Reklama

Polska

Kraków: rozpoczęła się konferencja o roli Kościoła w Unii Europejskiej

2016-09-21 20:22

EU flags/pl.fotolia.com

W Krakowie-Modlnicy trwa dwudniowa międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. Obrady i prelekcje przebiegają pod hasłem: „Solidarność europejska”.

Uczestników konferencji przywitał rano kard. Stanisław Dziwisz, który powiedział, że po kilkudziesięciu latach totalitarnego i dezintegrującego systemu komunistycznego w Europie nastąpił w końcu czas szukania wspólnych wartości i powracania do duchowego dziedzictwa. Podkreślił, że zakończone Światowe Dni Młodzieży są właśnie takim oryginalnym i twórczym impulsem do jednoczenia niespokojnego i podzielonego świata.

"Solidarność europejska dotyczy wielu obszarów bezpieczeństwa, emigrantów, energetyki. To wielkie wyzwanie dla rządów państw. Solidarność stała się dziś szczególnym imieniem miłości i testem autentyczności wiary chrześcijańskiej" - mówił metropolita. Zwrócił szczególną uwagę na problem uchodźców, na który uwrażliwia Kościół papież Franciszek.

"Chrystus mówi: 'Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie'. Nie możemy przejść obojętnie wobec tych słów. Jeżeli teraz one niepokoją to dobry znak, za którym powinno iść nawrócenie serca i konkretne gesty solidarnej pomocy" - zaznaczył.

Reklama

"Oby to spotkanie utrwaliło w nas postawę solidarności, zwłaszcza w tych obszarach, za które jesteśmy osobiście odpowiedzialni lub w których możemy budzić solidarność w wymiarze społecznym, politycznym i kościelnym" - zakończył.

Z kolei sekretarz generalny Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej, o. Olivier Poquillon OP, podkreślał, że ważne jest jednoczenie młodych ludzi z różnych środowisk. "Musimy znaleźć wspólne cele. Musimy iść ścieżką Chrystusową, ale szukać rozwiązań praktycznych. Musimy lepiej podkreślić wartość solidarności" - stwierdził.

Poseł Jerzy Buzek wskazał na problem energetyki, który jest obecnie tematem przewodnim w Brukseli. "Chcemy i musimy chronić środowisko naturalne, to zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Ziemię nie tyle odziedziczyliśmy po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy od naszych dzieci" - powiedział.

O pęknięciu w Europie mówił natomiast honorowy prezydent Fundacji R. Schumana w Luksemburgu, Horst Langes. "Mamy w Europie spory, bo nie zrozumieliśmy jakie są wartości Europy. Pokonaliśmy komunizm, wytrwaliśmy. Będzie dobrze jeżeli uda nam się wykazać, że wartości Europy zasadzają się na tym, co chrześcijańskie" - uwypuklił.

Głos zabrał także b. przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie, abp dr Silvano M.Tomasi C.S. "Kryzysy, powolny rozwój gospodarczy, terroryzm. Patrząc na to wszystko ma się wrażenie , że Europa jest już zmęczona, słabnie, nie potrafi być innowacyjna, kreatywna. Że się okopuje, a nie otwiera. Ma duże zasoby, ale nie ma energii. Jan Paweł II mówił, że Europa musi się postarać i wrócić do wartości. Zwłaszcza wolności" - tłumaczył.

Po południu odbyły się spotkania 3 grup roboczych pod hasłem: „Solidarność europejska w polityce bezpieczeństwa”, „Solidarność europejska wobec problemu migrantów i azylantów” oraz „Solidarność europejska w polityce energetycznej i klimatycznej”. Ich podsumowanie nastąpi jutro.

Konferencję współorganizują: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera (zajmująca się głównie propagowaniem nowoczesnych metod naprawiania gospodarki i systemu prawnego), Europejska Partia Ludowa, Grupa EPL, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej oraz Wydawnictwo „Wokół nas”.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce po brexicie

2020-01-23 15:20

Pixabay.com

Wielka Brytania prawdopodobnie opuści Unię Europejską 1 lutego br. na podstawie umowy o wystąpieniu. Dokument ten zawiera między innymi przepisy regulujące zasady pobytu obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce po brexicie.

Więcej ...

Premier Mateusz Morawiecki: LOT przejmuje niemieckie linie lotnicze CONDOR

2020-01-24 12:59

TVP Info

Polska Grupa Lotnicza, która jest właścicielem m.in. PLL LOT, przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor Air

Więcej ...

Papież: chrońmy nasze serce przed robakiem zazdrości

2020-01-24 20:41

Vatican News

„Bądźmy uważni na robaka zawiści i zazdrości, który prowadzi nas do złego osądzania ludzi, do wchodzenia w rywalizację w rodzinie, sąsiedztwie oraz w pracy - «To ziarno wojny»” – powiedział papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików