Reklama

Gimnazjum nr 19 w Lublinie

Lubelszczyzna jakiej nie znamy

Niedziela lubelska 7/2004

Na początku roku szkolnego w Gimnazjum nr 19 w Lublinie powstał projekt pt. „Lubelszczyzna jakiej nie znamy”. Głównym celem projektu, opracowanego przez nauczycieli z bloku humanistycznego, było zapoznanie młodzieży z klas II z miastem i jego wielokulturową historią. Poszczególne klasy miały za zadanie przygotowanie różnego rodzaju prezentacji dotyczących poszczególnych zabytków, dzielnic czy dziedzin życia. W ten sposób powstała specjalna, szkolna mapa Lublina, na której znalazły się muzea, pomniki, ogrody, zakłady pracy, a także kościoły i zabytki sakralne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opracowaniem mapy kościołów zajęli się uczniowie z klasy Jadwigi Kamińskiej. Podzieleni na kilkuosobowe grupy koleżeńskie odwiedzali poszczególne świątynie, położone w różnych częściach miasta. Pieszo, rowerami, autobusami, czy podwożeni przez rodziców wędrowali szczególnym, sakralnym szlakiem Lublina. Poznawali zabytkowe kościoły Starego Miasta, z zapartym tchem wysłuchując dominikańskich legend; spotykali się z księżmi proboszczami najstarszych kościołów, jak choćby położonego najbliżej szkoły kościoła św. Mikołaja. Inni podążali szlakiem nowoczesnych budowli sakralnych, podziwiając majestat kościoła Matki Bożej Królowej Polski na Tatarach czy ciekawą bryłę kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej na Węglinie. Niektórzy ze zdziwieniem mówili, że chociaż od kilkunastu lat mieszkają w Lublinie, nie mieli jednak okazji zobaczyć tylu kościołów, a nawet nie zdawali sobie sprawy, że istnieją. Spotkania zaowocowały zebraniem bogatej dokumentacji historycznej, zawierającej nie tylko opisy, ale także ilustracje i fotografie. Żaden z uczestników projektu nie skarżył się na brak czasu; wręcz przeciwnie - wszyscy podkreślali, że prace przy zabieraniu materiałów przebiegły bardzo szybko, a zdobyte wiadomości przydadzą się nie tylko w szkole.
Materiały zebrane przez grupy do opracowania „mapy kościołów Lublina” zostały umieszczone w segregatorach, tworząc klasową wystawę, z której mogli korzystać wszyscy uczniowie gimnazjum. Ponadto wyniki pracy zostały zaprezentowane na akademii, w której uczestniczyli zaproszeni goście spoza szkoły. I tylko Aneta Kozyra, czasowo zastępująca Jadwigę Kamińską, wspomniała, że nagrodą za rzetelną pracę były oceny celujące z języka polskiego. Dla młodzieży najważniejszy był jednak sam fakt poznawania swojego miasta.

Grupy koleżeńskie tworzyli: Basia Ogrodnik, Weronika Wasilczyk, Mariola Szczepańska, Tomasz Fit, Mateusz Bojar, Dawid Jakubowski (kościoły na Kalinie i Tatarach); Irek Okoń, Krzysztof Łobejko, Jacek Tomaszewski, Łukasz Niewiadomski, Grzegorz Wodzyński, Przemek Caban (kościoły na Czechowie); Angelika Siczek, Karolina Budzyńska, Iza Mazurek, Damian Paczuski, Darek Orzechowski, Paweł Małysiak (kościoły na Starym Mieście) oraz Patrycja Nowak (kościół na Węglinie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Makulatura na misje

2024-05-17 13:56

plakat organizatorów

Pomóżmy dzieciom ulicy! – apelują organizatorzy kolejnej akcji zbiórki makulatury

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli