Reklama

Uczty duchowe

Niedziela częstochowska 8/2004

Śpiewanie kolęd, czytanie poezji o bożonarodzeniowych treściach, wystawianie misteriów o narodzeniu Jezusa pomagają nam głębiej wchodzić w niepowtarzalny czas Bożego Narodzenia. We wspólnotach dekanatu zawierciańskiego w ostatnim czasie duszpasterze zadbali o to, aby parafianie oraz wierni z całej okolicy mogli przeżyć prawdziwe duchowe uczty. Stąd występ kleryków ze Scholi „Canticum” z Krakowa w parafii św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach (o którym pisaliśmy w poprzednim numerze „Niedzieli Częstochowskiej”), prezentacja „Pastorałki «Rzecz o Narodzeniu Pańskim»” w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic w parafii św. Brata Alberta w Zawierciu oraz występ artystów „Piwnicy pod Baranami” w kościele Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapotrzebowanie na sztukę

Dwa lata temu Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, rok temu „Trebunie Tutki”, a podczas tegorocznego okresu bożonarodzeniowego przed wiernymi z parafii św. Brata Alberta w Zawierciu prezentował się Teatr „A” z Gliwic. Kilkunastu aktorów wystawiło Pastorałkę „Rzecz o Narodzeniu Pańskim”. „W naszym regionie istnieje zapotrzebowanie na kulturę, na sztukę. Świadczą o tym tłumy wiernych, którzy w takich okolicznościach nie zawodzą i wypełniają po brzegi kościół. Dopóki tak będzie, dopóty będziemy kontynuować i pielęgnować tradycję zapraszania artystów do naszego miasta, naszej świątyni” - mówi proboszcz parafii, ks. kan. Jan Niziołek. Spektakl obok pięknej poezji o głębokiej teologicznej treści pulsował ludowym nurtem prostych i nieco naiwnych wyobrażeń i faktów towarzyszących nocy Bożego Narodzenia. Część pierwsza to ciąg poetyckich obrazów, opartych na tematach stanowiących kanwę liturgii adwentowej. Druga część Pastorałki językiem zapożyczonym z ludowych jasełek ukazuje sam fakt Bożego Narodzenia. Ciąg następujących po sobie obrazów składał się na znaną wszystkim opowieść o Herodzie, szukaniu miejsca w gospodzie, zwiastowaniu pasterzom i narodzinach w betlejemskiej grocie. Przez 80 minut trwania spektaklu wewnątrz świątyni panowała ciemność, którą rozjaśniały jedynie niewielkie błyski światła na scenie. Uczestnicy przebywali w innym świecie - wśród postaci sprzed wielu, wielu stuleci.

Dla ucha i ducha

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej koncert „piwnicznych” artystów miał miejsce w sobotnie popołudnie 31 stycznia. Kompozytorzy, pieśniarze i muzycy już po raz kolejny w wielogłosowych aranżacjach wyśpiewali bożonarodzeniową radość. „Dzięki naszym niezwykłym Gościom, przeżyjemy dzisiaj coś dla ucha i dla ducha” - powiedział proboszcz parafii, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej, ks. Stanisław Wybański, który wraz z tutejszym rodakiem, ks. dr. Janem Koclęgą, celebrował Mszę św. poprzedzającą koncert.
W czasie ponadgodzinnego recitalu krakowscy artyści - Agnieszka Chrzanowska, Tamara Kalinowska oraz Zbigniew Raj wraz z muzykami Sławomirem Bernym, Konradem Mastyłom i Marcinem Sanakiewiczem zaprezentowali fragment bogatego zbioru kompozycji, wykonując zarówno tradycyjne kolędy, jak i pieśni bożonarodzeniowe w współczesnych interpretacjach. Muzyka i śpiew przeplatane były bożonarodzeniową poezją m.in. Michała Zabłockiego w wykonaniu pieśniarki i kompozytorki, a zarazem reżysera skarżyckiego wieczoru kolęd, Agnieszki Chrzanowskiej. Tradycyjnie na zakończenie artyści wykonali Pieśń do Matki Bożej Skarżyckiej, streszczającą dzieje cudownego obrazu z XVII w. Warto zaznaczyć, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia wydana została płyta CD Skarżyckie kolędowanie. Znalazły się na niej kolędy i pastorałki z ubiegłorocznego koncertu w tutejszym sanktuarium w wykonaniu artystów „Piwnicy pod Baranami” i scholi „Canticum” z Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bł. Imelda Lambertini. Patronka dzieci pierwszokomunijnych

Imelda Lambertini

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku

Więcej ...

„Z wami chrześcijanin, dla was biskup” – co znaczy pierwsze orędzie Leona XIV?

2025-05-12 08:52

Vatican Media

W pierwszym orędziu po wyborze na Stolicę Piotrową papież Leon XIV przywołał słowa św. Augustyna: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem”, podkreślając zarazem, że jego posługa wyrasta z chrztu, wspólnoty z wiernymi i hierarchicznego kapłaństwa. To przesłanie, mocno zakorzenione w tradycji Kościoła, ma głębokie znaczenie duchowe.

Więcej ...

MAGNIFICAT – spotkanie, które może odmienić Twoje życie duchowe!

2025-05-12 13:28

Mat.prasowy

Wielkimi krokami zbliża się zaplanowane na 17 maja wydarzenie MAGNIFICAT. To niezwykłe wydarzenie religijne, które łączy modlitwę, konferencje i muzyczne uwielbienie odbędzie się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej. To duchowe spotkanie gromadzi tych, którzy pragną pogłębić relację z Bogiem, a jednocześnie doświadczyć piękna wspólnoty, modlitwy i żywej wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Leon XIV

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża