Reklama

Słowo pasterskie Arcybiskupa Łódzkiego przed Świętem Eucharystii 2001 r.

Niedziela łódzka 23/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

(...) Zbliża się archidiecezjalne Święto Eucharystii. Dał mu początek Drugi Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, odbyty w czerwcu 1988 r. w pierwszą rocznicę wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Łodzi.

Jak dotychczas, w niedzielę 10 czerwca udamy się do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej i o godz. 10.00 włączymy się do wielkiej procesji eucharystycznej, która zaprowadzi nas do ołtarza polowego w pobliżu katedry. O godz. 11.00 zostanie tam odprawiona Msza św. koncelebrowana. Uroczystości będzie przewodniczył i wygłosi kazanie Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń, metropolita katowicki.

(...) Zwracam się do wszystkich umiłowanych moich archidiecezjan. Weźmijcie jak najliczniej udział w Święcie Eucharystii. Bądźcie obecni w procesji i w liturgii Mszy św. Uczestnicząc w uroczystości wraz z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, dajcie publicznie świadectwo swojej wiary i miłości do Jezusa obecnego w Eucharystii. W trudzie procesyjnym i we wspólnej modlitwie pamiętajcie z miłością o tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i o tych, którzy zaniedbują się w praktykach religijnych. O tych, którym brakuje miłości i siły do przebaczenia i o tych, którzy trwają w waśni i w skłóceniu. Wszak Eucharystia jest źródłem miłości i daje ludziom siły, aby mogli kochać i czynić dobro.

Tegoroczne Święto Eucharystii otwiera nową kartę w jego obchodach. Będzie przecież pierwszym Świętem obchodzonym w nowym stuleciu. Powinniśmy zatem uczynić wszystko, aby stało się ono wyjątkowo uroczystym uwielbieniem Jezusa w Eucharystii. Zachęcajmy innych do uczestnictwa w obchodzie naszego Święta. Niech wezmą w nim udział młodzież i dzieci. Niech swoją wyjątkową obecność na uroczystości zaznaczą także przedstawiciele wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w naszej archidiecezji. Wymowny będzie również udział reprezentantów tych zawodów, które mają swoich duszpasterzy i odbywają regularne spotkania formacyjne. Słowem, niech Święto Eucharystii przeżywa cały Kościół łódzki, który wraz z Kościołem Powszechnym znajduje się na progu nowego tysiąclecia.

Ojciec Święty w cytowanym Liście apostolskim podkreśla, że nowe energie mają nas doprowadzić do "wyrażania entuzjazmu w konkretnych przedsięwzięciach" (NMI, 15). Dlatego trzeba zawsze pamiętać o przestrodze Chrystusa: "Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do Królestwa Bożego" (Łk 9, 62). A więc w naszym życiu religijnym już nie powinno być miejsca na bezczynność, niezdecydowanie, połowiczność i małoduszność. Do nowej i odważnej aktywności na tym polu zachęca nas apel Papieża: "Idźmy naprzód z nadzieją! Nowe tysiąclecie otwiera się przed Kościołem niczym rozległy ocean, na który mamy wypłynąć licząc na pomoc Chrystusa" (NMI, 58). Niech ta myśl towarzyszy nam w przeżywaniu Święta Eucharystii i na co dzień w aktywnym uczestnictwie w życiu Kościoła.

Zbliżające się Święto Eucharystii niech stanie się dla Kościoła łódzkiego nowym impulsem w dziele moralnego odrodzenia społeczeństwa; niech w nas wszystkich roznieci pierwotną gorliwość i płomienny zapał, aby ewangelizowanie "w mocy Ducha" (Łk 4, 14) przynosiło owoce na miarę duchowych potrzeb świata i oczekiwań Piotra naszych czasów.

Łódź, dnia 28 maja 2001 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024