Reklama

Polska

Kraków: rozpoczęła się konferencja o roli Kościoła w Unii Europejskiej

EU flags/pl.fotolia.com

W Krakowie-Modlnicy trwa dwudniowa międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. Obrady i prelekcje przebiegają pod hasłem: „Solidarność europejska”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestników konferencji przywitał rano kard. Stanisław Dziwisz, który powiedział, że po kilkudziesięciu latach totalitarnego i dezintegrującego systemu komunistycznego w Europie nastąpił w końcu czas szukania wspólnych wartości i powracania do duchowego dziedzictwa. Podkreślił, że zakończone Światowe Dni Młodzieży są właśnie takim oryginalnym i twórczym impulsem do jednoczenia niespokojnego i podzielonego świata.

"Solidarność europejska dotyczy wielu obszarów bezpieczeństwa, emigrantów, energetyki. To wielkie wyzwanie dla rządów państw. Solidarność stała się dziś szczególnym imieniem miłości i testem autentyczności wiary chrześcijańskiej" - mówił metropolita. Zwrócił szczególną uwagę na problem uchodźców, na który uwrażliwia Kościół papież Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Chrystus mówi: 'Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie'. Nie możemy przejść obojętnie wobec tych słów. Jeżeli teraz one niepokoją to dobry znak, za którym powinno iść nawrócenie serca i konkretne gesty solidarnej pomocy" - zaznaczył.

"Oby to spotkanie utrwaliło w nas postawę solidarności, zwłaszcza w tych obszarach, za które jesteśmy osobiście odpowiedzialni lub w których możemy budzić solidarność w wymiarze społecznym, politycznym i kościelnym" - zakończył.

Z kolei sekretarz generalny Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej, o. Olivier Poquillon OP, podkreślał, że ważne jest jednoczenie młodych ludzi z różnych środowisk. "Musimy znaleźć wspólne cele. Musimy iść ścieżką Chrystusową, ale szukać rozwiązań praktycznych. Musimy lepiej podkreślić wartość solidarności" - stwierdził.

Poseł Jerzy Buzek wskazał na problem energetyki, który jest obecnie tematem przewodnim w Brukseli. "Chcemy i musimy chronić środowisko naturalne, to zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Ziemię nie tyle odziedziczyliśmy po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy od naszych dzieci" - powiedział.

Reklama

O pęknięciu w Europie mówił natomiast honorowy prezydent Fundacji R. Schumana w Luksemburgu, Horst Langes. "Mamy w Europie spory, bo nie zrozumieliśmy jakie są wartości Europy. Pokonaliśmy komunizm, wytrwaliśmy. Będzie dobrze jeżeli uda nam się wykazać, że wartości Europy zasadzają się na tym, co chrześcijańskie" - uwypuklił.

Głos zabrał także b. przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie, abp dr Silvano M.Tomasi C.S. "Kryzysy, powolny rozwój gospodarczy, terroryzm. Patrząc na to wszystko ma się wrażenie , że Europa jest już zmęczona, słabnie, nie potrafi być innowacyjna, kreatywna. Że się okopuje, a nie otwiera. Ma duże zasoby, ale nie ma energii. Jan Paweł II mówił, że Europa musi się postarać i wrócić do wartości. Zwłaszcza wolności" - tłumaczył.

Po południu odbyły się spotkania 3 grup roboczych pod hasłem: „Solidarność europejska w polityce bezpieczeństwa”, „Solidarność europejska wobec problemu migrantów i azylantów” oraz „Solidarność europejska w polityce energetycznej i klimatycznej”. Ich podsumowanie nastąpi jutro.

Konferencję współorganizują: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera (zajmująca się głównie propagowaniem nowoczesnych metod naprawiania gospodarki i systemu prawnego), Europejska Partia Ludowa, Grupa EPL, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej oraz Wydawnictwo „Wokół nas”.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-21 20:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sankcje

Niedziela Ogólnopolska 38/2014, str. 41

Mateusz Banaszkiewicz

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous