukować modlitewnik „Droga do nieba” oraz katechizmy dla dzieci i młodzieży.

Reklama

Opolski biskup w swym liście zaznaczył, że nie łatwa była posługa Kościoła w tamtych komunistycznych czasach. „Dlatego ze szczególnym szacunkiem z perspektywy czasu patrzymy na pasterską posługę biskupa Jopa w naszej diecezji, który wczuwał się w realia i tradycje śląskie oraz usiłował jednoczyć wszystkich mieszkańców Opolszczyzny. Żyjący jeszcze świadkowie podkreślają bogatą osobowość biskupa Jopa, jego gorliwe i pobożne życie. Stwierdzają też, że po rocznej chorobie umierał w opinii świętości. Dlatego 40. rocznica śmierci jest okazją, by z wdzięcznością spojrzeć na pierwszego biskupa opolskiego” – dodał.

Z tej okazji w diecezji opolskiej zostaną wydane okolicznościowe publikacje, będą urządzone wystawy, zostanie też zorganizowane okolicznościowe sympozjum naukowe na Wydziale Teologicznym UO (środa, 24 X 2016 r.). Punktem kulminacyjnym obchodów będzie uroczysta Msza św. o godz. 18.30 w sam dzień rocznicy śmierci, która wypada w sobotę, 24 września br. Ordynariusz zaprasza do katedry opolskiej wszystkich kapłanów i wiernych, zwłaszcza z okolicznych parafii. „Natomiast w każdej parafii proszę w tym dniu o modlitwę za śp. naszego pierwszego biskupa, któremu przecież tak wiele zawdzięczamy” – zaapelował bp Andrzej Czaja.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-21 10:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

392. Zebranie plenarne Episkopatu Polski w Zakopanem

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

Wyzwania dotyczące katechezy, omówienie diecezjalnego etapu synodu o synodalności i kwestie rodziny – to główne tematy 392. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które 6 i 7 czerwca odbyło się w Zakopanem. Biskupi wzięli też udział wraz z Góralami w głównych obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Więcej ...

Watykan: papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów

2024-06-28 10:54
ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, zgodnie z tradycją, papież Franciszek pobłogosławi i przekaże arcybiskupom metropolitom mianowanym w ciągu minionego roku paliusze, które następnie zostaną im nałożone w ich stolicach.

Więcej ...

Meksyk: biskupi wezwali do budowania państwa wolnego od narkotyków

2024-06-28 17:27

Adobe Stock

Konferencja Episkopatu Meksyku wezwała obywateli tego kraju, zamieszkałego przez ponad 93 mln katolików, do budowania państwa wolnego od narkotyków. W wydanym oświadczeniu biskupi wezwali ludność kraju do działań na rzecz całkowitego wyeliminowania narkotyków z życia społecznego, wskazując na szereg patologii związanych z używaniem tych substancji psychoaktywnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

Włochy

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...