Uroczystej Mszy św., przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją księża profesorowie, proboszczowie oraz kapłani z seminariów innych diecezji zaproszeni na rozpoczęcie roku akademickiego.
W homilii hierarcha nawiązał do koncepcji artystycznej Gian Lorenzo Berniniego, nazywanej „bel composto” (pięknie ułożone), zgodnie z którą architektura, malarstwo i rzeźba świątyni tworzyły całość i jednym głosem mówiły o Bogu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Podobnie powinno być w przypadku przygotowania do kapłaństwa. Formacja duchowa i intelektualna musi łączyć się ściśle z takim kształtowaniem kleryckich serc, aby były zawsze miłosierne, aby miały wrażliwość na ludzkie nieszczęście i niosły pomoc potrzebującym – wskazał biskup.
Ordynariusz podkreślił, że tylko wtedy, gdy serca będą wrażliwe i miłosierne, wtedy też osoby duchowne będą wiarygodnymi sługami Chrystusa.
- W kapłańskim życiu popełniamy różne uchybienia i zaniedbania, czujemy się niekompetentni wobec problemów wynikających z postępu technicznego, w wielu sytuacjach jesteśmy po prostu bezradni. Nie można nauczyć się wszystkiego w seminarium, ale można i trzeba rozpalić w sobie miłość do Boga i do drugiego człowieka – podkreślił bp Nitkiewicz.
Reklama
W uczelni przygotowującej przyszłych kapłanów pierwszy rok studiów rozpoczęło dziewięciu kleryków, którzy otrzymali indeksy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował ks. Janowi Biedroniowi za wieloletnie pełnienie funkcji rektora seminarium i życzył nowemu rektorowi, ks. Rafałowi Kuładze, wielu sił w realizacji podjętej posługi.
Nowy rektor seminarium podziękował kapłanom, którzy zakończyli posługę w uczelni oraz powitał w murach uczelni nowych profesorów i formatorów.
Ks. Rafał Kobiałka wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Duchowość kapłańska w nauczaniu trzech ostatnich papieży do polskiego duchowieństwa”.
Sandomierskie Wyższe seminarium Duchowne powołał do istnienia bp Prosper Burzyński w 1820 r. Swoją siedzibę ma ono w historycznych budynkach po zakonie benedyktynek. Formacja seminaryjna prowadzona jest w czterech kierunkach intelektualnej, duchowej, ludzkiej, duszpasterskiej i trwa 6 lat.
Działają w nim koła: misyjne, sportowe, Caritas, oazowe, KSM, trzeźwościowe, krwiodawstwa, "Pro Life", Przyjaciół Radia Maryja, "Głuchoniemi" oraz Klerycki Krąg Harcerski.