Reklama

Parafia św. Alberta Chmielowskiego w Puławach

O kromkę chleba

25 stycznia w parafii św. Alberta w Puławach zakończono XIV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O pajdkę chleba razowego”. Spotkanie poprzedziła Msza św. z udziałem kombatantów, harcerzy, przedstawicieli władz miasta, delegacji z zakładów pracy i szkół, odprawiona w intencji powstańców 1863 r. Głównym celem uroczystości było uczczenie św. Alberta jako powstańca styczniowego i artystę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Puławami św. Albert związany był przez niecały rok swojego ziemskiego życia. Od 1862 r. uczył się w tutejszym ówczesnym Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym. 23 stycznia 1863 r. wyruszył do walki o wolną Polskę. Do Puław już nie wrócił jako student, malarz czy tercjarz - ojciec ubogich. Pojawił się tutaj po śmierci jako święty Kościoła katolickiego, patron parafii i miasta. „Kościół pomaga światu nie przez wielkie budowle, ale przez pochylanie się nad człowiekiem najsłabszym, bezradnym, najbardziej potrzebującym, zapominanym, przez dzielenie się dobrem i miłością, uwrażliwianie każdego na biedę w wymiarze indywidualnym i wzbudzanie solidarności międzyludzkiej. To my na wzór św. Alberta mamy być zaczynem polepszającym tę trudną, często niezrozumiałą rzeczywistość” - mówił w kazaniu ks. dr Waldemar Cisło, p.o. dyrektora Radia Plus Lublin.
Sposobem krzewienia idei albertyńskich jest organizowany od 14 lat przez parafię św. Alberta w Puławach konkurs. Według proboszcza, ks. kan. Aleksandra Zenia, zamierzeniem konkursu jest inspirowanie do działań na rzecz osób potrzebujących, budzenie sumień ludzkich do czynów miłosierdzia i troski o drugiego człowieka. Chodzi także o pobudzanie twórczości artystycznej. Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O pajdkę chleba razowego” słynie z dużej ilości nadsyłanych co roku do Puław prac. W XIV edycji jury w składzie: Zbigniew Strzałkowski (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich), Waldemar Michalski (red. nacz. literackiego kwartalnika Akcent), ks. Aleksander Zeń i ks. Andrzej Wróblewski (organizator) rozpatrzyło ponad 400 prac 68 autorów. Po wnikliwej analizie uwzględniającej założenia ideowe konkursu i poziom literacki utworów przyznano 13 nagród i 21 wyróżnień w kategorii osób dorosłych (w tym nagroda Księdza Proboszcza i nagroda dla mieszkańca Puław) i w kategorii młodzieżowej (w tym wyróżnienia zbiorowe dla szkół). Pierwsze nagrody przypadły: Marcie Kasprzyk z Lgoczenki, Piotrowi Oprzędkowi ze Stróży, Zenonowi Faszyńskiemu z Łomży, Stanisławie Lesków z Dębna, Annie Magdalenie Filipiak z Puław, Leokadii Baran z Krakowa, s. Aldonie Malinowskiej, Katarzynie Szymoniak z Poznania i Tomaszowi Pileckiemu z Choszczna.
Po raz pierwszy konkurs został ogłoszony na jesieni 1989 r. - roku kanonizacji św. Alberta. Inicjatorem był ks. Janusz Kozłowski, obecny proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ludwinie, a gorącym rzecznikiem i propagatorem bp Jan Chrapek. Przy poprzednich edycjach oceniano nie tylko wiersze, ale także prace malarskie. Na 5-lecie konkursu wydano zbiór nagrodzonych do 1995 r. wierszy pt. Otwórzcie dobroć na co dzień. Antologia poezji religijnej „O pajdkę chleba razowego” (Lublin 1994). W przyszłym roku z okazji 15-lecia konkursu ukaże się antologia utworów z lat 1995-2004.
„Pisanie wierszy jest dla mnie pokazywaniem siebie i tego, co myślę o otaczającej mnie rzeczywistości. Przez poezję można ukazać ludziom często zakrywaną drugą stronę ich uczuć i myśli i przez to zbliżać się do prawdy, o którą czasem tak trudno. Moja przygoda z poezją zaczęła się od religii. Myślę, że tematyka religijna będzie mi towarzyszyła przez całe życie” - powiedziała Anna Magdalena Filipiak, 19-letnia poetka z Puław. Zdaniem Waldemara Michalskiego autorzy nadesłanych prac wnikliwie przekładają idee i wartości św. Alberta na swoje życie. W wierszach pojawia się wiele uniwersalnych stwierdzeń, np. „całe życie uczynić modlitwą”, „codziennie mijamy świętych”. Słowom dotyczącym bezdomności, głodu, wyobcowania i zagubienia towarzyszy retoryczne „dlaczego”. Obok wyrazów nadziei i pragnień pojawia się motyw natury jako synonim obecności Boga w świecie. Wielu autorów wyraża ideę bezinteresownej miłości, zwykłej ludzkiej życzliwości, która nic nie kosztuje.
Konkurs „O pajdkę chleba razowego” ma wymiar bardzo ważny, nie tylko literacki. Treść nadesłanych utworów stanowi dokumentację czasów trudnych, ale nie beznadziejnych, czasów, w których modlitwa i poezja pomagają żyć.

„Bezbarwni”

codziennie
mijamy świętych

kobieta
objuczona ciążą
pcha wózek
z trzecim braciszkiem
idą po chleb powszedni
i coś jeszcze
jeśli grosz pozwoli

jej mąż
wróci pijany
zrywając nocy pościel
rzuci im
kilka przekleństw
na wieczorną modlitwę
ona w kącie istnienia
drżąca przed kolejnym
policzkiem

codziennie
mijamy świętych

Piotr Oprzędek - I nagroda

„Niewielki Bóg”

Mój niewielki Bóg
Schowany w szufladzie

nie krzyczy
nie szepta
nie mówi

Przypomina o sobie
Zapalając obrazki
rzeczywistości
stara kobieta pod ratuszem
mężczyzna leżący
na ulicy
samotne dziecko

Mój niewielki Bóg
płacze
a mi spływa tusz
razem z kropelkami rosy
po płatku policzka

Anna Magdalena Filipiak - I nagroda

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Warszawa: chłopczyk w Oknie Życia u loretanek

2025-07-13 15:51

Caritas

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka. Chłopiec jest szóstym dzieckiem, które tam trafiło. „Na początku byłyśmy trochę w stresie, ale bardzo szybko przyszła wdzięczność za życie, które zostało uratowane” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News s. Wioletta Ostrowska CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Więcej ...

Strażacy zaapelowali o zamknięcie okien z powodu pożaru hali z substancjami łatwopalnymi

2025-07-14 18:52

PAP/Michał Meissner

Pożar w Zakładzie Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich wciąż nieopanowany - w środku znajdują się substancje łatwopalne - przekazał PAP w poniedziałek kpt. Sebastian Karpiński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP. Strażacy apelują do mieszkańców o zamknięcie okien.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski